Znaczna większość posłów opowiedziała się za utrzymaniem obowiązku meldunkowego. Dokument zezwala również na złożenie wniosku przez internet. Przepisy wejdą w życie od 1. stycznia 2018 roku.
W głosowaniu brało udział 429 posłów. 349 poparło projekt, 41 było przeciw, 39 wstrzymało się od głosu.
Autorzy dokumentu uzasadniają, że pozostawienie obowiązku meldunkowego wynika z konieczności zbierania danych o obywatelach. Ułatwi to organizację wyborów, wypłatę emerytur, dodatków, opieki społecznej, ubezpieczeń społecznych.
– Wiedza o liczbie i strukturze mieszkańców pozyskiwana w oparciu o dane wynikające z ewidencji ludności ma zasadnicze znaczenie dla zapewnienia opieki żłobkowej, przedszkolnej, miejsc w szkołach, planowania obwodów szkolnych. Informacja o liczbie mieszkańców wpływa na obliczanie liczby radnych, a także ma istotne znaczenie w kontekście przeprowadzania referendum lokalnego - uzasadniają.
Celem ustawy jest też uporządkowanie przepisów związanych z nadawaniem numeru PESEL cudzoziemcom. Otrzyma go każdy meldujący się na pobyt stały lub czasowy w Polsce. – Efektem zaproponowanych regulacji w tym zakresie będzie gromadzenie informacji o wszystkich cudzoziemcach przebywających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, bez względu na czas pobytu, w centralnym rejestrze PESEL - podkreślono w uzasadnieniu.
Papierologia również ma zostać zredukowana, przez co formularze meldunkowe zostaną ograniczone do jednego druku.
Najnowsze
Republika zdominowała konkurencję w Święto Niepodległości - rekordowa oglądalność i wyświetlenia w Internecie