Przejdź do treści
17:24 Pilne: Adam Bodnar do dymisji? Za niego Tusk może sięgnąć po znanego sędziego
W Republice Dziś w programie "W PUNKT" o godz. 20:50 w Republice, wezmą udział: prof. Przemysław Czarnek (PiS), Marta Stożek (Razem), Marek Jakubiak (Republikanie) i Krzysztof Mulawa (Konfederacja)
16:20 Wielka Brytania ogłosiła, że od środy jako pierwszy kraj na świecie wprowadza sankcje mające na celu rozbicie gangów odpowiedzialnych za nielegalną migrację. Firmom i osobom zajmującym się przemytem ludzi grozi zamrożenie aktywów oraz zakaz wjazdu do UK
15:30 W lipcu 32 proc. badanych pozytywnie oceniło pracę Sejmu; negatywnie - 54 proc. Senat dobrze oceniło 35 proc. respondentów, a źle - 40 proc. Działalność kończącego kadencję prezydenta Andrzeja Dudy uznało za dobrą 54 proc ankietowanych
14:47 Warmińsko-mazurskie: Po zderzeniu samochodów zablokowana DK16 w Nowej Wsi
14:05 Szczecin: Siedem lat więzienia za usiłowanie zabójstwa ratownika medycznego
13:48 Opolskie: Zakaz kąpieli na Zalewie Kluczborskim i Jeziorze Nyskim
13:18 Polska: Czerwone flagi na nadmorskich kąpieliskach z powodu m.in. sinic
12:32 IMGW: we wtorek i środę zachmurzenie i burze głównie na północy kraju
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Olsztynie zaprasza na spotkanie z posłem Andrzejem Śliwką na spotkanie w dniu 28 lipca w Izbie Rzemiosła przy ulicy Prostej 38 w Olsztynie o godz. 17:00
Wydarzenie Klub „GP” Wejherowo zaprasza na spotkanie autorskie z Adamem Borowskim pt."Losy PEOWIACZEK inspiracją do obrony suwerenności Polski”, 22 lipca (wtorek), godz. 18:00, sala JPII przy Kolegiacie PW. Św Trójcy ul Kościuszki, przy Placu Wejhera, Wejherowo
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej Aleksandrów Łódzki zaprasza na wspólne śpiewanie piosenek powstańczych w dniu 3.08. po mszy świętej o godzinie 12:00 w kościele pw. Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała w Aleksandrowie Łódzkim
Wydarzenie 27 lipca (niedziela) o godz. 16:00 odbędzie się marsz przeciwko imigrantom. Miejsce: Most George'a Grosza w Słupsku
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Polska przegrywa przed Trybunałem UE. Będą kary finansowe?

Źródło: wikipedia/BeeJay/CC‑BY‑SA‑3.0

Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że Polska nie wywiązała się ze zobowiązań, wynikających z przepisów UE o ochronie wód przed zanieczyszczeniem azotanami.

Wyrok Trybunału dotyczy skargi, którą Komisja Europejska wniosła przeciwko Polsce w styczniu 2013 r. w sprawie unijnej dyrektywy azotanowej. Dyrektywa ta służy ochronie jakości wód w Europie poprzez zapobieganie zanieczyszczeniom wód gruntowych i powierzchniowych azotanami pochodzącymi z rolnictwa oraz poprzez promowanie dobrych praktyk rolniczych.

KE argumentowała wówczas, że choć od 2004 r. Polskę obowiązują rygorystyczne unijne przepisy dotyczące zanieczyszczeń, których źródłem są azotany, to Polska za mało zrobiła, aby te przepisy wdrożyć. Komisja zarzucała polskim władzom, że nie określiły precyzyjnie wód zagrożonych zanieczyszczeniem azotanami pochodzenia rolniczego, nie wskazały wystarczającej liczby strefy zagrożonych, ani nie podjęły środków mających na celu zwalczanie zanieczyszczeń azotanami w tych strefach.

Sędziowie w Luksemburgu przyznali rację KE. Orzekli, że nie określając w wystarczający sposób wód, które mogą zostać zanieczyszczone azotanami pochodzenia rolniczego, wyznaczając w sposób niewystarczający strefy zagrożenia i przyjmując programy działania obejmujące środki niezgodne z dyrektywą (...) Polska uchybiła zobowiązaniom spoczywającym na niej na mocy tej dyrektywy – poinformowano w komunikacie Trybunału.

Według Trybunału choć państwa UE mają swobodę przy określaniu wód zagrożonych, to swoboda ta nie może prowadzić do pominięcia dużej części wód i obszarów zanieczyszczonych azotem. Zobowiązanie zakwalifikowania wód jako wód wrażliwych nie występuje tylko w przypadkach, w których przyczyną ich zanieczyszczenia jest rolnictwo – wskazuje Trybunał. Ocenia również, że metody zastosowane przez Polskę do określenia wód zanieczyszczonych są "błędne i prowadzą do pominięcia dużej ilości wód zanieczyszczonych".

