Wieszanie flagi w dniu 2 maja to symbol, który ma ogromne znaczenie; pokazujemy swoje przywiązanie i szacunek do Polski, którą mamy nie tylko w sercu, ale chcemy się nią podzielić z rodziną i naszymi sąsiadami, budując wspólnotę Rzeczpospolitej - podkreślił w czwartek premier Mateusz Morawiecki.
Dzień Flagi obchodzony jest 2 maja na mocy nowelizacji ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej, uchwalonej przez Sejm 20 lutego 2004 r.
- Wieszanie flagi w dniu 2 maja to symbol, który ma ogromne znaczenie. Pokazujemy swoje przywiązanie i szacunek do Polski, którą mamy nie tylko w sercu, ale chcemy się nią podzielić z rodziną i naszymi sąsiadami, budując wspólnotę Rzeczpospolitej - napisał Morawiecki w czwartkowym wpisie na Twitterze.
Szef rządu do wpisu dołączył krótki film, na którym sam wiesza biało-czerwone flagi na swoim domu.
Wieszanie flagi w dniu 2 maja to symbol, który ma ogromne znaczenie. Pokazujemy swoje przywiązanie i szacunek do Polski, którą mamy nie tylko w sercu, ale chcemy się nią podzielić z rodziną i naszymi sąsiadami, budując wspólnotę Rzeczpospolitej. #MojaFlaga pic.twitter.com/I4Rp0m2OxQ
— Mateusz Morawiecki (@MorawieckiM) 2 maja 2019
Premier spotkał się dziś z harcerzami, kombatantami i działaczami opozycji antykomunistycznej w Szczecinie.
- Polskość wyznaczana przez biało-czerwoną to wybór, to stan ducha; polskość oznacza solidarność, wolność, wielkość - mówił premier.
- Barwy biało-czerwone, nasza flaga to przeszłość, teraźniejszość i przyszłość - dodał Morawiecki.
Historycznie polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski i bieli Pogoni - rycerza galopującego na koniu.
Wraz z Dniem Flagi 2 maja w Polsce jest obchodzony Dzień Polonii i Polaków poza granicami kraju, ustanowiony przez Sejm 20 marca 2002 roku.