Dziś zakończyło się 3-dniowe Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Obradami na Jasnej Górze kierował abp Stanisław Gądecki. Biskupi po posiedzeniu plenarnym wydali oficjalny komunikat, w którym przedstawili swój stosunek do ideologii LGBT+, dramatu wykorzystania seksualnego małoletnich przez niektórych duchownych i przede wszystkim roli religii i katechezy w szkolnym procesie edukacji.
Biskupi odnieśli się do 30. rocznicy powrotu nauczania religii do szkoły. Temat religii jako przedmiotu szkolnego stał się dla nich tematem do pogłębionej refleksji na temat właściwego programu formy jej nauczania. Apelują do rodziców o nieodbieranie dzieciom możliwości uczestniczenia w lekcjach katechezy.
Przedstawiciele Kościoła dziękowali również wszystkim, którzy w trudnym czasie izolacji spowodowanej pandemią, nie izolowali się od Kościoła i wiary. Dziękowali za uczestnictwo w mszach świętych za pośrednictwem telewizji i internetu. Wyrażali tym samym wdzięczność tym, którzy mimo zamknięcia i ryzyka, nie zaprzestali ewangelizacji i posługi duszpasterskiej. W swoim komunikacie wspomnieli również nieocenioną pracę lekarzy, którzy konsekwentnie wykonują swoją pracę, wbrew wszelkim trudnościom i przeciwnościom. Przypominali, że zasługują oni na ogromny szacunek.
Biskupi wyrazili zaniepokojenie coraz częstszymi przypadkami profanacji miejsc kultu i symboli religijnych. Zaapelowali, by — niezależnie od światopoglądu i wyznania — uszanować uczucia religijne osób wierzących.
Przyjęli dokument pt. Stanowisko Konferencji Episkopatu Polski w kwestii LGBT+, który nakazuje odnoszenie się z szacunkiem do osób identyfikujących się z LGBT+. Jednocześnie sprzeciwia się dążeniom do zdominowania życia społecznego przez te środowiska.