Przejdź do treści

Porozumienie Wydziałów Kongresu Polonii Amerykańskiej zaniepokojone sytuacją w górnictwie. "To efekt wieloletnich zaniedbań państwa"

Źródło: Telewizja Republika

Z wielkim niepokojem obserwujemy napięcia społeczne na Śląsku związane z zagrożeniem
miejsc pracy górników oraz źródeł utrzymania ich rodzin. Konflikt, który wybuchł w połowie
stycznia 2015 roku na Śląsku jest efektem wieloletnich zaniedbań państwa oraz braku reform
nie tylko w górnictwie, ale w wielu dziedzinach życia gospodarczego Polski. (...) Polskie państwo i polska gospodarka winny służyć wszystkim Polakom, nie tylko tym, którzy nią zarządzają – czytamy w oświadczeniu Porozumienia Wydziałów Kongresu Polonii Amerykańskiej.

KPA w Oświadczeniu w Sprawie Sytuacji w Polskim Górnictwie apeluje do Rodaków o udzielenie  wsparcia  polskim  górnikom. "... aby  ich  walka  o godne życie  we  własnym  kraju  stała  się początkiem  prawdziwej  naprawy  polskiego życia gospodarczego – nie przez likwidację, lecz przez uczciwą, merytoryczną restrukturyzację, która
stworzy  warunki  sprzyjające  efektywnemu  funkcjonowaniu  polskich  przedsiębiorstw  oraz
godnemu życiu Polaków".

Poniżej prezentujemy pełny tekst Oświadczenia:

Oświadczenie w Sprawie Sytuacji w Polskim Górnictwie

Z  wielkim  niepokojem  obserwujemy  napięcia  społeczne  na Śląsku  związane  z  zagrożeniem miejsc pracy górników oraz źródeł utrzymania ich rodzin. Konflikt, który wybuchł w połowie stycznia 2015 roku na Śląsku jest efektem wieloletnich zaniedbań państwa oraz braku reform nie tylko w górnictwie, ale w wielu dziedzinach życia gospodarczego Polski. Ma także głębokie podłoże w tragicznej dla kraju polityce ograniczania, wręcz likwidowania, polskiego potencjału wytwórczego.  Polska  doświadcza  obecnie  kolejnej  fazy  likwidacji  polskich  zasobów gospodarczych.  Już  w  latach  dziewięćdziesiątych  zlikwidowano  wiele  gałęzi  polskiego
przemysłu. Prawdą jest, że wymagał on dokapitalizowania, unowocześnienia i restrukturyzacji, ale nie likwidacji, wyprzedaży czy pseudo‐prywatyzacji.

Gromadzony przez wiele pokoleń majątek narodowy oraz polski potencjał produkcyjny po 1989 roku  przeszedł  w  obce  ręce  w  większości  dziedzin  gospodarczych,  np.  w  produkcji  cukru, cementu, stali i wyrobów hutniczych itd., a wiele innych zostało po prostu zlikwidowanych – np. przemysł  stoczniowy,  włókienniczy,  motoryzacyjny.  Ta  lista  jest  bardzo  długa.  Szczególnie destrukcyjna  jest  systematycznie  stosowana  metoda  polegająca  na  doprowadzaniu przedsiębiorstw państwowych do upadłości poprzez złe zarzadzanie, wygórowane uposażenie kadr  kierowniczych  oraz  nadmierne  opodatkowanie.  Praktyki  te  prowadzą do  likwidacji  i wyprzedaży  majątku  narodowego  za  bezcen.  Nowi  właściciele  albo  likwidują  zbyt
konkurencyjne  polskie  przedsiębiorstwa,  albo  je  rewitalizują,  aby  wytworzone  zyski transferować za granicę.

Polskie kopalnie przez dziesiątki lat były rentowne. Jeszcze w latach 90‐tych przynosiły zyski. Wyraźny  wzrost  kosztów  polskiego  górnictwa  obserwujemy  dopiero  w  ostatnich  latach. Jednocześnie z informacją o likwidacji czterech polskich kopalni media obiegła informacja, że Niemcy  są  zainteresowani  polskimi  kopalniami.  Jeżeli,  więc,  innym  może  opłacać  się wydobywanie polskiego węgla a Polakom to się nie opłaca, to znaczy, że Polska potrzebuje przede wszystkim dobrych i uczciwych gospodarzy!

Dekadę temu z troską obserwowaliśmy dramat polskich stoczniowców i ich rodzin. Dziś taki dramat grozi polskim górnikom, mimo nadzwyczajnych ograniczeń zatrudnienia i wydobycia węgla w latach dziewięćdziesiątych. Redukcja zatrudnienia w górnictwie sięgnęła wówczas 100 tys. osób. To wszystko dzieje się w kraju, dla którego węgiel jest najważniejszym gwarantorem bezpieczeństwa  energetycznego,  w  kraju, który  jest  nieustannie  poddawany  szantażowi energetycznemu ze strony Rosji.  Zamykanie kopalni następuje w czasie, gdy władze nie są w stanie  ani  zapewnić  dywersyfikacji  dostaw  ropy  i  gazu,  ponieważ  budowa  gazo‐portu dramatycznie się opóźnia, ani pozyskać gazu łupkowego. Likwidacja polskiego górnictwa jest szczególnie  bolesna  gdyż  dotyka Śląska,  którego  mieszkańcy  ciężko  wywalczyli  sobie przynależność do Państwa Polskiego trzema powstaniami narodowymi.

Polskie państwo i polska gospodarka winny służyć wszystkim Polakom, nie tylko tym, którzy nią zarządzają. Polska musi się wyzwolić od korupcji i prywaty, praktyk, które dziś niszczą nasz kraj. Bogactwa naturalne winny służyć rozwojowi  polskiego potencjału gospodarczego dla dobra wszystkich Polaków. Polskie firmy winny być znacznie lepiej zarządzane przez kompetentne kadry wyłaniane drogą uczciwych konkursów, wolnych od prywaty i partyjnych nacisków. W świetle  zagrożenia  bezpieczeństwa  Polski  w  związku  z  narastającymi  konfliktami międzynarodowymi suwerenność energetyczna kraju jest sprawą polskiej racji stanu. Dlatego wyrażamy  naszą  solidarność  ze śląskimi  górnikami,  ich  rodzinami,  wspierającymi  ich związkowcami i samorządowcami. Wasza walka o godne życie z ciężkiej pracy jest nie tylko walką o waszą godność.  Jest też niezwykle ważnym fragmentem walki o uzdrowienie życia społecznego i gospodarczego w całej Polsce.

Wzywamy  wszystkich  Rodaków  do  udzielenia  wsparcia  polskim  górnikom,  aby  ich  walka  o godne życie  we  własnym  kraju  stała  się początkiem  prawdziwej  naprawy  polskiego życia gospodarczego – nie przez likwidację, lecz przez uczciwą, merytoryczną restrukturyzację, która stworzy  warunki  sprzyjające  efektywnemu  funkcjonowaniu  polskich  przedsiębiorstw  oraz godnemu życiu Polaków.

22 stycznia 2015 r.

Andrzej Prokopczuk  
Prezes Wydziału North California Kongresu Polonii Amerykańskiej
 
Natalia Kaminski  
Prezes Wydziału South California KPA
 
Jerzy Bogdziewicz
Prezes Wydziału Florida KPA
 
Irene Moskal‐Del Giudice
Prezes Wydziału Illinois KPA
 
Peter W. Suchcicki
Prezes Wydziału Eastern Massachusetts KPA
 
Mariusz Szajnert
Prezes Wydziału Michigan KPA
 
Stanisław Śliwowski
Prezes Wydziału New Jersey KPA  
 
Bożena Celina Urbankowski
Prezes Wydziału Northern New Jersey KPA
 
Grzegorz Worwa
Prezes Wydziału New York ‐ Long Island KPA
 
Teresa Bunk
Prezes Wydziału New York ‐ Central KPA
 
Richard Solecki
Prezes Wydziału New York ‐ Western KPA
 
Mark Relovsky
Prezes Wydziału Ohio KPA

telewizjarepublika.pl

Wiadomości

Obrońcy życia skierowali list otwarty do Tuska

Dobrosz-Oracz z mężem odznaczeni Srebrnym Jabłkiem… „Chyba zatrutym!”

Wypadek w Karkonoszach. Turysta zsunął się ze zbocza

Prezydent Duda potwierdził, że w kwietniu przyjedzie do Polski prezydent Trump

Kwiecień: Trzaskowskiemu spadają sondaże i zaczyna dołować

Republika. O godz. 20:30 zapraszamy na W PUNKT; druga część programu o 21:30

Kotula tłumaczy się ze skandalu z wykształceniem, ale: „Właśnie się pogrążyłaś, DYMISJA!” [KOMENTARZE]

Republika. O 20:05 zapraszamy na spotkanie ze Sławomirem Mentzenem

Wizyta w muzeum, czyli co kryje gmach MSN w Warszawie

Kierowca bez szans na przeżycie. Miał kilka dożywotnich zakazów prowadzenia pojazdów

Karol Nawrocki: w latach 2015-2023 realizowano w Polsce 100 tys. inwestycji lokalnych

Europosłowie PiS o wystąpieniu Tuska: gdyby miał mówić prawdę, musiałby milczeć

Trzaskowski o relacjach z Trumpem. „Po co Trump ma rozmawiać z prezydentem Warszawy?”

Zieliński: to Tusk jest głównym hejterem na platformie "X"

NASZ NEWS! Kotula oszukała z wykształceniem

Najnowsze

NASZ NEWS! Kotula oszukała z wykształceniem

Prezydent Duda potwierdził, że w kwietniu przyjedzie do Polski prezydent Trump

Kwiecień: Trzaskowskiemu spadają sondaże i zaczyna dołować

Republika. O godz. 20:30 zapraszamy na W PUNKT; druga część programu o 21:30

Kotula tłumaczy się ze skandalu z wykształceniem, ale: „Właśnie się pogrążyłaś, DYMISJA!” [KOMENTARZE]

Obrońcy życia skierowali list otwarty do Tuska

Dobrosz-Oracz z mężem odznaczeni Srebrnym Jabłkiem… „Chyba zatrutym!”

Wypadek w Karkonoszach. Turysta zsunął się ze zbocza