19 grudnia w samo południe na centralnym placu Wolności blisko dwa tysiące olecczan zgromadziło się na pikiecie przeciwko planom utworzenia w Hotelu „Olecko” ośrodka dla uchodźców. W zgromadzeniu wzięło udział też wielu mieszkańców innych miast mazurskich i podlaskich: Suwałk, Giżycka, Ełku, Gołdapi i Grajewa.
Pikietę otworzył Krzysztof Tez. Głos zabierali olecczanie: Grażyna Obuchowska, Elżbieta Mazurek, Paweł Giełazis oraz Karol Gutowski, lider grupy organizacyjnej. W imieniu władz lokalnych głos zabrał burmistrz Olecka Wacław Olszewski, który poinformował, że na wieść o zamiarze utworzenia w Olecku ośrodka dla uchodźców, swoją rezygnację z przyjazdu na obóz treningowy zapowiedział już jeden klub sportowy z południa Polski.
– Są to ewidentne zagrożenia dla naszego miasta, które żyje między innymi z turystów – mówił burmistrz Olszewski.
– Nie chcemy imigrantów pochodzenia islamskiego, zapraszamy do nas turystów i inwestorów – apelował Tez.
Burmistrz Olecka poinformował zebranych, że do Bożego Narodzenia Urząd ds. Cudzoziemców sprawdzi oferty złożone na przetarg pod względem formalnym. – Swoją pomoc w zatrzymaniu utworzenia takiego ośrodka w Olecku zadeklarowali nowo wybrani posłowie – dodał burmistrz Olszewski. Jest wśród nich m.in. poseł PiS Jerzy Antoni Gosiewski.
Na wiecu głos zabrał poseł Ruchu Kukiza z Grajewa Adam Andruszkiewicz. Oprócz niego wystąpiła radna wojewódzka PiS z Olecka Teresa Krajewska oraz przedsiębiorca olecki Piotr Suchocki.
– Razem damy radę – mówili do zebranych na placu Wolności. Swój wiersz przeciw imigrantom w Olecku wyrecytowała Teresa Lipińska. Zgromadzeni na placu Wolności odśpiewali też razem z Krystyną Kołodziejską „Rotę”, gdzie zmieniono później tekst ze słowami dotyczącymi planów właściciela Hotelu Olecko.
Krystyna Bednarek, która wraz z mężem, działaczem NSZZ „S” z Olecka Stanisławem Bednarkiem oraz dziećmi była zmuszona przez reżim komunistyczny do wyjazdu z Polski do Belgii w 1982 roku, ostrzegała olecczan przed kulturą islamską. – Żyłam wśród tych ludzi w Belgii, nie chciałabym, żeby ta kultura, obca dla nas katolików dotarła do naszego Olecka – apelowała do olecczan.
20 grudnia organizatorzy akcji przeciwko ośrodkowi dla uchodźców zakończyli akcję zbierania podpisów pod petycją. Łącznie podpisało się pod nią ponad 3 tys. osób. W akcji zbiórki podpisów pomagał też olecki Klub „Gazety Polskiej”. Petycja wraz z podpisami mieszkańców miasta i gminy Olecko trafi do PZ Capital sp. z o.o. z Warszawy, która złożyła swoją ofertę na utworzenie ośrodka do Urzędu ds. Cudzoziemców.