"Demokratyczne neutralne światopoglądowo państwo musi szanować poglądy każdego obywatela, a to oznacza, że w polityce i w życiu społecznym wartością jest nie wojna, lecz mądry kompromis" – czytamy w projekcie uchwały przygotowanej przez posłów Platformy Obywatelskiej.
Członkowie partii domagają się utrzymania tzw. kompromisu aborcyjnego wypracowanego w ustawie z 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. Pod projektem uchwały skierowanej do marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego podpisał się przewodniczący klubu PO Sławomir Neumann.
Zdaniem posłów największej partii opozycyjnej, rozwiązania zawarte ustawie "są akceptowane prze zdecydowaną większość naszego społeczeństwa i pozwoliły na blisko ćwierć wieku zażegnać wojny ideologiczne w Polsce". "Ten kompromis akceptowany jest przez tak wielu, mimo różnic w postawach światopoglądowych poszczególnych obywateli dlatego, że z szacunkiem odnosi się do każdego człowieka i nie pozwala na nadużywanie procedur medycznych do działań niezgodnych z etyką" – brzmi fragment dokumenty.
"Dzisiaj, w tym szczególnym dla naszej Ojczyzny roku, musimy wykazać, że Polki i Polacy nie kłócą się o restrykcje, mające wyręczać sumienie, nie chcą też wspomagać systemu wartości absolutyzacją zakazów, lecz realizują te wartości w życiu codziennym. Takie przesłanie powinno płynąć z Sejmu RP i Senatu RP. Oczekujemy od wszystkich polityków szacunku, zarówno dla obywateli wyznających wartości konserwatywne, jak i liberalne" – czytamy w projekcie PO.
Projekt uchwały ws. utrzymania kompromisu aborcyjnego. Bo kompromis jest wartością. pic.twitter.com/11Iwa6ILcx
— PlatformaObywatelska (@Platforma_org) 12 kwietnia 2016
Niedawno do marszałka Sejmu wpłynęło zawiadomienie o zawiązaniu Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej "Stop aborcji", zajmującego się zbieraniem podpisów pod obywatelskim projektem ustawy całkowicie zakazującej aborcji. W inicjatywę nie jest zaangażowany polski rząd, lecz szereg organizacji, m.in. Fundacja Pro - Prawo do Życia oraz Instytut Na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris.