Nowy skład rządu Kopacz: prof. Marian Zebmala, Andrzej Czerwiński, Adam Korol
Premier Ewa Kopacz ogłosiła listę nowych ministrów. Bartosza Arłukowicza na stanowisku ministra zdrowia zastąpi prof. Marian Zembala. Resort sportu, któremu szefował Andrzej Biernat, obejmie Adam Korol. Nowym ministrem skarbu będzie Andrzej Czerwiński, zajmie on miejsce Włodzimierza Karpińskiego. Nowi ministrowie zostaną zaprzysiężeni jutro o godz. 10.00.
- Każda z tych osób wie, co znaczy służba obywatelom, wie, co znaczy ciężka praca i znajomość problemów zwykłych ludzi - podkreślała premier.
Marek Biernacki będzie nowym koordynatorem ds. służb specjalnych. Premier podała też nazwiska nowych wiceministrów: Anna Ewa Nemś będzie sekretarzem stanu w ministerstwie gospodarki, Dorota Niedziela obejmie stanowisko sekretarza stanu w ministerstwie środowiska.
Ewa Kopacz zwróciła się również do wszystkich Polaków. - Chcę żebyście wiedzieli, że najbardziej zależy mi na waszym zaufaniu - podkreślała. - Składam deklarację, że ja i moi ministrowie ciężką pracą będziemy zabiegali o wasze zaufanie - dodała.
Dymisje w rządzie Ewy Kopacz
W zeszłym tygodniu premier Kopacz poinformowała o dymisji trzech ministrów (ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza, ministra sportu Andrzeja Biernata, ministra skarbu państwa Włodzimierza Karpińskiego), trzech wiceministrów (skarbu państwa Rafała Baniaka, środowiska Stanisława Gawłowskiego oraz gospodarki Tomasza Tomczykiewicza), szefa doradców premiera (Jana Rostowskiego) i koordynatora służb specjalnych (Jacka Cichockiego).
Kopacz zapowiedziała także, że nie podpisze sprawozdania prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta za rok 2014, a jak poinformowała Małgorzata Kidawa Błońska, Ewa Kopacz skieruje też do Sejmu wniosek o jego odwołanie. Czytaj więcej... Ze stanowiska zrezygnował również marszałek Sejmu Radosław Sikorski, który podczas konferencji prasowej tłumaczył, że jego decyzja wynika z "troski o Platformę Obywatelską". Czytaj więcej...
Zmiany w związku z afera taśmową
W piątek premier potwierdziła też zapewnienia rzeczniki rządu, która tłumaczyła, że wszystkie dymisje związane były z aferą taśmową. – Wyciek tego do internetu (akt ws. afery taśmowej – przyp.red.) spowodował, że ustaliliśmy pewien katalog nazwisk, ja starałam się w ramach tego katalogu poruszać, tylko i wyłącznie – tłumaczyła Kopacz.
Premier podkreśliła, że nie chce „aby te cztery miesiące (do końca kadencji Sejmu-przyp.red.), które są bardzo potrzebne na ciężką pracę” były poświęcone rozmowom o aferze taśmowej. – To jest praca na tymi ustawami, które już są w Sejmie, ale również tymi, które będziemy przyjmować na kolejnej Radzie Ministrów – tłumaczyła.
– To są naprawdę ważne rzeczy (…) ja muszę mieć dzisiaj pracowników, których nie będzie się obciążać i non stop pytać tylko o jedno – o rozmowy, o taśmy – stwierdziła. Jak dodała, ministrowie są dzisiaj potrzebnie „do roboty”. – Te cztery miesiące dla jednych może niepotrzebne, ale dla nas bardzo potrzebne, abyśmy mogli pójść do Polaków i sprawozdawać jak skończyliśmy tą kadencję – dodała Kopacz.
Polecamy Nasze Programy
Wiadomości
Najnowsze
Zobacz, jak sprawdzić czy twój smartfon cię podgląda!
Warszawska afera śmieciowa, czyli największy problem Rafała Trzaskowskiego
Komentator TVN ZSZOKOWAŁ na wizji: „Ostatnie komunikaty są tak samo wiarygodne jak te z kancelarii premiera”
Stefaniuk: Prokurator, który zatrzymał Romanowskiego, dalej prowadzi sprawę, a powinien być odsunięty