Pełnomocnik rządu: Okazało się, że jesteśmy bezbronni
- Wydawałoby się, że będziemy w stanie precyzyjnie walczyć z rosyjską dezinformacją; okazało się jednak, że zostaliśmy bezbronni - ocenił pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński. Jego zdaniem ta „trudna lekcja" doprowadzi jednak do opracowania lepszych mechanizmów w tym zakresie.
Cieszyński wziął w czwartek udział w otwarciu webinaru na temat sztucznej inteligencji współorganizowanego przez Stałe Przedstawicielstwo RP przy UE. - Świat zmienia się na naszych oczach. Jestem absolutnie przekonany, że sztuczna inteligencja będzie w nadchodzących latach jedną z sił napędowych cyfrowej transformacji - podkreślił w swoim przemówieniu.
Cieszyński wskazał, że w kontekście technologii nie sposób nie wspomnieć o tym, co dzieje się na Ukrainie. Jak dodał, biorąc pod uwagę jej rozwój, wydawałoby się, że będziemy w stanie precyzyjnie walczyć z dezinformacją. - Okazuje się jednak, że zostaliśmy bezbronni i codziennie, w każdej godzinie widzimy coraz więcej ofensywnych działań ze strony rosyjskiej propagandy, która rozpowszechniana jest dzięki narzędziom, które stworzyliśmy i o które dbaliśmy, uważając je za gwarantów wolnego przepływu informacji - mówił.
- Jestem przekonany, że to będzie bardzo trudna lekcja dla wszystkich rządzących - ocenił. Jego zdaniem w przyszłości będziemy jednak świadkami rozwoju takich mechanizmów analizy oraz sztucznej inteligencji, które „posłużą za mur chroniący nas przed dezinformacją". Jak zauważył, obecnie dochodzi ona do nas ze wschodu, ale w przyszłości może pochodzić z różnych kierunków.
Cieszyński wyraził również przekonanie, że technologia pozwoli Ukraińcom na odbudowanie społeczeństwa. - Powinniśmy zrobić wszystko, co w naszej mocy, by wspierać ich sprawę i im pomagać - najpierw w pozbyciu się rosyjskich najeźdźców, a potem, w przywróceniu kraju na właściwe tory, ku lepszej przyszłości - powiedział.
W ramach czwartkowego webinaru odbędą się dwa panele dyskusyjne. Pierwszy z nich skupia się na sztucznej inteligencji z punktu widzenia polskiego „przemysłu przyszłości", a drugi - z punktu widzenia etyki.
Najnowsze
Są zarzuty dla Autocentrum AAA Auto ws. sprzedaży samochodów na kredyt
Aktualna sytuacja na rynku ropy. Niestety surowiec znowu drożeje!
Chiny dostarczają więcej, Niemcy sprzedają mniej. Berlin nie wie, jak powstrzymać ten trend
SPRAWDŹ TO!