Igor Ostachowicz, od środy członek zarządu PKN Orlen, zrezygnował z funkcji w trosce o interes spółki w związku z kontrowersjami, jakie wywołała ta nominacja – poinformowała spółka w komunikacie. Ostachowicza w skład władz Orlenu powołano na wniosek resortu skarbu.
"Zarząd Polskiego Koncernu Naftowego ORLEN S.A. informuje, że 26 września 2014 roku pan Igor Ostachowicz, Członek Zarządu PKN ORLEN S.A. złożył oświadczenie o rezygnacji z dniem dzisiejszym z pełnienia funkcji Członka Zarządu Spółki, podając jako powód troskę o interes spółki publicznej PKN ORLEN S.A. w związku z kontrowersjami jakie wywołała ta nominacja" - czytamy.
Ostachowicz, do niedawna jeden z najbliższych współpracowników premiera Donalda Tuska, w Orlenie miał odpowiadać m.in. za działania korporacyjne i związane z komunikacją czy pozyskiwaniem funduszy rozwojowych, w tym funduszy unijnych. Spółka wskazywała, że ma on wieloletnie doświadczenie w zakresie komunikacji społecznej, relacji międzynarodowych oraz zarządzania wizerunkiem.
Jak informował w czwartek resort skarbu, powołanie Ostachowicza było zgodne ze statutem PKN Orlen. Do czasu zbycia ostatniej akcji przez Skarb Państwa jeden członek zarządu jest bowiem powoływany i odwoływany na wniosek ministra skarbu państwa. "Minister Skarbu Państwa chcąc wykorzystać wieloletnie doświadczenie i unikalne kompetencje Igora Ostachowicza, skorzystał z przysługującego mu prawa i złożył wniosek o powołanie go na członka zarządu" - podkreślono w komunikacie resortu.
Powołanie Ostachowicza na nową funkcję wzbudziło liczne komentarze i kontrowersje. Decyzję szczególnie krytykowała opozycja.
Ostachowicz jest absolwentem stosunków międzynarodowych na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.
Od 2007 r. pełnił funkcję podsekretarza stanu, a od roku 2010 r. sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, odpowiadał za komunikację społeczną. Wcześniej był dyrektorem departamentu marketingu w PGE SA, a także doradcą ministra w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego.
Skarb Państwa ma 27,52 proc. akcji PKN Orlen, ING OFE - 9,35 proc., Aviva OFE - 7,01 proc., a pozostałe 56,11 proc. akcji należy do innych akcjonariuszy instytucjonalnych oraz indywidualnych.
CZYTAJ TAKŻE: