Pakt migracyjny, CPK i drożyzna – Karol Nawrocki o kluczowych problemach Polski
![karol nawrocki](/sites/default/files/styles/responsive_16_9_600w/public/2025-01/GiI1fhIXEAA5fa6.jpeg?h=ada05aa9&itok=jXQ5OpoC)
Mława w województwie warmińsko-mazurskim, stała się dzisiaj areną ostrej krytyki wobec rządzących – Karol Nawrocki, obywatelski kandydat na prezydenta RP, podczas spotkania z mieszkańcami nie zostawił suchej nitki na obecnej władzy. Zarzucił jej brak działań w kluczowych obszarach oraz blokowanie projektów obywatelskich, które mogłyby napędzać rozwój kraju.
Największe emocje wzbudziła jego wypowiedź o Centralnym Porcie Komunikacyjnym – według Nawrockiego to zmarnowana szansa na gospodarczą rewolucję, którą obecny rząd Donalda Tuska, celowo storpedował.
W swoim wystąpieniu podkreślił również konieczność jednostronnego wypowiedzenia paktu migracyjnego oraz konieczność zakończenia wojny polsko-polskiej.
Pakt migracyjny: nie będziemy płacić za cudze błędy
Jednym z głównych tematów, które poruszył Nawrocki, była kwestia polityki migracyjnej Unii Europejskiej. Kandydat zapowiedział, że jeśli zostanie prezydentem, jego priorytetem będzie wypowiedzenie paktu migracyjnego.
- Nie będziemy płacić za tych, których chcą nam dzisiaj wcisnąć Niemcy, bo tak zagospodarowali swój kraj, że mają z tym dzisiaj problem. Nie będziemy płacić za obce błędy ani wpuszczać do nas nielegalnych migrantów
- mówił obywatelski kandydat na prezydenta, podkreślając, że Polska powinna bronić swoich granic i suwerenności.
Rząd zajmuje się sobą, a nie obywatelami
Nawrocki ostro skrytykował rządzących za brak realnych działań w sprawach kluczowych dla Polaków. Zamiast zajmować się problemami obywateli, koncentrują się na wewnętrznych walkach politycznych i medialnych aferach.
- Ta władza nie zajmuje się rządzeniem państwem, tylko sobą, albo swoimi konkurentami politycznymi, albo obywatelskim kandydatem na urząd prezydenta. Codziennie, gdy wstajemy, widzimy nową medialną aferę, która ma nas odciągnąć od tego, co najistotniejsze. A co jest najistotniejsze? Drożyzna! Czemu ceny energii elektrycznej są wyższe niż rok temu, niż dwa lata temu? Czemu płacimy 23% VAT za energię elektryczną? Czemu nie ma tarcz osłonowych?
– pytał retorycznie.
Centralny Port Komunikacyjny: projekt obywatelski odrzucony przez rząd
Nawrocki odniósł się również do decyzji sejmowej Komisji Infrastruktury, która głosami rządzącej koalicji odrzuciła obywatelski projekt ustawy zobowiązującej rząd do realizacji Centralnego Portu Komunikacyjnego w pierwotnej wersji. Pod projektem podpisało się 200 tysięcy Polaków, ale nie został on nawet poddany poważnej dyskusji.
- Drodzy Państwo, projekt ustawy podpisany przez 200 tysięcy obywateli został odrzucony w komisji sejmowej bez większej dyskusji. CPK to koło zamachowe polskiej gospodarki, projekt, który dawał nam możliwość przezwyciężenia pułapki średniego rozwoju, w której się znaleźliśmy. Po raz pierwszy od czasów zaborów Polska miała szansę na połączenie szybką siecią kolejową, by wszyscy żyli na równych warunkach – niezależnie od tego, czy to duże miasto, czy mniejsza miejscowość
– mówił Nawrocki, dodając, że taki projekt powinien być priorytetem dla całej klasy politycznej.
Apel o zakończenie wojny polsko-polskiej
Na zakończenie spotkania kandydat zaapelował do Polaków o zakończenie wewnętrznych podziałów i odbudowę wspólnoty narodowej. Podkreślił, że o sporych politycznych powinni decydować politycy, a nie zwykli obywatele, którzy coraz częściej dzielą się w rodzinach i społecznościach z powodu politycznych różnic.
- Często, drodzy Państwo, to mój apel – zostawmy wojny parlamentowi. A w domach nie kłóćmy się i nie zabijajmy się o politykę. Żyjmy spokojnie, a my, politycy, weźmiemy tę wojnę na siebie. Toczymy ją za sprawą wyborczych kartek i przekonywania się
– podsumował Nawrocki.
Źródło: Republika,
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube
Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB
Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X