Odpłatność za szczepienie przeciwko COVID-19? Niedzielski: Rozmawiamy o tym

Artykuł
Minister zdrowia Adam Niedzielski
Fot.: Twitter/@MZ_GOV_PL

Jak poinformował minister zdrowia, rozważana jest możliwość wprowadzenia w system refundacyjny szczepień przeciw COVID-19. Refundacja zakładana jest np. w przypadku osób starszych. System ruszyć może po 1 października.

- Rozmawiamy na temat ewentualności odpłatności, czyli wprowadzenia w normalny system refundacyjny szczepienia przeciwko COVID-19. Mamy tak zbudowany system refundacyjny, że są pewne grupy preferencyjne, które mają refundowane przez państwo takie szczepienie, na przykład osoby w wieku powyżej 75. czy 70. roku życia. Rozważamy, czy takiego systemu nie wprowadzić po 1 października - oczywiście w tej grupie refundacyjnej na pewno byliby uwzględnieni seniorzy - poinformował dziennikarzy na poniedziałkowej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski

Minister podkreślił przy tym, że przede wszystkim chciałby, aby wszyscy skorzystali z możliwości szczepienia. Jak wskazał, daje ono bardzo dobre wyniki, jeśli chodzi o „generowanie odporności względem ciężkiego przechodzenia zakażenia wariantem Delta".

Wcześniej o dyskusjach ws. wprowadzenia odpłatności za usługę przy szczepieniu przeciw COVID-19 informowała prof. Magdalena Marczyńska z Rady Medycznej, specjalistka od chorób zakaźnych wieku dziecięcego. - Szczepionka przeciw COVID-19 na pewno będzie darmowa, bo tak stanowi umową unijna w tej sprawie. Możliwe jest natomiast wprowadzenie odpłatności za usługę, za wizytę lekarską czy samą czynność szczepienia. Rozmawiamy o tym, szukając pomysłów na przekonanie osób, które dalej nie chcą się szczepić – zadeklarowała prof. Marczyńska.

 

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy