Polacy mieszkający na całym świecie pamiętają o grobach swoich rodaków. Na polskich nekropoliach poza granicami kraju upamiętnia się zmarłych i kwestuje na rzecz odnowy nagrobków.
Do niedawna nikt nie wiedział o tym, że w wileńskim parki na Zakręcie spoczywają żołnierze. Teraz, odbywa się tam uroczystość symbolicznego rozpoczęcia odbudowy kwatery Wojska Polskiego. Miejsce to zostało po wojnie zniszczone.
W polskiej kwaterze na Zakrecie w pięćdziesięciu trzech grobach jest pochowanych 54 żołnierzy, którzy polegli w wojnie polsko-bolszewickiej latach 1919-1920.
Z cmentarza zostały usunięte wszystkie nagrobki, a ciał żołnierzy nie ekshumowano. Nekropolia została odbudowana na początku lat 90. staraniem Niemiec. Istnieniem polskiej kwatery wojskowej w tym miejscu Marian Sokalski zainteresował się kilka lat temu, kiedy pod jego przewodnictwem wileńscy harcerze w okolicach wileńskiego dworca odnaleźli mur zbudowany z nagrobków, na których znalazły się także polskie nazwiska.
Odbudowa kwatery planowana jest lata 2019-2020. Projekt odbudowy jest współfinansowany przez Fundację "Pomoc Polakom na Wschodzie" ze środków Senatu RP w ramach sprawowania opieki nad Polonią i Polakami za granicą oraz przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP przy wsparciu Ambasady RP na Litwie.
@PR24_pl @PLinLithuania W wileńskim parku na Zakrecie odbyła się się uroczystość symbolicznego rozpoczęcia odbudowy kwatery Wojska Polskiego. pic.twitter.com/NrjUCS5WO7
— Kamil Zalewski (@zalewski_ka) 1 listopada 2018
Na wileńskim cmentarzu na Rossie oraz na Cmentarzu Bernardyńskim, ma dziś zapłonąć tysiące zniczy. Będzie to już ósma odsłona akcji "Światełko dla Rossy", która jest jednym ze sposobów na to, aby zwrócić uwagę na zaniedbane i opuszczone cmentarze polskie. A takich na Wileńszczyźnie nie brakuje.
Na Rossie znajduje się ponad 19 tysięcy grobów. Społeczny Komitet Opieki nad Starą Rossą poinformował, że w tym roku przez cały październik udało się zebrać około 10 tys. zniczy.
Również dzisiaj na osiemnastu cmentarzach na Wileńszczyźnie odbędzie się kwesta na rzecz cmentarza na Rossie. Społeczny Komitet Opieki nad Starą Rossą przekazał wolontariuszom 67 puszek.
Na Rossie i Bernardynach zapłonie 10 tys. zniczy - https://t.co/j5gFbJLAyE pic.twitter.com/kGSBQEaJ7d
— Kresy24.pl (@semperkresy) 31 października 2018
Kilkanaście kilometrów na północ od Paryża znajduje się Montmorency, niewielka miejscowość, w której położona jest największa polska nekropolia. To tu po upadku powstania listopadowego w 1830, zamieszkało wielu znanych Polaków .
Na miejscowym cmentarzu Les Champeaux zostali pochowani m.in.: Adam Mickiewicz, Julian Ursyn Niemcewicz, Cyprian Kamil Norwid czy Olga Boznańska.