- Granicę polsko-ukraińską przekroczyło łącznie blisko 500 tysięcy osób, w tym m.in. 277 tys. obywateli Ukrainy - poinformowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Schronienia w Polsce, jak podaje resort, szukają także studenci z Afryki czy Azji.
Jak przekazał resort, do środowego poranka granicę polsko-ukraińską przekroczyło łącznie blisko 500 tysięcy osób. "W obecnej sytuacji zagrożenia naturalnym jest, że schronienia w Polsce szukają nie tylko obywatele Ukrainy, ale także licznie legalnie przebywający w Ukrainie obywatele praktycznie wszystkich państw świata, w tym studenci z Afryki, Bliskiego Wschodu, Azji" - podano.
Jak czytamy, do tej pory granicę polsko-ukraińską przekroczyło m.in. 277 tys. 735 obywateli Ukrainy, 3 tys. 196 obywateli Uzbekistanu, 2 tys. 401 Polaków, 2 tys. 268 Białorusinów, 2 tys. 978 obywateli Indii, 2 tys. 255 - Nigerii. Ponadto przyjechało 1 tys. 363 obywateli Algierii, 1 tys. 313 obywateli Maroka, 1 tys. 290 - Afganistanu, 1 tys. 232 - Pakistanu, 993 - USA i 960 - Rosji.
MSZ, jak podano, pozostaje w kontakcie z korpusem dyplomatycznym akredytowanym w Polsce w celu ustalenia, jakie liczby obywateli państw trzecich mogą potrzebować pomocy w ewakuacji z Ukrainy, a także określenia, w jaki sposób Polska może pomóc im w powrotach do swoich domów.
Resort podkreśla, że Polska jest państwem otwartym i niesie pomoc na równych zasadach, wszystkim potrzebującym uchodźcom. - Solidaryzując się z uciekinierami, Polska organizuje punkty recepcyjne, które są pierwszym kontaktem uchodźców na naszym terytorium. Niosą one konkretną pomoc humanitarną, udzielając pomocy psychologicznej, medycznej i bytowej"- poinformowano.
- Polskie instytucje i służby działają w taki sposób, by zabezpieczyć dobro uchodźców wszystkich narodowości i pomóc im znaleźć bezpieczne schronienie - podkreślono.
Czytaj: Prawie pół miliona uchodźców z Ukrainy jest już w Polsce