Parlament Europejski przyjął dziś rezolucję w sprawie Rosji. W dokumencie znalazło się wezwanie Rosji o zwrot Polsce wraku prezydenckiego samolotu Tu-154M, który rozbił się 10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem. O wprowadzenie zapisu zabiegali posłowie Prawa i Sprawiedliwości.
Na wniosek frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, w której zasiadają posłowie PiS, w rezolucji zawarto apel do władz rosyjskich o natychmiastowy zwrot wraku prezydenckiego samolotu oraz podjęcie niezależnego międzynarodowego dochodzenia w sprawie katastrofy.
Parlament Europejski "wzywa władze rosyjskie do niezwłocznego zwrócenia Polsce wraku polskiego samolotu rządowego Tu-154 oraz wszystkich jego czarnych skrzynek; podkreśla fakt, że poziom zależności rosyjskiego sądownictwa od władz podważa możliwość przeprowadzenia jakiegokolwiek bezstronnego i uczciwego dochodzenia" - napisano w rezolucji.
Zabójstwo Niemcowa "najbardziej znaczącym morderstwem politycznym"
W rezolucji zapisano, że zabójstwo rosyjskiego opozycjonisty Borysa Niemcowa jest najbardziej znaczącym morderstwem politycznym w najnowszej historii Rosji.
Europosłowie domagają się międzynarodowego śledztwa w tej sprawie, które przeprowadzą niezależni eksperci. Rosyjskie władze zostały przez nich oskarżone o podsycanie nienawiści wobec opozycyjnych środowisk i społeczeństwa obywatelskiego.
Parlament Europejski złożył hołd Niemcowowi, "który poświęcił swoje życie pracy na rzecz bardziej demokratycznej, dostatniej i otwartej Rosji oraz solidnego partnerstwa Rosji z jej sąsiadami". PE potępił decyzję władz w Moskwie o zakazaniu wjazdu do Rosji niektórym europosłom i zagranicznym politykom, uniemożliwiając im tym samym udział w pogrzebie Niemcowa.
PE wzywa do "zaprzestania haniebnej propagandy"
Parlament wezwał także przywódców Federacji Rosyjskiej do zaprzestania „haniebnej propagandy i wojny informacyjnej wobec swoich sąsiadów i własnego narodu”.
W rezolucji, która bardzo krytycznie ocenia stan demokracji w Rosji, wyrażono również zaniepokojenie brakiem współpracy Rosjan ze śledczymi z zagranicy badającymi zestrzelenie pasażerskiego samolotu malezyjskich linii lotniczych w lipcu 2014 roku nad wschodnią Ukrainą.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: