Przejdź do treści
18:00 Czerwiec był najtragiczniejszym dla cywilów ukraińskich miesiącem wojny Rosji przeciw Ukrainie od trzech lat – wynika z obliczeń ONZ, która zaapelowała o pilne zakończenie wojny. W ubiegłym miesiącu zginęły 232 osoby, a 1343 zostały ranne
16:50 Premier Ukrainy Denys Szmyhal we wtorek złożył rezygnację ze stanowiska. Dzień wcześniej prezydent Wołodymyr Zełenski zaproponował, by po rekonstrukcji rządu Szmyhal objął tekę ministra obrony - poinformował portal Ukrainska Prawda
14:59 Podkarpackie: Ostatnie burze i ulewy wyrządziły szkody w uprawach ok. 400 rolników
14:37 IMGW: podwyższenie stopnia ostrzeżeń dla północy kraju i alert RCB
14:28 Polska: Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie pożaru hali w Mińsku Mazowieckim
13:17 IMGW: we wtorek i w środę deszczowo, z lokalnymi burzami
12:39 UE: Litwa chce przyjęcia 18. pakietu sankcji wobec Rosji i szybkiego rozpoczęcia pracy nad 19.
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Klub „Gazety Polskiej” Kościerzyna zapraszają na spotkanie z posłami Mariuszem Goskiem oraz Dariuszem Mateckim, 21 lipca, godz. 16.30, ul. 3 maja 9, Kościerzyna.
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Płk Wroński: Ujawnienie zbioru zastrzeżonego pozwoli na lepszą ocenę lat 80. i 90

Źródło: Telewizja Republika

- Przestrzegłbym przed szukaniem sensacji, że XY z pomnika był źródłem bezpieki. Tam wyjdzie wiele rzeczy. Przede wszystkim dla mnie ujawnienie zbioru „Z” pozwoli na lepszą i bardziej obiektywną ocenę lat 80. i 90., ocenę tej zmiany, pokaże wielu zwykłych ludzi, którzy odmawiali współpracy, a nikt im pomnika nie postawił. Gdy słyszymy o obaleniu komuny, to słyszymy 5-6 nazwisk, a to jest nieprawda, bo te 6 nazwisk nic nie było w stanie zrobić - powiedział dziś w programie "Republika Po Południu" płk Piotr Wroński, były oficer służb specjalnych.

"Ujawnienie zbioru zastrzeżonego rozbroi materiały nacisku'

- Ujawnienie katalogu zbioru zastrzeżonego ruszy coś w kierunku kwestii rozliczenia się z przeszłością. Jakieś półtora roku temu napisałem artykuł „Zastrzeżony zbiór haków”, gdzie pokazuję argumenty za odtajnieniem i jestem za odtajnieniem, tylko to powinno stać się w 1990 r. . W tym tekście jest duży fragment dotyczący ochrony kontrwywiadowczej państwa - ujawnienie zbioru „Z” rozbroi ewentualne materiały nacisku – powiedział płk Wroński.

"Pozwoli to na lepsza ocenę lat 80. i 90." 

- Przede wszystkim opublikowano w sieci katalog, a nie dokumenty. Wszyscy rzucili się na to, szukając sensacji. Jak ktoś umie to czytać, to znajdzie tam kilka ciekawych rzeczy. Ja dotarłem do jednej sprawy rozpracowania operacyjnego, której nadano kryptonim „Janek”. Ta osoba nie mogła być źródłem, ta osoba była prawdopodobnie kontaktem informacyjnym, a jest to bardzo znana osoba, chociaż to nie Polak. Widać, że były pewne kontakty formalne i nieformalne w czasach PRL i tam można znaleźć ich wiele, ale przede wszystkim ujawnienie zbioru „Z” jest dla historyków – twierdził były oficer służb specjalnych.

- Przestrzegłbym przed szukaniem sensacji, że XY z pomnika był źródłem bezpieki. Tam wyjdzie wiele rzeczy. Przede wszystkim dla mnie ujawnienie zbioru „Z” pozwoli na lepszą i bardziej obiektywną ocenę lat 80. i 90., ocenę tej zmiany, pokaże wielu zwykłych ludzi, którzy odmawiali współpracy, a nikt im pomnika nie postawił. Gdy słyszymy o obaleniu komuny, to słyszymy 5-6 nazwisk, a to jest nieprawda, bo te 6 nazwisk nic nie było w stanie zrobić. To są te setki tysięcy i miliony ludzi, którzy czynnie przeciwstawili się i to tym robotnikom z tych fabryk, potem sprywatyzowanych, należy się cześć, honor i pomnik. Myślę, że zbiór tych materiałów pozwoli na postawienie tego pomnika – powiedział Piotr Wroński.

