Ministerstwo Finansów opublikowało nowy projekt ustawy o sprzedaży detalicznej oraz poinformowało o skierowaniu go do uzgodnień międzyresortowych, które potrwają do 5 lutego. Wszystkie najważniejsze propozycje pozostawiono bez zmian.
Ministerstwo Finansów poinformowało, że zakończył się pierwszy etap pracy nad podatkiem od sprzedaży detalicznej. Teraz projekt ustawy zostanie skierowany do uzgodnień międzyresortowych. Ministerstwa będą miały dwa dni na zgłoszenie uwag, które zostaną rozpatrzone ponownie przez Ministerstwo Finansów. Później projekt zostanie przekazany do Komitetu Stałego Rady Ministrów, a następnie wniesiony pod obrady rządu.
– Podatek od sprzedaży detalicznej to jeden z priorytetów Ministerstwa Finansów. Dlatego dokładamy wszelkich starań, żeby projekt ustawy starannie przedyskutować i pozyskać cenne uwagi z innych ministerstw. Przy tym zachowujemy szybkie tempo i pełną mobilizację do pracy – powiedział minister finansów Paweł Szałamacha.
Ministerstwo przedstawiło także najbardziej aktualne założenia projektu ustawy. Według niego podatek od sprzedaży detalicznej będzie obowiązywał sieci handlowe oraz sprzedawców detalicznych. Przedsiębiorstwa zostaną objęte podatkiem po przekroczeniu przychodów 1,5 mln zł miesięcznie.
Podstawowa stawka to 0,7% do poziomu 300 mln zł miesięcznie i 1,3% powyżej tego pułapu. Według ministerstwa spodziewane dochody budżetu państwa z tytułu nowej daniny to około 2 miliardy złotych w perspektywie 2016 roku. Ustawa wejdzie w życie w ciągu 14 dni od ogłoszenia.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Konsultacje ws. podatku od hipermarketów