Przejdź do treści
22:04 Departament Stanu USA: Rosji przeszkadza, że NATO powraca do odstraszania
Wydarzenie Sad Najwyższy 1 lipca podejmie uchwałę ws. ważności wyborów Prezydenta RP. Kluby Gazety Polskiej wzywają 1 lipca (wtorek) o godz. 12:00 przed Sąd Najwyższy, Plac Krasińskich w Warszawie
Zaproszenie We wtorek 1 lipca o godzinie 9:00 odbędzie się briefing prasowy na temat powstania Centrum Integracji Cudzoziemców (CIC) w Częstochowie oraz problemu nielegalnej imigracji. Miejsce: Parking przed Częstochowskim Parkiem Przemysłowo-Technologicznym
Zaproszenie Piotrków Trybunalski - we wtorek 1 lipca - godz. 15-18 zbiórka podpisów pod referendum ws. odwołania prezydenta i rady miasta na parkingu ul. Belzacka 104 (przy szkole)
Spotkanie Klub Gazety Polskiej w Łodzi zaprasza na spotkanie z red. Adrianem Stankowskim, w poniedziałek 30 czerwca o godz. 18:00 na Piotrkowskiej 143
Wydarzenia Piotrków Trybunalski: Redaktor Tomasz Sakiewicz z Klubem "GP" 3.07 (czwartek) od godz. 15.00 będzie zbierać podpisy poparcia dla referendum przed Galerią Handlową przy ul. Słowackiego
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej Piotrków Tryb. zaprasza 3 lipca o godz. 18.00 na spotkanie z redaktorem naczelnym Tomaszem Sakiewiczem. Sala restauracji Sara (dawna Altamira), ul. Dmowskiego 38c
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Głogowie informuje o zbieraniu podpisów ws. referendum w powiecie głogowskim - STOP nielegalnej imigracji! Punkty: plac przy Ratuszu, Plac 1000-lecia, tężnia Piastów, targowisko oś. Kopernika: 30.06–02.07, godz. 10:00–17:00
NBP NBP informuje: Było 509 ton, a jest już ponad 515 ton złota! Mamy więcej złota niż Europejski Bank Centralny, a Narodowy Bank Polski pod kierownictwem prof. Adama Glapińskiego, nadal zwiększa zasoby złota Polaków!
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Patkowski: Opozycja nie jest zdolna do podejmowania trudnych decyzji

Źródło: Telewizja Republika

Z wiceministrem finansów Piotrem Patkowskim w drugiej części programu "Wolne głosy" na antenie Telewizji Republika redaktor Marcin Bąk rozmawiał m.in. o kontrowersyjnej ustawie, która miała doprowadzić do podniesienia wynagrodzeń polityków: m.in. ministrów, wiceministrów i posłów.

- Projekt rzeczywiście jest kontrowersyjny i założenie, aby został on wprowadzony w konsensusie wszystkich sił politycznych było słuszne. Jeżeli tego konsensusu nie ma, to jest naturalne, że z takiego projektu należy się wycofać – ocenił polityk.

– Na całą sprawę trzeba jednak spojrzeć z dwóch stron. Jeżeli popatrzeć na koszty całościowe tych podwyżek, to one w samym budżecie nie byłyby widoczne. Spośród wielu wątpliwości, które wzbudzał ten projekt, największa dotyczyła czasu. W momencie, gdy planujemy w przyszłym roku zamrożenie płac urzędnikom służby cywilnej, kiedy jednak wprowadzamy oszczędności na płacach, ten projekt faktycznie budzi wątpliwości i jest zrozumiałe, że społeczeństwo negatywnie się do niego odniosło – dodał.

– Istotne jest również to, że ta sprawa jest nierozwiązana od wielu lat. I dobrze, gdyby Parlament taką decyzję wystosował. Oczywiście, nie wypada mi jako przedstawicielowi władzy wykonawczej odnosić się do tego, co robi władza ustawodawcza. W tym kontekście czekam na propozycję. To zresztą nie dotyczy Ministerstwa Finansów o tyle, że – tak jak mówię – te koszty w samym budżecie państwa aż tak wielkie nie są, natomiast są to koszty ponoszone przez społeczny odbiór – podkreślił Piotr Patkowski.

– Uważam, że dobrze, gdyby wśród osób sprawujących funkcje polityczne była pełna jawność w zakresie zarobków. Pierwszego dnia, w którym zostałem powołany na wiceministra finansów, ujawniłem swoje oświadczenie majątkowe. Co ciekawe, ono dopiero wczoraj wzbudziło jakieś zainteresowanie mediów, podczas gdy jest ogólnodostępne od kwietnia i nigdy nie czyniłem z tego powodu tajemnicy – wskazał podsekretarz stanu w resorcie finansów.

– Dużą zaletą wynagrodzeń osób sprawujących funkcje publiczne jest to, że są one ustalone bardzo jawnym wskaźnikiem – każdy wie, ile zarabia poseł, senator, minister czy wiceminister. Kwestią, która wzbudza największą polemikę jest to, czy wysokość zarobków polityków jest odpowiednia czy nieodpowiednia – dodał.

– Osobiście z przekonania jestem katończykiem, dlatego trudno mi powiedzieć, żeby zarobki posłów, ministrów czy wiceministrów były niskie, zwłaszcza biorąc pod uwagę przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej. Z drugiej strony mogę się pokusić o taką tezę, ponieważ nie mam na utrzymaniu rodziny, więc nie widzę większego powodu, żeby taka podwyżka była mi potrzebna – ocenił gość Telewizji Republika.

– Zachowanie opozycji jest tutaj o tyle dla mnie niezrozumiałe, że zrobiła krok do przodu i krok do tyłu. Jeśli zdecydowała się, żeby ten problem uregulować, powinna być konsekwentna. Jeśli nie – nie powinna w ogóle wchodzić w ten temat. Dziwi mnie, że PO, która jeszcze tydzień temu nie przedstawiała takich katońskich tez, jak dziś pan Borys Budka, nagle stała się stuprocentowymi katończykami – stwierdził.

– To powoduje teraz takie największe zastanowienie wśród społeczeństwa: o co chodzi opozycji? Najpierw popiera podwyżkę, a później się z tego poparcia wycofuje. Termin jest rzeczywiście niefortunny. Temat został wycofany i myślę, że to w obecnej sytuacji najlepsze rozwiązanie – dodał.

– W mojej jednostkowej sytuacji nie mogę uznać, że to wynagrodzenie jest za niskie, ale podkreślam, że mówię wyłącznie z mojej perspektywy – wskazał polityk.

–Koalicja Obywatelska pokazała, że jest niezdolna do podejmowania jakichkolwiek trudnych decyzji, które trzeba komunikować społeczeństwu. Zastanawiam się, jak radziliby sobie z państwem w sytuacji kryzysu gospodarczego, gdy trzeba podejmować często o wiele trudniejsze, daleko idące decyzje. Jeśli w tej jednej kwestii KO w ciągu doby potrafi zmienić zdanie, to zastanawia mnie, jak oni na przykład odnieśliby się do kwestii programu 500 Plus czy obniżenia wieku emerytalnego. To jest dość mało poważne, trudno rozmawiać z taką opozycją, która każdego dnia mówi co innego. - ocenił wiceminister finansów.

 

 

TV Republika

Wiadomości

Trump ma swoje perfumy. Ile kosztują?

Kanada rezygnuje z podatku. Tak działa Donald Trump

Musk założy Partię Ameryki jeśli przegłosują budżet

Coraz goręcej w Serbii. Opozycja włącza się w protest

Dziesiątki ofiar ataku Izraela na Strefę Gazy. 30 zginęło w kawiarni

Szczyt NATO w 2026 roku odbędzie się w Turcji

Policjant w czasie wolnym, wciąż pozostaje policjantem. Przekonał się o tym pijany kierowca w gminie Milicz

"Arcykapłanka propagandy" brnie dalej w "szurnięte" teorie. Teraz ma propozycję dla Hołowni [WIDEO]

Prezydent elekt zapowiada zwołanie Rady Gabinetowej w sprawie sytuacji na granicy z Niemcami

Kuźmiuk w programie „W Punkt”: Niemcy nie chcą, byśmy rejestrowali ich działania na granicy

Ordo Iuris w obronie granic. Jerzy Kwaśniewski zapowiada pomoc prawną dla obywateli

Brutalny atak na ochroniarza w Warszawie. Sprawca to 45-letni obywatel Azerbejdżanu

Niemiecka radna uderza w Ruch Obrony Granic i wzywa Tuska do działania

Wstrząsająca relacja mamy Oskarka. "Po śmierci syna nie dano mi nawet leków na uspokojenie"

Müller: do Polski będzie trafiało dziesiątki tysięcy nielegalnych migrantów

Najnowsze

Trump ma swoje perfumy. Ile kosztują?

Dziesiątki ofiar ataku Izraela na Strefę Gazy. 30 zginęło w kawiarni

Szczyt NATO w 2026 roku odbędzie się w Turcji

Policjant w czasie wolnym, wciąż pozostaje policjantem. Przekonał się o tym pijany kierowca w gminie Milicz

"Arcykapłanka propagandy" brnie dalej w "szurnięte" teorie. Teraz ma propozycję dla Hołowni [WIDEO]

Kanada rezygnuje z podatku. Tak działa Donald Trump

Musk założy Partię Ameryki jeśli przegłosują budżet

Coraz goręcej w Serbii. Opozycja włącza się w protest