Myślę, że nasza konstytucja już nie wytrzymuje z rzeczywistością. Musimy te sprawy uregulować, bo nie może być tak, że jakieś ciała zewnętrzne decydują o tym czy dany akt prawny jest zgodny z prawem polskim czy europejskim - powiedział dla Telewizji Republika Marek Pęk, senator Prawa i Sprawiedliwości.
Senat nie wyraził w środę zgody na zarządzenie przez prezydenta Andrzeja Dudę konsultacyjnego referendum ogólnokrajowego ws. zmian w konstytucji.
Zgodnie z konstytucją prezydent zarządza referendum ogólnokrajowe za zgodą Senatu wyrażoną bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów.
Większość bezwzględna konieczna do podjęcia uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zarządzenie referendumwynosiła w środowym głosowaniu 47 głosów.
– Nie było dyscypliny klubowej. My bardzo długo omawialiśmy ten temat. Przyjęliśmy takie założenie, że każdy zagłosuje zgodnie ze swoim sumieniem. (…) Prawda jest taka, że to referendum w takim kształcie i w takim terminie jak wnioskuje pan prezydent nie odbędzie się – mówił na Pęk.
– PiS nie jest przeciwne idei samego referendum – tutaj diabeł tkwi w szczegółach. Przypuszczaliśmy, że ten termin byłby fiaskiem. Moglibyśmy się liczyć z bardzo słabą frekwencją. Myślę, że pogrzebałoby to na wiele lat dyskusję o zmianie konstytucji. My chcemy, aby ta debata trwała. Ostatnie miesiące były mocnym wprowadzeniem. Jesteśmy otwarci na dialog – podkreślił.
– Jestem przeciwnikiem organizowania referendum w dniach świątecznych. Polacy mają wtedy prawo do świętowania. Polityka budzi emocje, polemikę i spory – dlatego w takich terminach lepiej referendum nie organizować – zaznaczył.
– Polityka jest grą, w której trzeba przewidywać – dodał.
– Opozycja mogła się tutaj wykazać, ale opozycja jest opozycją totalną więc musieli być przeciw.
– Jestem zwolennikiem, aby referendum nie było zbyt szczegółowe. W referendum pana prezydenta były rzeczy fundamentalne, ale były również te mniej konieczne. Referendum powinno dotyczyć przede wszystkim podziału władz, modelu jaki w Polsce funkcjonuje – ocenił senator Pęk.
– Drugim istotnym obszarem jest kwestia suwerenności naszego państwa i naszej obecności w UE. (…) Myślę, że nasza konstytucja już nie wytrzymuje z rzeczywistością. Musimy te sprawy uregulować, bo nie może być tak, że jakieś ciała zewnętrzne decydują o tym czy dany akt prawny jest zgodny z prawem polskim czy europejskim. Uważam, że trzeba Polaków pytać o głoś – mówił Pęk.
– Pytania powinny być najwyższej wagi – dodał.