Przejdź do treści

Nowatorska lekcja historii o niemieckim obozie koncentracyjnym

Źródło: Wikipedia/polimerek/CC BY-SA 3.0

Komiks opowiadający o losach Felicjana Łady – byłego więźnia obozu koncentracyjnego Stutthof, przygotowało działające na terenie dawnego obozu Muzeum Stutthof. 120-stronicowa graficzna opowieść adresowana jest przede wszystkim do młodzieży.

Główny bohater komiksu ma dziś 97 lat i mieszka w Gdyni. W obozie Stutthof spędził dwa lata. Trafił tam – za prowadzoną w Trójmieście w pierwszych latach II wojny światowej działalność konspiracyjną, w ramach której m.in. wykradał niemieckie plany i mapy.

Jak powiedział Marcin Owsiński z działu oświatowego Muzeum Stutthof w Sztutowie, placówka już od dłuższego czasu myślała o stworzeniu publikacji, która przybliżyłaby młodzieży losy więźniów. – Wpadliśmy na pomysł, by opowieść ta miała formę komiksu, który ma szansę lepiej przemówić do młodszego pokolenia. Postanowiliśmy też, że będzie to opowieść o konkretnym b. więźniu, tak by na przykładzie jego losów pokazać zarówno życie w obozie koncentracyjnym, jak i w ogóle losy Polaków z wojennego pokolenia – powiedział Owsiński.

Dodał, że Felicjan Łada został wybrany na bohatera komiksu ze względu na szczególną historię jego i jego rodziny, ale też z powodu niezwykłej pamięci, dzięki której w najdrobniejszych szczegółach potrafił opowiedzieć autorom komiksu o swoim życiu, w tym o czasie spędzonym w obozie.

Scenariusz opowieści o Ładzie przygotowała gdańska nauczycielka i przewodniczka Agnieszka Kosko–Hołowczyc, a o stronę graficzną publikacji zadbała trójmiejska artystka Wanda Swajda. Rysunki Swajdy utrzymane są w stonowanych kolorach w odcieniach sepii, gdzieniegdzie pojawiają się jednak na nich pojedyncze kolorowe akcenty. W obrazki wplecione zostały też bardzo liczne reprodukcje prywatnych zdjęć oraz dokumentów związanych z bohaterem opowieści i jego rodziną: całość tworzy więc coś na kształt komiksowego pamiętnika.

Jak poinformowała Kosko–Hołowczyc, prace nad publikacją noszącą tytuł „Szczęściarz z rocznika 1917”, trwały kilka lat. – Składało się na nie wiele spotkań, w czasie których słuchałam opowieści pana Felicjana. To naprawdę szczególny człowiek, bardzo skrupulatny w swoich relacjach – powiedziała.

Muzeum Stutthof w najbliższym czasie prześle gotowy komiks do drukarni. Publikacja ma ukazać się w nakładzie 3 tys. egzemplarzy. Najprawdopodobniej w przyszłym roku rozpocznie się jej dystrybucja: komiks ma trafić przede wszystkim do pomorskich szkół.

Felicjan Łada urodził się w 1917 r. na południu Polski. Wraz z młodszym bratem i rodzicami w końcu lat 20. XX w. przeniósł się do Gdyni, gdzie ojciec pracujący dotąd jako główny elektryk w kopalniach w Zagłębiu Dąbrowskim, znalazł zatrudnienie w gdyńskim porcie. Po wybuchu wojny Niemcy wysiedlili rodzinę z Gdyni, a brat, który brał udział w obronie miasta, dostał się do niemieckiej niewoli, a następnie do obozu koncentracyjnego Flossenburg, w którym przebywał do końca wojny.

W 1940 r. Ładowie wrócili do Gdyni, gdzie Felicjan i jego ojciec zaczęli działać w podziemiu. Obydwaj zostali w 1942 r. aresztowani i trafili do Stuthoffu, gdzie ojciec zmarł w 1943 r. – Cichą bohaterką tej rodziny była matka Felicjana, która została w Gdyni sama i wszelkimi siłami próbowała wspomóc swoich bliskich – powiedziała Kosko–Hołowczyc dodając, że kobiecie udało się nawet raz zorganizować "tajne widzenie” z synem: jeździła pociągiem, który przejeżdżał obok Stutthofu, a Felicjan zdołał dostać się w pobliże obozowego ogrodzenia, dzięki czemu matka i syn mogli przez chwilę na siebie popatrzeć.

W czasie pobytu w Stutthofie Łada działał w więźniarskim ruchu oporu. W styczniu 1945 r. uciekł z marszu śmierci, czyli przeprowadzonej w nieludzkich warunkach ewakuacji obozu i wrócił do Gdyni, gdzie zamieszkał z matką i bratem. Pracował w gdyńskiej stoczni i jednocześnie studiował na Politechnice Gdańskiej. Gdy został inżynierem opatentował wiele wynalazków związanych z budową statków. Jako były działacz AK był wielokrotnie przesłuchiwany przez UB i – bezskutecznie, nakłaniany do współpracy.

Obóz koncentracyjny Stutthof powstał 2 września 1939 r. Trafiło do niego w sumie około 110 tys. osób, spośród których około 65 tys. zginęło. Muzeum Stutthof w Sztutowie zostało utworzone w 1962 r. staraniem byłych więźniów.

PAP

Wiadomości

PILNE: Atak nożownika w parku. Nie żyją dwie osoby, w tym dziecko

SPRAWDŹ TO!

Kolejny sondaż bije w Tuska. Dziś wybory wygrałaby opozycja! [SONDAŻ]

Spory wewnętrzne i podziały w koalicji 13 grudnia

Cyklon Dikeledi zbiera śmiertelne żniwa

Sakiewicz: rząd Tuska chce iść na starcie z potęgą amerykańską

Uwielbiacie nasz profil na Facebooku! Znaleźliśmy się w czołówce! [DANE]

Ferie Zimowe 2025. Czas na wypoczynek!

Sienkiewicz atakuje sojusz z USA

Rafał Ziemkiewicz poleca aplikację Radia Republika! POBIERZ ją już teraz!

Handel ludźmi. Zatrzymano kilka obywateli Rumunii

HIT DNIA

Tego Tusk się nie spodziewał. Zaorał go niemiecki europoseł!

Nastolatek zabrał matce auto. Uszkodził... radiowóz

Kilka osób zatrutych tlenkiem węgla. Wiemy więcej!

Tusk w Europarlamencie parafrazuje polski hymn. „Jeszcze EUROPA nie zginęła”

Pożar metanu w kopalni Knurów-Szczygłowice. Wielu rannych

Najnowsze

PILNE: Atak nożownika w parku. Nie żyją dwie osoby, w tym dziecko

Sakiewicz: rząd Tuska chce iść na starcie z potęgą amerykańską

Uwielbiacie nasz profil na Facebooku! Znaleźliśmy się w czołówce! [DANE]

Ferie Zimowe 2025. Czas na wypoczynek!

Sienkiewicz atakuje sojusz z USA

Kolejny sondaż bije w Tuska. Dziś wybory wygrałaby opozycja! [SONDAŻ]

SPRAWDŹ TO!

Spory wewnętrzne i podziały w koalicji 13 grudnia

Cyklon Dikeledi zbiera śmiertelne żniwa