Przejdź do treści
20:05 Przewodnicząca Krajowej Rady Sądownictwa Dagmara Pawełczyk-Woicka bije na alarm - jej zdaniem Waldemar Żurek, nowy minister sprawiedliwości, może planować siłowe przejęcie siedziby KRS
18:45 USA: Hulk Hogan nie żyje - legendarny wrestler i symbol amerykańskiej popkultury zmarł w wieku 71 lat
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Olsztynie zaprasza na spotkanie z posłem Andrzejem Śliwką na spotkanie w dniu 28 lipca w Izbie Rzemiosła przy ulicy Prostej 38 w Olsztynie o godz. 17:00
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej Aleksandrów Łódzki zaprasza na wspólne śpiewanie piosenek powstańczych w dniu 3.08. po mszy świętej o godzinie 12:00 w kościele pw. Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała w Aleksandrowie Łódzkim
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Słupsku zaprasza na Marsz przeciwko masowej imigracji. Ruszamy 27 lipca o godz. 16:00 na moście przy Młodzieżowym Domu Kultury na Bulwarach Słupskich
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Garwolinie i Poseł Grzegorz Woźniak zapraszają do złożenia podpisów pod wnioskiem o referendum ws nielegalnej migracji, 26 lipca w godz. 8.30-11.00 na "rynku" w Garwolinie ul.Targowa
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

No i proszę! Polscy studenci zwyciężyli prestiżowe zawody European Rover Challenge! JESTEŚMY PO PROSTU POTĘGĄ!

Źródło:

Drużyna "Impuls" z Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach zwyciężyła w czwartej edycji zakończonych w niedzielę w Starachowicach (Świętokrzyskie) międzynarodowych zawodów łazików marsjańskich European Rover Challenge. Nagrodę wręczył minister nauki i szkolnictwa wyższego, wicepremier Jarosław Gowin.

European Rover Challenge (ERC) to prestiżowe zawody robotów marsjańskich, skonstruowanych przez studenckie zespoły. Od piątku 35 zespołów z 20 państw rywalizowało na terenie Muzeum Przyrody i Techniki "Ekomuzeum" im. Jana Pazdura w Starachowicach. Polskę reprezentowało kilkanaście zespołów.

Podczas uroczystości zakończenia zawodów, szef resortu nauki podkreślił, że impreza ta ma dla Polski "szczególny charakter". "Po pierwsze - od trzech lat realizujemy bardzo śmiały plan przebudowy polskiej gospodarki. Zależy nam na zbudowaniu pomostu pomiędzy światem nauki i gospodarki, i nadaniem polskim firmom jak najbardziej innowacyjnego charakteru. Ale żeby współpraca pomiędzy gospodarką a nauką układała się w sposób twórczy, musimy zreformować także naukę – ta głęboka reforma rozpocznie się od 1 października" – powiedział Gowin.

Jak ocenił minister, Polska "od kilku lat weszła na ścieżkę intensywnego rozwoju, także przemysłu komicznego". "Mamy już kilkadziesiąt dynamicznie rozwijających się prywatnych firm, niektóre z nich są start-upami, a niektóre zaczynają już zaznaczać swoją obecność na światowych rynkach. Mam nadzieję, że to dzisiejsze spotkanie jest okazją dla młodych naukowców, innowatorów, przedsiębiorców z wielu krajów, żeby podzielić się swoimi doświadczeniami i zmierzyć się w szlachetnej rywalizacji" – dodał Gowin.

"Narody świata często stawały przeciwko sobie tam, gdzie chodziło o podbój ziemi. Mam nadzieję, że podbój kosmosu - coś, co jest wielkim wyzwaniem dla ludzkości - będzie przebiegał w sposób całkowicie pokojowy" – podkreślił wicepremier, gratulując zespołom rywalizującym w Starachowicach.

Zwycięzcą czwartej edycji ERC została drużyna "Impuls" z Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach. W czerwcu ten sam zespół zajął trzecie miejsce w prestiżowych amerykańskich zawodach, University Rover Challenge (URC).

"To dla nas ogromna nagroda za setki godzin ciężkiej pracy. Z każdą kolejna edycją ERC poziom zawodów rośnie. Przyjeżdża coraz więcej drużyn. Są tutaj drużyny z najlepszych uniwersytetów w Europie, z Azji, USA, Kanady. Poziom zawodów jest bardzo wysoki i za każdym razem musimy się coraz mocniej przygotowywać" - podkreślił w rozmowie z dziennikarzami Dawid Pietrala z kieleckiej uczelni.

Jak dodał, żeby zdobyć dodatkowe punkty w zawodach, zespół musiał położyć nacisk na autonomiczne wykonywanie różnych czynności przez robota. Zaznaczył, że drużyna wykorzystuje w swoim łaziku kilka urządzeń bardzo dobrej jakości, które wyróżniają kielecki zespół na tle innych. "Mamy znakomity manipulator, który jest bardzo precyzyjny, który szybko się porusza (…) Mieliśmy specjalnie przygotowany system do pobierania próbek – wbijał swoje wiertło w teren w sposób udarowy. Mamy też znakomicie przygotowany system do rozpoznawania obrazu" - opisywał Pietrala.

Projekt zwycięskiej drużyny zostanie oficjalnym łazikiem prestiżowej misji analogowej AMADEE-2020 (symulacja maksymalnie zbliżona do załogowej wyprawy na Marsa), która zorganizowana zostanie przez Austriackie Forum Kosmiczne na pustyni w Omanie w 2020 r.

Zdobywcy drugiego miejsca to zespół "Raptors" z Politechniki Łódzkiej. Trzecią pozycję zajął zespół "Robotics for Space Exploration" z kanadyjskiego University of Toronto. Drużyna z Kanady uzyskała bardzo dobry wynik mimo tego, że ich łazik dotarł do Starachowic dopiero drugiego dnia zawodów.

Zawody rozgrywano na specjalnym usypanym polu, przypominającym powierzchnię Marsa. Zadaniem uczestników było zaprojektowanie i zbudowanie łazika marsjańskiego, który zmierzy się w czterech konkurencjach terenowych, polegających m.in. na pobraniu próbki gleby czy znalezieniu w określonym miejscu ukrytego przedmiotu, wydobyciu go i przewiezieniu w inny punkt. Członkowie drużyn podczas rywalizacji nie widzieli swoich łazików - sterowali nimi zdalnie.

Uczestniczące w konkursie drużyny przygotowały roboty, budowane na wzór stacjonującego na Marsie pojazdu Curiosity czy też mającego pojawić się tam za dwa lata robota ExoMars. Finałowe konkurencje i ich wytyczne zostały przygotowane na bazie "map drogowych" programów robotycznych planowanych przez NASA i Europejską Agencję Kosmiczną (ESA).

Zawodom towarzyszyły pokazy naukowo-technologiczne przybliżające kosmos i spotkania z osobistościami światowej astronautyki.

Wydarzenie było współorganizowane przez Europejską Fundację Kosmiczną, Specjalną Strefę Ekonomiczną "Starachowice" S.A., Powiat Starachowicki oraz Mars Society Polska.

 

Telewizja Republika/CENTRUM PRASOWE PAP

Wiadomości

historycznie niski poziom nielegalnych przekroczeń granicy USA

Historyczny spadek nielegalnej imigracji w USA!

Bruksela: 7,4 mln euro na media "zgodne z oficjalną narracją"

Cypr: Nigdy wcześniej nie oglądaliśmy czegoś podobnego

Donald Trump żegna Hulka Hogana: był MAGA do samego końca

Przełomowa decyzja Paryża. Izrael: to kapitulacja przed terroryzmem

Starlink działa! Awaria została usunięta

Koniec nadziei na zawieszenie broni? USA przerywają negocjacje

Gigant miał zainwestować 4,6 mld dolarów pod Wrocławiem. Rezygnuje

Przełomowe odkrycie w sprawie Urana

Spokojnie, to tylko awaria. Musk wydał komunikat ws. Starlinka

Raków Częstochowa pewnie pokonał 3:0 wicemistrza Słowacji

Sharon Osbourne zabrała głos po śmierci Ozzy’ego. Odpowiedziała na hołd znanego muzyka

Zbigniew Ziobro ostro o nowym ministrze: To sędzia, który łamał konstytucję!

Wieczorni goście Republiki o rekonstrukcji, panice Tuska i nowym układzie władzy

Starlink nie działa na całym świecie! Użytkownicy alarmują

Najnowsze

historycznie niski poziom nielegalnych przekroczeń granicy USA

Historyczny spadek nielegalnej imigracji w USA!

Macron zapowiada, że Francja uzna Palestynę

Przełomowa decyzja Paryża. Izrael: to kapitulacja przed terroryzmem

Starlink działa

Starlink działa! Awaria została usunięta

wysłannik Donalda Trump ogłosił, że USA wycofują się z negocjacji

Koniec nadziei na zawieszenie broni? USA przerywają negocjacje

Intel rezygnuje z inwestycji w Polsce

Gigant miał zainwestować 4,6 mld dolarów pod Wrocławiem. Rezygnuje

KE ogłosiła nową pulę środków. Do kogo trafią pieniądze?

Bruksela: 7,4 mln euro na media "zgodne z oficjalną narracją"

pożary na Cyprze

Cypr: Nigdy wcześniej nie oglądaliśmy czegoś podobnego

Donald Trump oddał hołd Hulkowi Hoganowi

Donald Trump żegna Hulka Hogana: był MAGA do samego końca