"Może upaść wiele mitów" 

- Może być tam wiele znanych postaci, może upaść wiele mitów – ja tego nie wiem. Tam jest ponad 200 stron katalogu i gdy ktoś umie to czytać, to potrafi to zrozumieć. To naprawdę rozbroi bombę i mity, jakie narosły. Istnienie zbioru zastrzeżonego pozwala na mówienie „uważaj, jest zbiór Z” i tu się tworzy mit. Natomiast, z drugiej strony, jeśli te dokumenty były znane nie tylko u nas, to wówczas nie będzie możliwości wykorzystania tych ludzi – zaznaczył płk Wroński.

"Trzeba było tę bombę rozbroić w 1990 r." 

- Od rana jestem atakowany, że jestem za ujawnieniem zbioru „Z”, bo „co to za służby, co ujawniają swoje źródła”. Podawany jest przykład Amerykanów, ale czy Amerykanie zmienili kiedyś jakościowo ustrój, sojusze? Pamiętajmy, że byliśmy w Układzie Warszawskim i zmieniliśmy go jakościowo, nie ilościowo. To jest zmiana jakościowa, przeszliśmy do drugiego obozu – wyjaśniał były oficer służb specjalnych.

- Ja byłem w środku i tu nie chodzi tylko o Rosjan, którzy mieli najpewniej część naszych informacji i danych. Po roku 1990 zamieciono pod dywan np. sprawę mjr. Andrzeja T., który na samym początku UOP poszedł do innej służby i sprzedał wszystko dwóm innym służbom. W okolicach 1989 r. kierownictwo MSW wpadło nagle na pomysł wysyłania niektórych oficerów na służbę w KGB, po której trzeba było wypełnić dokładną ankietę, co się robiło. Mądrzy oficerowie woleli wpadać w alkoholizm niż tam jechać. Z alkoholizmu się można wyleczyć, a od nich nigdy – powiedział gość TV Republika.

- Jest jeszcze jedna sprawa – minęło 30 lat – te źródła w większości nie żyją albo nie działają. Tam jest wiele materiałów jeszcze z lat 60. i 70. Nie zapomnijmy, że tak, jak mamy partnerów w NATO, tak wtedy ta współpraca była wpisana w konstytucję i nie wiem, czy materiały z jakiegokolwiek źródła szły tylko do mnie, czy to nie szło do Moskwy. Tego nie wiem. Z punktu widzenia kontrwywiadowczego, trzeba było w 1990 r. ujawnić to wszystko, rozbroić tę bombę. Obecnie według ustawy ujawniającej zbiór zastrzeżony, do czerwca służby mają prawo przeglądać te dokumenty i decydować, które mają wciąż znaczenie dla bezpieczeństwa państwa, a które nie. A więc nie wszystko zostanie ujawnione - dodał.

Telewizja Republika

Wiadomości

TVP go nie chce, a Powstańcy nie wyobrażają sobie koncertu bez niego. Tomasz Wolny komentuje zamieszanie

Policjanci z Kalisza zabezpieczyli prawie 55 kilogramów narkotyków

Komunistyczni aktywiści zaatakowali chrześcijańską placówkę zatrudniającą bezdomnych

Mężczyzna wypchnął z okna była partnerkę. Usłyszał zarzuty

Poszła w górę! GUS podał dane dotyczące inflacji w czerwcu

„Za bardzo katolicki” dla szefowej „Pytania na Śniadanie”? Kammel ujawnia kulisy wyrzucenia Wolnego z TVP.

Wypadek na trasie S2 w Warszawie. Służby na miejscu, możliwe utrudnienia w ruchu

Resort Sikorskiego żąda od Watykanu wyciągnięcia ostrych „konsekwencji” wobec biskupów

Francja szykuje się na wojnę. Polska wymieniona jako kluczowy sojusznik

Prezydent o lądowaniu Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego: Polska dziękuje za Pańską odwagę!

Zaatakował nożem kobietę w 9 miesiącu ciąży!

Sprzedajesz w Internecie? Skarbówka ma cię na oku

Księżna Kate i książę William zachwyceni Igą Świątek. Padły gratulacje!

Najpierw Braun, teraz wystawa. Prezes PiS: Czy to skoordynowana akcja?

Nie chcą Rosjan na igrzyskach. Moskwa kieruje sprawę do Trybunału

Najnowsze

TVP go nie chce, a Powstańcy nie wyobrażają sobie koncertu bez niego. Tomasz Wolny komentuje zamieszanie

Poszła w górę! GUS podał dane dotyczące inflacji w czerwcu

„Za bardzo katolicki” dla szefowej „Pytania na Śniadanie”? Kammel ujawnia kulisy wyrzucenia Wolnego z TVP.

Wypadek na trasie S2 w Warszawie. Służby na miejscu, możliwe utrudnienia w ruchu

Resort Sikorskiego żąda od Watykanu wyciągnięcia ostrych „konsekwencji” wobec biskupów

Policjanci z Kalisza zabezpieczyli prawie 55 kilogramów narkotyków

Komunistyczni aktywiści zaatakowali chrześcijańską placówkę zatrudniającą bezdomnych

Mężczyzna wypchnął z okna była partnerkę. Usłyszał zarzuty