Wg sondażu CBOS opublikowanego przez portal Interia wynika, że 54 proc Polaków popiera ubieganie się o reparacje od Niemiec za II wojnę światową. 36 proc badanych jest temu przeciwne. Wśród wszystkich, przeważa jednak opinia, że kwestia reparacji może Polsce przysporzyć więcej strat niż zysków.
Ubieganie się o reparacje zdecydowanie popiera 31 proc. ankietowanych, „raczej popiera” 23 proc osób objętych badaniem, i tyle samo jest przeciwnych wysuwaniu takich żądań. Zdecydowanie krytycznych wobec ubiegania się o reparacje jest jedynie 13 proc. badanych.
Jeśli chodzi o to czy Polska na tym zyska, sprawa ma się już nieco inaczej. 45 proc. uważa, że nasz kraj może wskutek dążeń reparacyjnych więcej stracić niż zyskać, a przeciwnego zdania jest 31 proc. ankietowanych.
Ponadto 70 proc. osób objętych badaniem uważa, że reparacje dla Polski od Niemiec są słuszne z moralnego punktu widzenia, a 69 proc. uważa, że Niemcom należy przypominać o ich odpowiedzialności za II wojnę światową.
Jednocześnie ankietowani uważają, że otrzymanie od Niemiec reparacji jest mało prawdopodobne, a nawet, że może wywołać negatywne skutki. Aż 60 proc. obawia się, że takie dążenia mogą wywołać roszczenia Niemców o należące do Polski Ziemie Zachodnie.
Wyższy odsetek dążeń reparacyjnych zauważa się u starszych osób spośród wszystkich objętych badaniem. Także osoby, które głosują na PiS wykazują wyższy odsetek wskazań na potrzebę dążeń reparacyjnych.