Jest decyzję Komisji Europejskiej w sprawie fuzji PKN Orlen z Lotosem. To historyczny sukces polskiej gospodarki
Komisja Europejska wydała zgodę na połączenie dwóch polskich koncernów PKN Orlen i Lotos w jeden konglomerat. Uzależnione ją je jednak od pełnego wywiązania się ze zobowiązań przedstawionych przez Orlen. Chodzi m.in. o sprzedaż 30 proc. udziału rafinerii Lotos i 80 proc. stacji tej sieci.
Relacja live z konferencji prasowej dotyczącej strategicznych kierunków rozwoju Grupy ORLEN https://t.co/EvFs3mveYJ
— Daniel Obajtek (@DanielObajtek) July 14, 2020
Przypomnijmy, że pod koniec listopada 2018 r. PKN Orlen złożył do Komisji wersję roboczą wniosku o wyrażenie zgody na koncentrację. Spółka podała wówczas, że liczy na uzyskanie zgody KE do połowy 2019 r. Tego terminu nie udało się utrzymać ze względu na długie negocjacje.
W końcu lutego 2018 r. PKN Orlen podpisał list intencyjny ze Skarbem Państwa w sprawie procesu przejęcia kontroli kapitałowej nad Grupą Lotos, rozumianej jako nabycie przez PKN Orlen bezpośrednio lub pośrednio minimum 53 proc. udziału w kapitale zakładowym Grupy Lotos. Przewidywalny scenariusz zdarzeń zakładał warunkowe nabycie od Skarbu Państwa 32,99 proc. udziałów Grupy Lotos. Dopiero w następnej fazie doszłoby natomiast do ogłoszenia wezwania na akcje Lotosu do poziomu 66 proc. w związku z zamiarem przekroczenia 33 proc. ogólnej liczby głosów w Grupie Lotos.
.@MorawieckiM (@PremierRP): Ten proces jest jednym z ważniejszych procesów dla kształtu polskiej gospodarki. Przed nami dekady inwestycji w nowe technologie, badania, rozwój, wdrożenia, w transformację energetyczną (...)#TVRepublika
— Telewizja Republika(@RepublikaTV) July 14, 2020
Grupa Lotos jest zintegrowanym pionowo koncernem naftowym, który zajmuje się poszukiwaniem i wydobyciem ropy naftowej, jej przerobem oraz sprzedażą hurtową i detaliczną wysokiej jakości produktów naftowych. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży Grupy Lotos wyniosły 24,18 mld zł w 2017 roku.
Grupa PKN Orlen natomiast zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 109,7 mld zł w 2018 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.
.@DanielObajtek (@PKN_ORLEN): Ten proces był procesem bardzo trudnym. To jest największa fuzja w tym regionie, o tak wysokiej koncentracji, dlatego ta fuzja była trudna do przeprowadzenia.#TVRepublika
— Telewizja Republika (@RepublikaTV) July 14, 2020
.@DanielObajtek (@PK_GOV_PL): Orlen w swoim DNA ma konkurencję na rynkach międzynarodowych. Ma wielkie doświadczenie w fuzjach i przejęciach, cały czas inwestujemy - w tym roku wydamy 8 miliardów złotych.#TVRepublika
— Telewizja Republika (@RepublikaTV) July 14, 2020