Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko oświadczył, że nie będzie żadnych zmian w tekście umowy stowarzyszeniowej między jego krajem a Unią Europejską i zostanie ona ratyfikowana w kształcie, w jakim została ona podpisana.
„Żadnych wyjątków, żadnych zmian w tekście, który podpisałem 27 czerwca w Brukseli, nie ma” – powiedział Poroszenko po spotkaniu w Kijowie z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jose Manuelem Barroso.
Poroszenko poinformował jednocześnie, że Ukraina chciałaby od UE odłożenia terminu wprowadzenia niższych ceł dla towarów importowanych z krajów unijnych.
- Zwróciłem się do przewodniczącego Barroso z prośbą o pomoc w odroczeniu niższych opłat celnych dla towarów europejskich wwożonych na rynki ukraińskie – powiedział prezydent.
Poroszenko powtórzył, że umowa stowarzyszeniowa zostanie ratyfikowana w najbliższy wtorek. Głosowanie w tej sprawie odbędzie się jednocześnie w Radzie Najwyższej (parlamencie) Ukrainy oraz w Parlamencie Europejskim. - Porozumienie wejdzie w życie 1 listopada – zaznaczył szef państwa ukraińskiego.
Barroso wyraził ze swej strony nadzieję, że zaplanowane na przyszły tydzień rozmowy przedstawicieli Ukrainy, Rosji i Komisji Europejskiej przyniosą porozumienie w sprawie dostaw gazu na Ukrainę i dalej na Zachód.
- Oczekujemy, że podczas spotkania grupy trójstronnej ds. energetyki, które oczekiwane jest w najbliższych dniach, dojdzie do porozumienia, które pozwoli na uniknięcie ryzyka w dostawach gazu – oświadczył.
Barroso podkreślił też, jak ważne jest pokojowe rozwiązanie konfliktu na wschodniej Ukrainie.
- Sytuacja na Ukrainie wciąż pozostaje bardzo krucha. Wstrzymanie ognia jest pozytywnym krokiem, ale teraz istotne jest nie tylko zapewnienie pokoju, lecz i zrozumienie, w jaki sposób możemy osiągnąć realne polityczne rozwiązanie tego konfliktu z zachowaniem suwerenności Ukrainy. Jest to naszym głównym celem – mówił.
Przewodniczący KE zaznaczył, że UE popiera działania Poroszenki na rzecz pokojowego uregulowania sytuacji. - Apelujemy do strony rosyjskiej o okazanie takich samych zobowiązań w odniesieniu do wspierania pokoju i przestrzegania zasad polityki międzynarodowej – dodał.
- UE i KE nie będą szczędziły wysiłków, by wesprzeć Ukrainę w tej trudnej chwili – oświadczył Barroso.
CZYTAJ TAKŻE: