Przejdź do treści
17:30 Dowódcy wojskowi krajów NATO mają spotkać się w środę, by rozmawiać o Ukrainie. W spotkaniu w formie wirtualnej ma wziąć udział przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów USA gen. Dan Caine
16:55 Wielkopolskie: Długi na około 7 km zator drogowy powstał we wtorkowe popołudnie na trasie ekspresowej S5 niedaleko Poznania. Korek ma związek z budową trzeciego pasa ruchu na poznańskim odcinku autostrady A2
15:25 PILNE: Tragiczne zdarzenia w szpitalu w Wejherowie
15:08 W środę zapraszamy na rozmowy w Radio Republika. Gośćmi Anny Popek i Adriana Stankowskiego będą: o 6:19 - Krzysztof Winkler, Warsaw Enterprise Institute; o 6:35 - Jakub Maciejewski, publicysta, TV Republika; o 7:10 - Ryszard Wilk (Konfederacja)
14:13 Gorzów Wielkopolski: 24-latek aresztowany pod zarzutem usiłowania zabójstwa 27-letnie mężczyzny
14:10 Świat: Ukraina odzyskała ciała 1000 żołnierzy poległych na wojnie z Rosją – przekazał we wtorek Sztab Koordynacyjny ds. Jeńców Wojennych w Kijowie
13:30 Benin: Co najmniej 27 osób zginęło w wypadku drogowym. Autokar spadł do rzeki
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Otwock zaprasza na spotkanie z Tomaszem Sakiewiczem i Pawłem Piekarczykiem w środę, 20 sierpnia, o godz. 18:00 w sali widowiskowej Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury, ul. J. Poniatowskiego 10 w Otwocku
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Częstochowa zaprasza do składania podpisów pod wnioskiem o referendum ws. nielegalnej migracji przez cały sierpień od 12-tej do 17-tej pod Jasną Górą przy wjeździe na parking od ul.Klasztornej
Wydarzenia Klub "Gazety Polskiej" w Sydney zaprasza na manifestację wspierającą żądania Polski o należne reparacje za straty II Wojny Światowej, przed Konsulatem Niemiec, 29 sierpnia (piątek), g. 1-3 pm., 100 William Street, Woolloomooloo, Sydney
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Polacy SzczepimySię. Rośnie liczba w pełni zaszczepionych

Źródło: Fot. Canva

W Polsce jest ponad 18,5 mln osób, które są w pełni zaszczepione przeciwko COVID-19. O tym, że odsetek niepożądanych odczynów poszczepiennych wśród ponad 700 tys. zaszczepionych dzieci jest mniejszy, niż u dorosłych, poinformował szef resortu zdrowia Adam Niedzielski.

W pełni zaszczepione, czyli dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca lub jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson, jest w Polsce ponad 18,524 mln osób.

Liczba wszystkich wykonanych w naszym kraju szczepień przeciw COVID-19 to 35 917 007. W pełni zaszczepione jest 18 524 940 osób. Łącznie do Polski dostarczono dotąd 51 783 530 dawek, z czego do punktów trafiło 37 834 090 z nich. Od 27 grudnia ub. r., gdy rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciw COVID-19, zutylizowano 352 729 dawek. Zgłoszono w tym czasie 14 458 niepożądanych odczynów poszczepiennych, w większości łagodnych.

Czwarta fala pandemii

W środę wiceszef MZ Waldemar Kraska powiedział, że to, kiedy nadejdzie czwarta fala pandemii i jak wysoka będzie, zależy od tego, ilu Polaków się zaszczepi.

– Jeżeli intensywność szczepień wzrośnie, to czwarta fala będzie mniejsza i odłożona w czasie. Jeżeli zachowamy się tak jak w tej chwili, czyli będziemy sceptyczni, jeżeli chodzi o szczepienia, to myślę, że realne jest to, o czym mówią eksperci – połowa września, początek października lub nawet troszkę później – ocenił.

Dodał, że rozprzestrzenianiu się koronawirusa sprzyja okres jesienny, a także to, że jesienią dzieci wracają do szkół i kończy się okres urlopowy. – Ciągle powtarzam: chcemy wrócić do normalności? Zaszczepmy się – zaapelował wiceminister zdrowia.

Zapytany o plany wprowadzenia obostrzeń, Kraska zastrzegł, że „za wcześnie, by o tym mówić”. – Musimy zobaczyć, gdzie i w jakim stopniu dojdzie do zwiększonej liczby nowych zakażeń – sprecyzował.

????Normalność nie musi być wygraną na loterii

????Możesz ją wygrać podejmując odpowiedzialną decyzję o szczepieniu przeciw COVID-19

????️Zarejestruj się na szczepienie, a po szczepieniu na loterię poprzez:
➡️ infolinię 989 ????
➡️ https://t.co/EAI6V2Lrmv ????#SzczepimySięWygrywamy! pic.twitter.com/kcPXkAxLtK

— #SzczepimySię (@szczepimysie) August 20, 2021

Z kolei szef MZ Adam Niedzielski mówił w środę o tym, że wszystkie szczepienia przeciwko COVID-19, które Polska oferuje dzieciom, są zweryfikowane pod kątem bezpieczeństwa. – Każdy z tych preparatów, który jest dopuszczany dla dzieci od 12. roku, a są nimi Pfizer/BioNTech i Moderna, przeszedł nie tylko ogólne badanie, ale były badane klinicznie w tej grupie wiekowej ponad 2,5 tys. dzieci. To były badania, która potwierdziły jednoznacznie, że szczepienie jest bezpieczne – zapewnił minister zdrowia.

Zwrócił jednocześnie uwagę, że „odsetek niepożądanych odczynów poszczepiennych wśród ponad 700 tys. zaszczepionych dzieci jest mniejszy niż u dorosłych”.

– Opierajmy swoje decyzji na rzetelnej wiedzy, na zweryfikowanych badaniach naukowych, na dowodach – zaapelował szef resortu zdrowia.

Odporność po szczepionce

Zaznaczył, że „wszystkie badania, które przestawiają producenci, są weryfikowane przez Europejską Agencję Leków, ale również my w kraju prowadzimy nasze własne badania w kontekście utrzymywania się przeciwciał po podaniu szczepionek”.

Wiceminister edukacji i nauki Marzena Machałek informowała w środę o przygotowaniach do szczepień w szkołach. Przypomniała, że na początku czerwca do szkół trafiły informacje na temat szczepień, instrukcje i harmonogram działań.

– Akcja szczepień, taka już zintensyfikowana, będzie miała miejsce we wrześniu. Planujemy takie trzy tygodnie, ale praktycznie dzieje się to już teraz. Już w tej chwili kuratorzy, dyrektorzy kontaktują się z rodzicami, są telekonferencje, przekazują informacje, prawdziwe informacje, sprawdzone, rzetelne na temat tego, jak szczepienia chronią przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa, przed zachorowaniem, przed skutkami tej choroby – mówiła.

Wiceminister @MarzenaMachalek w #Komorowo: - Szczepienia są bardzo istotne, dlatego od paru miesięcy w szkołach trwają przygotowania do procesu szczepień. Akcja szczepień będzie miała miejsce we wrześniu. #SzczepimySię @szczepimysie pic.twitter.com/Vf8MYhJ1gy

— Ministerstwo Edukacji i Nauki (@MEIN_GOV_PL) August 25, 2021

– Już dziś do szkół pójdą pakiety informacyjne, filmiki skierowane do dzieci w różnych grupach wiekowych, scenariusze lekcji – poinformowała. Podała, że do szkół trafią też materiały instruktażowe dla nauczycieli, jak rozmawiać o tym z dziećmi, z rodzicami.

Szef KPRM Michał Dworczyk mówił o tym, że obecnie rozważane są dwie możliwości mające na celu przyspieszenie i dalszą realizację Narodowego Programu Szczepień. Pierwszą z nich jest wprowadzenie obowiązku szczepienia przeciw COVID-19 dla wybranych grup zawodowych, takich jak szeroko rozumiane zawody medyczne. Jak wyjaśnił, jest to dyskutowane przez Radę Medyczną, naukowców i lekarzy, będących również poza radą i podnoszących w tej kwestii wątpliwości. – Żadne decyzje w tej sprawie jeszcze nie zapadły – zaznaczył.

– Musimy też sobie jasno powiedzieć, że akceptacja społeczna dla tego rodzaju pomysłów jest słaba. Mało tego, część osób wskazuje na takie zagrożenie, że wprowadzając tego rodzaju obowiązek, można byłoby wywołać na tyle duże emocje społeczne, że zamiast pomóc w realizacji programu szczepień, uzyskalibyśmy efekt odwrotny, czyli jeszcze większą polaryzacje emocji – podkreślił Dworczyk. Zwrócił przy tym uwagę, że 97 proc. lekarzy jest już zaszczepionych.

PAP

Wiadomości

Polska 2050: zwycięstwo obietnic, porażka w praktyce – nepotyzm i upartyjnienie w SIM Lubelskie

W sieci wrze po ataku na KRS. Internauci: Jeśli stoi za tym Żurek to zagwarantował sobie wyrok

Sędziowie o najściu na KRS: mamy do czynienia z wysokiej rangi urzędnikiem, który łamie prawo

Za nowelizację budżetu zapłacimy wszyscy. Morawiecki ostrzega przed kosztami obsługi długu

Zapraszamy na Gościa Dzisiaj w Republice o godz. 20:15

Robert Bąkiewicz wezwał do przybywania pod siedzibę KRS

"Bodnarowcy" przed siedzibą KRS?

Szymon Bieniuk jak żywa kopia Anii Przybylskiej! Internauci oniemieli na widok uśmiechu

W Szwecji trwa operacja przetransportowania zabytkowego kościoła

Niemiecka prasa i politycy zastanawiają się: czy "nasi chłopcy" powinni zostać wysłani na Ukrainę?

PILNE: Tragiczne zdarzenia w szpitalu w Wejherowie

"Koalicja chętnych" - czyli plan Tuska wysłania polskich żołnierzy na Ukrainę?

Ciało w gmachu parlamentu! Media spekulują o samobójstwie

Co dalej z F-35? Przez decyzje MON mogą być zagrożone. Reakcja Ameryki!

Polskie siatkarki kończą zgrupowanie w Japonii. Mistrzostwa Świata coraz bliżej

Najnowsze

Polska 2050: zwycięstwo obietnic, porażka w praktyce – nepotyzm i upartyjnienie w SIM Lubelskie

Zapraszamy na Gościa Dzisiaj w Republice o godz. 20:15

Robert Bąkiewicz wezwał do przybywania pod siedzibę KRS

"Bodnarowcy" przed siedzibą KRS?

Szymon Bieniuk jak żywa kopia Anii Przybylskiej! Internauci oniemieli na widok uśmiechu

W sieci wrze po ataku na KRS. Internauci: Jeśli stoi za tym Żurek to zagwarantował sobie wyrok

Sędziowie o najściu na KRS: mamy do czynienia z wysokiej rangi urzędnikiem, który łamie prawo

Za nowelizację budżetu zapłacimy wszyscy. Morawiecki ostrzega przed kosztami obsługi długu