Przejdź do treści

Poroszenko odwiedził polsko-litewsko-ukraińską brygadę w Lublinie

Źródło: CLAUDE TRUONG-NGOC / WIKIMEDIA COMMONS - CC-BY-SA-3.0

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko odwiedził tworzoną w Lublinie litewsko-ukraińsko-polską brygadę LITPOLUKRBRIG. Ta międzynarodowa jednostka wojskowa ma być m.in. wykorzystywana do udziału w operacjach pod auspicjami ONZ, NATO i UE.

Poroszenko obejrzał w sztabie brygady pomieszczenia przygotowane dla oficerów ukraińskich, którzy będą tam pracować. Zapoznał się też z zaprezentowanym na wystawie sprzętem batalionu dowodzenia brygady. Pokazano tam m.in. zautomatyzowany wóz dowodzenia, zestaw do łączności satelitarnej, ruchomy węzeł łączności i różnego typu radiostacje przenośne. Informację o brygadzie przedstawił jej dowódca płk Dariusz Sobotka.

W siedzibie dowództwa jednostki prezydenta Poroszenkę powitano według ceremoniału wojskowego. Odegrane zostały hymny Ukrainy i Polski. Poroszence towarzyszyli ze strony polskiej m.in. wicepremier, minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak i szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego gen. Stanisław Koziej.

Po zakończeniu wizyty Siemoniak powiedział dziennikarzom, że obecność Poroszenki w dowództwie brygady podkreśla znaczenie tego przedsięwzięcia. – Ta wizyta, rozmowy, które tutaj odbyliśmy, pokazują, że chcemy, aby tworzenie brygady było szybkie, żeby te terminy, które sobie założyliśmy, czyli 2016 r., były przyśpieszone – powiedział.

– Prezydent Poroszenko mógł się zapoznać z infrastrukturą, zobaczyć, że wszystko jest gotowe na przybycie ukraińskich oficerów i też litewskich partnerów. My jesteśmy gotowi, chcielibyśmy, aby już jesienią przyszłego roku odbyły się ćwiczenia wojsk, bo to nie tylko sztaby, ale konkretne jednostki mają działać – dodał Siemoniak.

Ukraińscy oficerowie – poinformował Siemoniak - mają pojawić się w Lublinie w pierwszych miesiącach 2015 r. Ma być ich początkowo 18. Konkretne kwestie w tej sprawie będą uzgodnione z ministrem obrony Ukrainy, rozmowy mają się rozpocząć w przyszłym tygodniu. Siemoniak i minister obrony Ukrainy chcą kontaktować się z ministrem obrony Litwy, by przyśpieszyć tworzenie brygady. – Jestem spokojny, znając naszych litewskich przyjaciół, że też zdecydują się na przyśpieszenie swoich działań – zaznaczył Siemoniak.

Jak mówił, w przyszłym roku zaplanowano kilkadziesiąt wspólnych przedsięwzięć armii polskiej i ukraińskiej w ramach trzyletniego planu. – Są w nim różne ćwiczenia, wymiana kursy, szkolenia – powiedział.

Minister podkreślił, że nasz kraj wspiera Ukrainę w ramach NATO. – Polska się zgłosiła jako państwo wiodące do jednego z funduszy powierniczych tworzonych przez NATO dla Ukrainy. Chcemy jak najbardziej i na każdym polu naszym ukraińskim przyjaciołom pomagać – powiedział Siemoniak.

W Lublinie funkcjonuje obecnie polska część dowództwa międzynarodowej brygady, która liczy ok. 50 żołnierzy oraz batalion dowodzenia liczący ok. 250 żołnierzy. Mają do nich dołączyć oficerowie z Litwy i Ukrainy. Pododdziały wydzielane do brygady z poszczególnych państw pozostaną w miejscach stałej dyslokacji i podporządkowane będą dowódcy brygady na czas ćwiczeń i misji.

Umowę o utworzeniu wspólnej brygady podpisali we wrześniu tego roku w Warszawie ministrowie obrony Polski, Litwy i Ukrainy. Planowano wtedy, że pełną gotowość operacyjną LITPOLUKRBRIG ma osiągnąć za dwa lata.

Inicjatywa powołania tej jednostki została wysunięta już w 2007 r. Ma być ona wykorzystywana do udziału w operacjach pod auspicjami ONZ, NATO i UE, także w ramach doraźnych koalicji tworzonych zgodnie z Kartą Narodów Zjednoczonych i umowami, zawartymi między państwami wystawiającymi siły. Głównymi zadaniami brygady mają być m.in.: współudział w międzynarodowym wysiłku utrzymania pokoju, zacieśnienie regionalnej współpracy wojskowej i stworzenie podstaw do powołania na bazie brygady Grupy Bojowej UE.

Czwartek jest drugim dniem wizyty Poroszenki w Polsce. W środę, po spotkaniu prezydentów Ukrainy i Polski, prezydent Bronisław Komorowski wyraził zadowolenie, że Poroszenko odwiedzi międzynarodową jednostkę w Lublinie. – To nie jest brygada, która ma jechać na wojnę do Donbasu, ale brygada, w której armia ukraińska będzie mogła zdobywać doświadczenia przydatne dla kontynuowania procesu zbliżania z armiami NATO-wskimi – powiedział Komorowski.

pap

Wiadomości

Ten kibic rekordzista obejrzał w tym roku... 453 mecze, a to jeszcze nie koniec

Sygnał od naszego Widza: seniorzy mogą nie doczekać się emerytur przed Świętami

Od Nas dla Was. Zespół Republiki z mocą świątecznych życzeń! [WIDEO]

Polska jest zakładnikiem wendety Tuska | Polityczna Kawa

HIT DNIA

Holland znów szokuje. Wraca pomysł jej własnego KOŚCIOŁA! [SONDA]

Jakie dalsze reperkusje azylu politycznego? | Salonik polityczny

Tusk nadział się sam. Prof. Cenckiewicz cytuje jego własne słowa - z książki!

Umiędzynarodowienie sprawy Romanowskiego | Salonik polityczny

W wypadku śmigłowca ratowniczego zginęły cztery osoby. Wiemy więcej!

Azyl polityczny na Węgrzech | Salonik polityczny

Niemcy: Dziecko i kobiety. Oto ofiary zamachowca

Tusk, Łukaszenka i Putin bez zaproszenia na inaugurację Trumpa | Przyjaciele Republiki

Sportowa niedziela z Nawrockim. „Sport to hobby, moją pasją jest Polska”

Skonfiskowano ponad 140 tys. dawek kokainy. Grupa wpadła!

Betlejemskie Światełko Pokoju: harcerze, tradycja i góralskie winsowanie! | Republika wstajemy!

Najnowsze

Ten kibic rekordzista obejrzał w tym roku... 453 mecze, a to jeszcze nie koniec

Holland znów szokuje. Wraca pomysł jej własnego KOŚCIOŁA! [SONDA]

HIT DNIA

Jakie dalsze reperkusje azylu politycznego? | Salonik polityczny

Tusk nadział się sam. Prof. Cenckiewicz cytuje jego własne słowa - z książki!

Umiędzynarodowienie sprawy Romanowskiego | Salonik polityczny

Sygnał od naszego Widza: seniorzy mogą nie doczekać się emerytur przed Świętami

Od Nas dla Was. Zespół Republiki z mocą świątecznych życzeń! [WIDEO]

Polska jest zakładnikiem wendety Tuska | Polityczna Kawa