Sędziowie wskazali też, że Polska naruszyła m.in. ustanowione w dyrektywie kryterium eutrofizacji (nadmierne wzbogacanie się zbiorników wodnych w substancje odżywcze) przy określeniu, jako wód wrażliwych, naturalnych jezior słodkowodnych i innych zbiorników słodkiej wody. Kryterium to wymaga określenia wód, które mają lub mogą mieć w niedalekiej przyszłości wysoki pierwiastek m.in. fosforu i azotu, utrudniający rozwój życia roślin i zwierząt w tych wodach (tzw. wody eutroficzne). Ponadto, przy określaniu wód przez Polskę nie zostały wystarczająco uwzględnione stężenia azotanów powierzchniowych w wodach słodkich, ani też stężenia azotanów w wodach podziemnych.

Zdaniem Trybunału niewyznaczenie w Polsce w sposób wystarczający stref zagrożenia powoduje, że programy przeciwdziałania zanieczyszczeniom nie obejmują wszystkich obszarów, które powinny były być objęte taką ochroną. – Nie można tego tłumaczyć stosowaniem przepisów regulujących w sposób ogólny działalność rolniczą na całym terytorium państwa, ani dobrowolnymi działaniami – ocenili sędziowie w Luksemburgu. Wskazują, że Polska nie skorzystała z możliwości wyznaczenia "całego terytorium kraju jako strefy zagrożenia i wprowadzenia programu działania obejmującego jej całe terytorium".

Trybunał stwierdził również, że Polska naruszyła dyrektywę, bo zakaz stosowania nawozów na gruntach o dużym nachyleniu nie obejmuje wszystkich rodzajów nawozów i jest ograniczony do gruntów pozbawionych okrywy roślinnej. W ocenie Trybunału Polska nie zastosowała się też - jeżeli chodzi o regiony zachodniopomorski i warszawski - do obowiązku ustanowienia okresów, w których obowiązuje zakaz stosowania wszystkich rodzajów nawozów (a nie tylko nawozów organicznych).

Zdaniem sędziów bezzasadny jest natomiast zarzut Komisji dotyczący niezawarcia ani w prawie krajowym ani w programach działania metody, za pomocą której rolnicy mogą obliczyć zapotrzebowanie roślin na azot.

Ministerstwo Środowiska w komunikacie opublikowanym po ogłoszeniu orzeczenia TSUE podkreśliło, że Polska respektuje wyroki sądowe, w tym czwartkowy wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości i prowadzi dalsze działania zmierzające do prawidłowego wyznaczenia obszarów wód, które mogą być dotknięte zanieczyszczeniami pochodzenia rolniczego.

–Analizujemy tekst wyroku wraz z uzasadnieniem. Na obecnym etapie wyroku Polsce nie grożą żadne kary finansowe – poinformował resort.

pap

Polecamy Sejm

Wiadomości

Minister zdrowia może stracić stanowisko

Rekonstrukcja już za chwilę, a media cały czas spekulują. Co z Leszczyną?

Pilne: Adam Bodnar do dymisji? Za niego Tusk może sięgnąć po znanego sędziego

Sędzia, która pytała Bodnara czy jest "neosenatorem" została poddana twardemu przesłuchaniu

Republika ponownie liderem! Nasz kanał na Youtube cały czas na wznoszącej

Uchwała w sprawie Strefy Czystego Transportu w Krakowie zostanie zablokowana

Filip Chajzer pokazał wspólne zdjęcie z synem. „Znowu razem”. Poruszające słowa 8-latka wzruszyły dziennikarza

Rozbudowa Wimbledonu zatwierdzona przez sąd. Powstaną nowe korty i stadion

W środę o godz. 10 Tusk przedstawi zmiany w rządzie

HIT DNIA

Co postanowi Komorowski ws. zaprzysiężenia Nawrockiego? Mówi o... wakacjach i wnukach

Psychopatyczna walka i brak pomysłów – mocny atak na Donalda Tuska!

Zabezpieczono dwa arsenały nielegalnej broni i amunicji

Czarzasty odmówił spotkania z Nawrockim. "Ktoś musi być do cholery konsekwentny!"

Poboży: Tusk ośmieszył nawet rekonstrukcję rządu! Parodia zmian władzy?!

Prawie 200 mandatów. Oto efekt nielegalnych wyścigów

Ranking UEFA: Polska na 13. miejscu. Co to oznacza?

Najnowsze

Minister zdrowia może stracić stanowisko

Rekonstrukcja już za chwilę, a media cały czas spekulują. Co z Leszczyną?

Uchwała w sprawie Strefy Czystego Transportu w Krakowie zostanie zablokowana

Filip Chajzer pokazał wspólne zdjęcie z synem. „Znowu razem”. Poruszające słowa 8-latka wzruszyły dziennikarza

Rozbudowa Wimbledonu zatwierdzona przez sąd. Powstaną nowe korty i stadion

W środę o godz. 10 Tusk przedstawi zmiany w rządzie

Będzie zmiana na stanowisku ministra sprawiedliwości?

Pilne: Adam Bodnar do dymisji? Za niego Tusk może sięgnąć po znanego sędziego

Sędzia Sądu Najwyższego

Sędzia, która pytała Bodnara czy jest "neosenatorem" została poddana twardemu przesłuchaniu

Republika ma najchętniej oglądany kanał na Youtube

Republika ponownie liderem! Nasz kanał na Youtube cały czas na wznoszącej