Polsko - słowacki szczyt w Warszawie. Jednym z tematów przyszłość Unii Europejskiej
31 maja 2017 r. w Warszawie odbędzie się spotkanie przedstawicieli rządów Polski i Słowacji. W polsko-słowackich konsultacjach międzyrządowych udział wezmą m.in. ministrowie rozwoju, obrony narodowej, sprawiedliwości, energii, środowiska, rodziny, pracy i polityki społecznej oraz wiceministrowie resortów odpowiedzialnych za sprawy wewnętrzne, infrastrukturę i turystykę.
Tematyką spotkania szefów rządów będzie współpraca dwustronna i regionalna oraz kwestie związane z aktualnymi zagadnieniami z agendy europejskiej. Rozmowy dotyczyć będą m.in. przyszłości Unii Europejskiej, konkurencyjności i wspólnego rynku, bezpieczeństwa energetycznego, a także priorytetów Polski i Słowacji w kontekście Brexitu.
Mechanizm konsultacji międzyrządowych ze stroną słowacką stanowi narzędzie rozwoju współpracy na wielu płaszczyznach, m.in. w zakresie energetyki, handlu i inwestycji, bezpieczeństwa, realizacji projektów transgranicznych – w tym projektów z zakresu infrastruktury drogowej i turystyki. Mechanizm ten wpisuje się także w szerszy kontekst współdziałania na forum Grupy Wyszehradzkiej, mającego na celu koordynację stanowisk w polityce europejskiej. Podczas konsultacji premierzy przyjmą wspólną deklarację podsumowującą kluczowe obszary wzmocnionej współpracy dwustronnej.
Ostatnie konsultacje międzyrządowe obu krajów miały miejsce w Popradzie w marcu 2013 r. Obecny, koalicyjny rząd premiera Roberta Fico powstał 23 marca 2016 r.