W Ciechanowie do końca roku powstaną dwa ogrody deszczowe. Dzięki nim możliwe będzie zagospodarowanie wody gromadzącej się na jezdniach i chodnikach podczas intensywnych opadów. Odpowiedni dobór roślin - będzie ich kilkaset - pomoże także w oczyszczaniu wody z zanieczyszczeń.
Informując o projekcie utworzenia ogrodów deszczowych, Urząd Miasta zapowiedział, że powstaną one na dwóch ciechanowskich osiedlach mieszkaniowych: „Podzamcze” i „Śródmieście”. „Inwestycja zostanie zakończona jeszcze w tym roku” - zaznaczył ciechanowski samorząd.
Według Urzędu Miasta ogrody umożliwią odwodnienie jezdni i chodników zalewanych w trakcie intensywnych opadów deszczu, przy czym odpowiedni dobór roślin hydrofilowych, które gromadzą wodę, ale także zatrzymują zanieczyszczenia, pomoże jednocześnie w jej oczyszczaniu z metali ciężkich i związków białkowo-tłuszczowych, zmywanych przez deszcz.
Ogrody powstaną na powierzchni ponad 60 i 80 m kw. Jak podał Urząd Miasta, pierwsze prace ruszyły już na osiedlu „Podzamcze”, a na osiedlu „Śródmieście” rozpoczną się w kolejnym tygodniu. W pierwszym ogrodzie pojawi się ponad 500 nowych roślin, a w drugim ponad 470. „Do nasadzeń dobrane będą rośliny odporne na zalewanie, absorbujące wodę, które pozwolą ograniczyć jej spływanie z chodników i ulic do kanalizacji” - podkreślił ciechanowski samorząd. Jak wspomniano, będą to m.in. krwawnica pospolita, bodziszek żałobny, wiązówka błotna, kosaciec syberyjski, śmiałek darniowy, tojeść kropkowana, trzęślica modra, rozchodnik i wierzba purpurowa.
Urząd Miasta zwrócił uwagę, że „przy doborze nasadzeń zadbano też o to, aby były to rośliny dobrze znoszące przedłużające się susze w okresie letnim. Rabaty zostaną uszczelnione geomembraną, dzięki czemu woda, która spłynie do nich zostanie w pełni zużyta na potrzeby zasilenia nasadzeń i nie będzie zalewała ulic i chodników” - wyjaśniono w informacji o projekcie.
Według ciechanowskiego samorządu „ogrody zaprojektowano tak, aby nie stwarzały kolizji z istniejącą infrastrukturą techniczną”.