Przejdź do treści

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w gminie Pawłowiczki

Źródło: organizatorzy, Internet

Dzisiaj, 2 marca, w gminie Pawłowiczki odbywa się szereg wydarzeń poświęconych pamięci Żołnierzy Wyklętych. Ich współorganizatorem jest Polska Platforma Ekologiczna, której pomysłodawcą jest Adam Knot. "Zrzeszamy organizacje, przedsiębiorstwa, spółki, które poza swoją codzienną działalnością w branży ekologicznej organizują także wspólnie akcje edukacyjne, promujące m. in. wartości edukacyjne i patriotyczne", mówi inicjator PKE i jej główny akcjonariusz.

Wśród tych ostatnich są np. pikniki patriotyczne, a także obchody Narodowego Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych. W tym roku odbywają się one 2 marca w Gosięcinie i Chróstach. Uroczystości rozpoczęła Msza Św. o godz. 10. w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gościęcinie. O 11.00 pod tablicą pamięci Żołnierzy Wyklętych złożone zostaną kwiaty. Pół godziny później rozpocznie się rajd konny "Wilcze Echa" z Gościęcina do Chróst. O godzinie 13.15 rusza konkurs strzelecki o puchar kaprala Antoniego Marcinkowa. W tym samym czasie w ośrodku szkoleniowo-jeździeckim rozpocznie się "popołudnie z piosenką patriotyczną". O 15.00 wystąpi zespół BSA Brass.

Organizatorzy - Stowarzyszenie Patriotyczny Kędzierzyn-Koźle, Polska Platforma Ekologiczna, Marcin Soloch - zapewniają darmową grochówkę, ognisko, jest także punkt pierwszej pomocy oraz punkt promocyjny Wojskowego Centrum Rekrutacji.

W tym roku mija 75 lat od pacyfikacji Gościęcina przez oraz żołnierzy Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz rozbicia przez służbę bezpieczeństwa i Milicję Obywatelską grupy „Olimpia” wchodzącej w skład zrzeszenia niepodległościowego Wolność i Niezawisłość (WiN).

Wówczas do ubeckiego aresztu w Koźlu trafiło kilkudziesięciu mieszkańców wioski. Członkami gościęcińskiego WiN-u byli: Wojciech Adamski, Jan Bąk, Jan Gruszka, Antoni Hermon, Jan Jary, Józef Kadyła, Jan Kałamarz, Antoni Kasperski, Łukasz i Stanisław Kubowie, Jan i Józef Jarząbkowie, Michał Niedzielski, Eugeniusz Niedźwiedź, Józef Paczosa, Stanisław Rogoziewicz, Piotr Tyburczy, Stanisław Wielgan, Józef, Julian i Tadeusz Wierni, Wacław Wilczyński oraz Eugeniusz Zajączkowski. W grupie „Olimpia” istniał podział na sekcje. Dowódcą sekcji wywiadu był J. Paczosa ps. „Orzeł”.

Sekcją uzbrojenia dowodził St. Rogoziewicz ps. „Bomba”, a sekcją wydawniczą kierował J. Jarząbek ps. „Ptak”. Terenem działalności WiN-owców obok powiatu kozielskiego był także sąsiednie powiaty : głubczycki, strze­lecki oraz raciborski. Członkowie WiN zajmowali się obserwacją posterunków UB i Milicji Obywatelskiej, demaskowaniem (TW) tajnych współpracowników organów bezpieczeństwa publicznego, rozpoznaniem i ewidencjonowaniem rozmieszczenia miejsc stacjonowania wojsk sowieckich i żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego. Określaniem ich stanu liczebnego oraz rodzaj uzbrojenia.

Zdobywali też nazwiska kadry dowódczej i ich stopni wojskowych. Sprawdzali nastroje społeczne. Kolportowali ulotki i wydawnictwa podziemne oraz zaopatrywali w dokumenty tożsamości i książeczki wojskowe Polaków zbiegłych z Armii Czerwonej oraz dezerterów z Ludowego Wojska Polskiego. Po siedmiomiesięcznym śledztwie i weryfikacji przez śledczych zarzutów, 28 marca 1950 roku, 16. członków grupy „Olimpia” zasiadło na ławie oskarżonych przed Wojskowym Sądem Rejonowym z Katowic. Dowódców Władysława Wil­czyńskiego i Antoniego Marcinkowa skazano na kary po 15 lat więzienia.

Pozostali żołnierze niezłomni: Józef Kadyła i Tadeusz Wierny usłyszeli wyroki po 12 lat więzienia. Na kary po 8 lat więzienia skazano Franciszka Lew­czaka, Antoniego Kasperskiego i Franciszka Hermona. Karę 7 lat więzienia usłyszał Grzegorz Kadyła, a 6 lat więzienia Józef Paczosa i Stanisław Rogoziewicz.

i.pl, PPE, Telewizja Republika

Wiadomości

Rusza proces ws. oszustw metodą "na policjanta"

Sprzątamy dla Polski, czyli jak dbać o planetę

J.D. Vance złoży wizytę w Polsce? Może jeszcze w tym miesiącu

Ozdoba: po inauguracji Trumpa widać strach brukselskich elit

Podłożyli ładunki wybuchowe pod prywatny dom [ZDJĘCIA]

Mamy to! Już ponad 70 tysięcy pobrań aplikacji Radio Republika!

Jakie będą pierwsze decyzje polityczne Trumpa?

Miał być deportowany z Niemiec. Zamiast tego - zabił dwie osoby

Pierwsze decyzje polityczne Donalda Trump

Gospodarka leci w dół. Morawiecki wprost: czy cofniemy się w rozwoju?

Tusk niszczy relacje Polska - USA

Bilans ofiar pożaru hotelu wzrósł do 79. Wiemy więcej!

HIT DNIA

Kotuli wydawało się, że jest magistrem? Tak uważa Sawicki (PSL)

Około 200 szkół zostało zamkniętych. W tle - zanieczyszczone powietrze

Widać powiew zmian. Ceny ropy w USA znów w dół

Najnowsze

Rusza proces ws. oszustw metodą "na policjanta"

Podłożyli ładunki wybuchowe pod prywatny dom [ZDJĘCIA]

Mamy to! Już ponad 70 tysięcy pobrań aplikacji Radio Republika!

Jakie będą pierwsze decyzje polityczne Trumpa?

Miał być deportowany z Niemiec. Zamiast tego - zabił dwie osoby

Sprzątamy dla Polski, czyli jak dbać o planetę

J.D. Vance złoży wizytę w Polsce? Może jeszcze w tym miesiącu

Ozdoba: po inauguracji Trumpa widać strach brukselskich elit