Papież o synodzie biskupów: Nie było żadnej prewencyjnej cenzury
Papież Franciszek zapewnił, że nie było żadnej “prewencyjnej cenzury” podczas synodu na temat rodziny. Uczestnikom audiencji generalnej opowiadał o burzliwej chwilami dyskusji biskupów. Zachęcił wiernych do udziału w toczącej się w Kościele dyskusji.
Cenzura, dodał papież w przemówieniu w czasie spotkania na Placu świętego Piotra, „byłaby złą rzeczą”.
Franciszek relacjonując wiernym październikowy synod, w związku z już rozpoczętymi przygotowaniami do następnego w przyszłym roku, odniósł się do polemiki z udziałem części hierarchów i komentatorów, których zdaniem podczas debaty na temat sytuacji rozwodników i homoseksualistów doszło do podważenia nauczania Kościoła.
– Nikt nie podał w wątpliwość doktryny – zapewnił papież. Podkreślił, że „nie tknięto" takich kwestii, jak nierozerwalność małżeństwa, wierność, otwartość na życie.
Następnie położył nacisk na to, że w duchu "przejrzystości" opublikowano wszystkie dokumenty z obrad zgromadzenia biskupów. Jak wiadomo, pierwszy z nich, czyli wstępna relacja wywołała protesty niektórych dostojników, gdyż ich zdaniem we fragmentach o dyskusji można było odnaleźć odejście od nauczania Kościoła.
Franciszek stwierdził, że wierni mogą zapytać o to, czy ojcowie synodalni się kłócili. – Nie wiem, czy się kłócili, ale ostro się wypowiadali, to prawda, to jest wolność Kościoła – mówił. Papież przypomniał, że jego obecność była gwarantem wolności wypowiadania się.
– Synod to nie parlament, reprezentuje Kościół, ale jego struktura nie jest parlamentarna – wyjaśnił Franciszek. Zgromadzenie opisał jako „chronione miejsce, w którym może działać Duch Święty”.
Następnie podziękował mediom za uwagę, jaką poświęciły pracom synodu i za wiele informacji na jego temat. Franciszek zażartował, odnosząc się do klimatu części relacji, że media często stosują styl znany z „kroniki sportowej”. Jak to ujął, „są dwie drużyny, konserwatyści i postępowcy”.
Zwracając się do Polaków papież pozdrowił rodziny, a następnie dodał: "Niech adwentowe oczekiwanie narodzin Zbawiciela będzie dla was czasem refleksji i nadziei".
– Wzorem Świętej Rodziny przygotujcie wasze serca i domowe wspólnoty, by godnie przyjąć Chrystusa. Niech spotkanie z Nim w dniu Jego narodzin umocni waszą jedność małżeńską, wierność i otwartość dla życia – powiedział Franciszek.
W audiencji na placu uczestniczył prymas Polski, arcybiskup Wojciech Polak. Po audiencji papież spotkał się z szefową Międzynarodowego Funduszu Walutowego Christine Lagarde.