Nowe dane ws. napełnienia zbiorników! [SZCZEGÓŁY]
Jak podały Wody Polskie, do 63 mln m sześc. spadła w niedzielę ilość wody w zbiorniku Racibórz Dolny, co stanowi 34 proc. jego pojemności. Pobliski polder Buków jest wypełniony w 20 proc. Zawiera obecnie 11 mln m sześc. wody.
„Wszystkie zbiorniki wielofunkcyjne, znajdujące się na obszarze działania Wód Polskich w Gliwicach, zachowują rezerwę powodziową, która jest sukcesywnie odbudowywana”
– poinformowali w niedzielę przedstawiciele Wód Polskich – Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach (RZGW), którzy prowadzą kontrole pracy obiektów hydrotechnicznych i analizują stany wód w ciekach i zbiornikach wodnych.
We wtorek zbiornik Racibórz Dolny, który znacząco ograniczył falę wezbraniową na Odrze, gromadził 147,9 mln m sześc. wody, co stanowi ok. 80 proc. jego pojemności. Od tego czasu, wraz ze stabilizacją sytuacji hydrometeorologicznej, systematycznie zmniejsza się ilość gromadzonej w nim wody – w niedzielę spadła do 63 mln m sześc., czyli 34 proc. jego pojemności.
Przedstawiciele RZGW podali, że Racibórz Dolny działa zgodnie z instrukcją gospodarowania, a jego pracę nieustannie nadzorują specjaliści Wód Polskich w Gliwicach. Sprawdzają m.in. poprawne działanie aparatury kontrolno-pomiarowej i innych elementów obiektu. Również w Polderze Buków obniża się poziom wody. Wynosi ok. 11 mln m sześc. (ok. 20 proc. pojemności).
W Regionie Wodnym Małej Wisły stan alarmowy utrzymuje się niezmiennie na wodowskazie Pszczyna (rzeka Pszczynka). W Regionie Wodnym Górnej Odry stany alarmowe zostały odnotowane na posterunkach wodowskazowych na Odrze – w Krzyżanowicach, ujściu Nysy Kłodzkiej i w Raciborzu-Miedoni. W kilku innych miejscach utrzymują się stany ostrzegawcze.
Zbiornik Racibórz Dolny, którego pojemność wynosi 185 mln m sześc., zaczął być napełniany 15 września, aby przejąć nadmiar wód napływających Odrą. Jego budowę ukończono na przełomie maja i czerwca 2020 r. Zajmuje 26 km kw. Długość zapór zbiornika wynosi ponad 20 km. Ze zbiornikiem Racibórz współpracuje położony powyżej polder Buków oddany do użytku w 2002 r. W ramach tej inwestycji wykonano m.in. 14,5 km obwałowań stanowiących zapory boczne polderu, dwie budowle umożliwiające sterowanie pracą polderu i wał działowy.
Źródło: Republika, X.com, PAP