Poseł PiS Dariusz Matecki wystosował interpelację w sprawie duchownego i kobiet, którzy byli bezprawnie przetrzymywani w areszcie wydobywczym. Według wiarygodnych doniesień, a także tego, co sami mówili byli oni traktowani w sposób skandaliczny i urągający jakimkolwiek prawom człowieka.
Poseł Dariusz Matecki wystosował interpelację w sprawie: „ujawnienia nagrań z aresztowania księdza Michała Olszewskiego oraz urzędniczek Ministerstwa Sprawiedliwości”.
Zwracam się z interpelacją dotyczącą głośnej sprawy zatrzymania księdza Michała Olszewskiego oraz urzędniczek Ministerstwa Sprawiedliwości, Urszuli Dubejko i Karoliny Kucharskiej, w związku z doniesieniami o ich niehumanitarnym traktowaniu podczas aresztowania i przebywania w izbie zatrzymań przez funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW) oraz policji
- pisze poseł na platformie x.
Publiczne relacje, zarówno księdza Olszewskiego, jak i uwolnionych urzędniczek, opisują nieludzkie traktowanie, w tym odmowę dostępu do posiłków, picia oraz możliwości korzystania z toalety. Z relacji wynika również, że działania funkcjonariuszy mogły być celowo upokarzające. Prawnik reprezentujący księdza, mecenas Michał Skwarzyński, wskazuje, że nagrania z zatrzymania, które mogłyby rozwiać wątpliwości co do przebiegu zdarzeń, nie zostały dostarczone sądowi ani obronie, co budzi poważne wątpliwości co do transparentności działań ABW
- kontynuuje Matecki.
Pytania zawarte w interpelacji
1. Dlaczego do dnia dzisiejszego nie zostały udostępnione nagrania z aresztowania, konwojowania oraz osadzenia księdza Michała Olszewskiego i wspomnianych urzędniczek, pomimo licznych wniosków sądu oraz obrony?
2. Czy nagrania te rzeczywiście zaginęły, a jeżeli tak, jakie środki zostały podjęte, aby wyjaśnić ten fakt oraz odnaleźć zaginione materiały?
3. Czy istnieją szczególne przesłanki, które uzasadniają takie postępowanie służb, i czy zostały one przedstawione odpowiednim organom ścigania lub sądowi?
4. Jakie kroki zamierza Pan Koordynator podjąć w celu zapewnienia pełnej transparentności i wyjaśnienia wszystkich okoliczności zatrzymania oraz sprawdzenia, czy nie doszło do naruszenia praw człowieka i zasad praworządności?
5. Czy służby są świadome konsekwencji międzynarodowych, jakie mogą wyniknąć z podejrzeń o naruszenie praw człowieka, w tym z zawiadomienia Komitetu Przeciwko Torturom ONZ oraz planowanego postępowania przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka?
Źródło: x.com
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Polecamy Nasze programy
Wiadomości
Najnowsze
Napisał do nas funkcjonariusz policji: "sytuacja w naszej służbie staje się coraz bardziej dramatyczna"
Hospicjum Sióstr Felicjanek: Miejsce, gdzie nadzieja spotyka się z opieką | Republika Wstajemy
Polska 2 listopada – co wydarzyło się tego dnia
Onet rozpływa się nad sukcesem Orlenu, ale nie wspomina kto jest tego sukcesu ojcem. O Obajtku tylko źle, albo wcale?