Emerytury pomostowe, umowy śmieciowe, patologia w agencjach pracy tymczasowej i elastyczny czas pracy – to tematy, o których związkowcy chcą rozmawiać z premier Ewą Kopacz – poinformował szef Solidarności Piotr Duda. Związkowcy chcą rozpocząć rozmowy w styczniu. Związkowcy oczekują w nim rozpoczęcia negocjacji przed 31 stycznia.
– Po dzisiejszym spotkaniu postanowiliśmy wspólnie, jako krajowe sztaby protestacyjne, zwrócić się do pani premier o natychmiastowe rozpoczęcie negocjacji w obszarach postulatów, które przedstawiliśmy półtora rok temu, na 200-tys. demonstracji we wrześniu 2013 roku – powiedział Duda na konferencji po spotkaniu liderów i delegacji trzech central związkowych: NSZZ "Solidarność", Forum ZZ i OPZZ.
Jak dodał, postulaty dotyczą m.in. wieku emerytalnego, emerytur pomostowych, umów śmieciowych, patologii w agencjach pracy tymczasowej i elastycznego czasu pracy. Zaznaczył, że chce, aby w tych tematach rozpoczęły się negocjacje z rządem. – Dlatego zwracamy się do pani premier o natychmiastowe rozpoczęcie negocjacji – dodał.
Zaznaczył, że w tej sprawie zostanie wysłane pismo do Kopacz. Związkowcy oczekują w nim rozpoczęcia negocjacji przed 31 stycznia.
Zawieszenie pogotowia strajkowego zależy od rozmów z rządem
– Jeżeli ze strony rządu i premier Ewy Kopacz będzie wola do natychmiastowych dwustronnych negocjacji w kwestiach problemów wszystkich branż, m.in. umów śmieciowych, czy emerytur, to jesteśmy skłonni zawiesić pogotowie strajkowe – zapowiedział szef Solidarności Piotr Duda.
Jak powiedział na konferencji prasowej Duda, pismo do premier Kopacz z apelem o natychmiastowe rozpoczęcie negocjacji dwustronnych między stroną związkową i rządem jest dla związkowców bardzo ważne.
– Dopiero po ewentualnym wyrażeniu zgody i zainteresowaniu pani premier i po pierwszym spotkaniu, ocenimy czy jest dobra wola ze strony pani premier i rządu do negocjacji dwustronnej tych wszystkich problemów szczebla krajowego, czyli umów śmieciowych, spraw emerytur i spraw wszystkich branż. Dopiero po tym spotkaniu, jeżeli ocenimy, że jest dobra wola ze strony rządu do negocjacji, wtedy komitet protestacyjny Solidarności podejmie decyzję (...) o zawieszeniu pogotowia strajkowego. Do tego czasu nie ma mowy o zawieszeniu jakiegokolwiek pogotowia strajkowego – powiedział Duda. Dopytywany przez dziennikarza co to oznacza, odparł, że "wszyscy są pod parą i w gotowości".
– Dzisiaj też umówiliśmy się, że powołujemy tzw. grupy robocze, które doprecyzują scenariusz ewentualnych akcji protestacyjnych – powiedział szef "S".
Szef OPZZ Jan Guz powiedział, że "trwa bitwa o prawa pracownicze, branżowe". – Ten rząd wyspecjalizował się w tym, że podpisuje porozumienia, dokonuje uzgodnień, a potem ich nie realizuje – zaznaczył. Wśród branż, które potrzebują pilnych rozwiązań wymienił pocztowców, kolejarzy, a nawet rolników. – Nic dla ruchu zawodowego nie jest ważniejsze niż prawo do pracy – podkreślił.