Nowa polska strategia cyberbezpieczeństwa! ZOBACZ
Strategia Cyberbezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej na lata 2019-2024 jest już gotowa i oczekuje na podpis premiera Mateusza Morawieckiego - poinformował minister cyfryzacji Marek Zagórski. Zadeklarował, że resort będzie wspierał tworzenie spółki, mającej budować infrastrukturę sieci 5G w Polsce.
O zakończeniu prac nad Strategią minister Zagórski poinformował na konferencji prasowej zorganizowanej pierwszego dnia 5. Europejskiego Forum Cyberbezpieczeństwa Cybersec w Katowicach.
- Strategia Cyberbezpieczeństwa jest kontynuacją dotychczasowych prac i działań. Co istotne, to dokument powstały po tym, jak weszła w życie ustawa o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, gdy ten system instytucjonalny został utworzony. W związku z tym jej głównym celem jest wzmocnienie tego systemu instytucjonalnego, także zwiększenie odporności systemu na zagrożenia cybernetyczne - wyjaśnił minister Zagórski.
- Mamy w tym kilka celów szczegółowych, w tym m.in. podnoszenie świadomości, rozwijanie narzędzi, także wytwarzanych w Polsce. Ważnym elementem jest też współpraca międzynarodowa, która powinna być kontynuowana i będzie, dlatego, że jeśli chodzi o tego typu zagrożenia i ten komponent naszego bezpieczeństwa, żadne państwo nie jest go w stanie zrealizować w pełni samodzielnie - dodał szef MC.
Jak wynika z informacji resortu, Strategia Cyberbezpieczeństwa RP określa strategiczne cele oraz środki polityczne i regulacyjne, które trzeba zrealizować, aby systemy informacyjne, operatorzy usług kluczowych, operatorzy infrastruktury krytycznej, dostawcy usług cyfrowych oraz administracja publiczna były odporne na incydenty w cyberprzestrzeni.