Przejdź do treści
Polakom odebrali godność, czas by wstali z kolan!
Telewizja Republika

Dzisiejsze „Starcie cywilizacji” było poświęcone zmianom w zasadach uzyskiwania pozwolenia na broń. Gośćmi Tomasza Terlikowskiego byli Andrzej Turczyn z Ruchu Obywatelski Miłośników Broni, Tomasz Rzymkowski z Kukiz\'15 i Anna Maria Siarkowska – Partia Republikańska – Zjednoczona Prawica.

– Moim zdaniem Amerykanie mają druga poprawkę do konstytucji, która zakazuje rządowi naruszania do posiadania broni. Oni prawo do posiadania broni wywodzą z praw naturalnych, danych człowiekowi przez stwórcę. Od tego zaczyna się cała dyskusja do broni palnej. Po masakrze w Las Vegas prezydent Trump powiedział, że na dyskusję o prawie do broni jest za wcześnie. Słusznie, druga poprawka została wprowadzona, żeby się bronić przed bandytami, a przed rządem, który zostanie opanowany przez tyranów. W związku z tym dyskusja na temat dostępu do broni palnej po rzeziach, po przestępstwach, jest nie na temat jeśli chodzi o Amerykański system prawa, który gwarantuje nienaruszalność tego prawa. Prawo do posiadania broni jest w USA ograniczane w ten sposób, że są restrykcje odnośnie rodzajów broni lub jej noszenia. Prawo do posiadania broni Amerykanin ciągle ma. Demokracji chcą je ograniczyć z prostego powodu, każdy lewicowiec chce naruszyć to co naturalne – powiedział Andrzej Turczyn z Ruchu Obywatelski Miłośników Broni.

– Rzeczywiście w Polsce obywatele mają prawo do posiadania broni, ale system reglamentowania jej powoduje, że jesteśmy w Europie jednych z najbardziej rozbrojonych narodów. Wszystkie nasze sąsiednie narody mają dużo więcej sztuk broni na obywatela niż w Polsce. W Niemczech to 30 sztuk broni na 100 obywateli i 500 instytucji, które wydają pozwolenie na broń, w Polsce jest ich 16 – to komendanci wojewódzcy. Na początku kadencji pisałem interpelację z prośba o informacje ile wniosków jest ocenianych pozytywnie, dostałem odpowiedź, że na całej ścianie zachodniej to 0 proc., najwięcej pozytywnych decyzji było wydawane w Warszawie, to około 5 proc. Podstawowa kwestia jest taka, że dzisiaj monopol przyznawania i wydawania broni ma komendant wojewódzki policji. Pamiętajmy nawet samo słowo „broń” mówi wiele – ono służy do obrony, nie do agresji – dodał Tomasz Rzymkowski.

"Broń do celów obrony osobistej – takich pozwoleń się praktycznie nie wydaje"

Podobnego zdania jest była już koleżanka Rzynkowskiego z klubu parlamentarnego. – W Polsce, tak jak powiedział poseł Rzymkowski, te nasycenie broni jest niskie, to niecałe 1,5 sztuki broni na 100 obywateli. Obecnie głównie pozwolenia na broń, które ludzie są w stanie otrzymać to broń do celów kolekcjonerskich, albo broń do celów sportowych. Broń do celów obrony osobistej – takich pozwoleń się praktycznie nie wydaje. Przypomnę sytuację, w której jeden z posłów PiS-u miał pozwolenia na broń do obrony własnej, musiał co jakiś czas być sprawdzany przez policję, po czym po kilku latach stwierdzono, że skoro poseł do tej pory broni nie użył, to zagrożenia nie ma, więc musiał tę broń zdać. Są takie kuriozalne sytuacje, fakt, że posiadamy broń daje nam możność obrony w przypadku zagrożenia. To nie znaczy, że musimy jej użyć i tylko użycie jej warunkuje jej potrzebę – zauważa Anna Maria Siarkowska.

– Jeden ważny element w dyskusji – bo dzisiaj Polacy dostaną nagle w sposób łatwy dostęp do broni. Dzisiaj Polacy mają łatwy dostęp do broni czarno prochowej. Wystarczy wejść na portal aukcyjny, albo w sklepie z militariami. Można łatwo kupić broń czarno prochowej a jakoś nie słyszymy o napadach z użyciem tej broni, z której ludzie do siebie strzelali przez wieki. Ta broń jest niebezpieczna dla użytkownika, nie mamy dostępu do broni normalnej a mamy dostęp do broni czarno prochowej – dopowiada poseł Rzymkowski.

– Wczoraj byłem na egzaminie na patent strzelecki. Było tam kilku funkcjonariuszy Straży Granicznej, jeden z nich prowadzi szkolenia z innymi funkcjonariuszami. Czekając na egzamin pytałem, czy widać różnice, czy widać różnicę między funkcjonariuszami, którzy posiadają swoją broń, a takimi, którzy dopiero uczą się. Odpowiedział, że różnica jest zasadnicza. To nawyki, umiejętności, zasady bezpiecznego posługiwania się bronią. To dotyczy też żołnierzy, policjantów, już tylko to nakazuje, żeby dostęp do broni palnej był zracjonalizowany – zakończł Andrzej Turczyn.

Telewizja Republika
Źródło: Telewizja Republika
Źródło: Telewizja Republika

Wiadomości

Kobieta prokuratorem generalnym USA. Kartele mają problem

Nazwał decyzję MTK "antysemickim posunięciem"

Sejm debatował nad projektem w sprawie dodatkowego urlopu

Zełenski: Atak nową rakietą to eskalacja wojny. CO na to NATO?

Niemieckie SPD idzie w zaparte. Upadł Scholz! Niech żyje Scholz!

Zmiany w życiu potencjalnego kandyata PiS na Prezydenta RP

Czarnek: Hołownia szaleje, nie uznaje Sądu Najwyższego, który zatwierdził go jako posła na Sejm

Bronią swoich! Sejm odrzucił wniosek o uchylenie immunitetu Frysztakowi

Radni chcą skontrolować klub piłkarski WKS Śląsk Wrocław

Ostre słowa Kowalskiego: chce, żeby ten tchórz minister Kierwiński w końcu wyszedł!

Gwiazda NBA LeBron James zawiesza konta w mediach społecznościowych

Ponad 800 osób może zostać zwolnionych w Raciborzu. Rafako dziś podjęło decyzję!

Mocne. Gembicka zgłasza wniosek o przebadanie Kołodziejczaka na obecność substancji psychoaktywnych

Szef SEC zrezygnował, rynek kryptowalut wystrzelił w górę!

Obajtek: paru nieodpowiedzialnych polityków drwi sobie z polskiej gospodarki

Najnowsze

Kobieta prokuratorem generalnym USA. Kartele mają problem

Niemieckie SPD idzie w zaparte. Upadł Scholz! Niech żyje Scholz!

Zmiany w życiu potencjalnego kandyata PiS na Prezydenta RP

Czarnek: Hołownia szaleje, nie uznaje Sądu Najwyższego, który zatwierdził go jako posła na Sejm

Bronią swoich! Sejm odrzucił wniosek o uchylenie immunitetu Frysztakowi

Nazwał decyzję MTK "antysemickim posunięciem"

Sejm debatował nad projektem w sprawie dodatkowego urlopu

Zełenski: Atak nową rakietą to eskalacja wojny. CO na to NATO?