Jak mówią badania statystyczne „wśród 32 krajów sklasyfikowanych pod względem samooceny stanu zdrowia osób starszych zajmujemy 4 miejsce od końca. W Polsce na 100 tys. mieszkańców przypada 0,2 lekarza geriatry. W całym kraju pracuje 170 geriatrów, z czego około 100 jest aktywnych.”
– Jest nas już ponad 300, prawie 400. Około 170 lekarzy jest aktywnych zawodowo w geriatrii. Oddział, którym mam zaszczyt kierować otrzyma niebawem możliwość szkolenia lekarzy w zakresie geriatrii i mam już co najmniej 6 chętnych lekarzy, którzy podejmą trud tej specjalizacji. Jeżeli uda się przeprowadzić zmiany ustawowe, polegające na tym, że pacjent po 75 roku życia będzie mógł trafiać do lekarza geriatry bez skierowania, to uruchomi to pozytywną zmianę w postaci funkcjonowania w każdym powiecie gabinetu lekarza geriatry. Myślę, że powoli wydobędziemy się z tego dołka – mówił w programie „Polska na dzień dobry” pan dr Mariusz Saganowski, kierownik oddziału geriatrycznego Szpitala Wolskiego w Warszawie.
– W geriatrii, tak jak w pediatrii, są schorzenia typowe dla tego okresu, ale mogą one występować również u młodszych. Z wiekiem niestety pojawia się kumulacja chorób przewlekłych. Główne problemy zdrowotne wiążą się z chorobami cywilizacyjnymi, zwyrodnieniowymi, nowotworowymi. Na szczęście tylko u części osób w podeszłym wieku występują problemy związane z wielochorobowością – zaznaczał pan doktor.
Doktor Saganowski podkreślił, że dużym problemem osób starszych są upadki, które mogą bardzo wpłynąć na stan zdrowia. Jednym ze sposobów przeciwdziałania upadkom jest dbanie o kondycję fizyczną. Zamiast łykać suplementy diety, lepiej trochę poćwiczyć.
Pani Joanna Mielczarek ze stowarzyszenia „Mali bracia ubogich” przekonywała, że jedną z idealnych form aktywności fizycznej dla osób starszych jest tai chi.
W niedzielę, 2 października 2016 w Ogrodzie Saskim w Warszawie od godziny 11, grupa pań po osiemdziesiątce będzie prezentować swój układ tai chi. Panie te od kilku lat trenują tai chi kilka razy w tygodniu, niezależnie od pogody, bez względu na porę roku.
– Będzie można z nimi porozmawiać, przekonać się, że to rzeczywiście działa – mówiła pani Mielczarek.