Sejm pracuje nad ustawą zmniejszającą składki dla niewielkich przedsiębiorstw. Chodzi o ulgę w składkach na ZUS. Dotyczyć ona będzie firm o przychodach nieprzekraczających 5 tysięcy złotych miesięcznie.
Aktualnie składki ZUS płacić musi każdy przedsiębiorca, niezależnie od przychodów w danym miesiącu. Ich wysokość dotyka zwłaszcza małych przedsiębiorców, prowadzących jedno lub kilkuosobowe spółki.
Nad nowymi ulgami dla niewielkich firm pracuje Parlamentarny Zespól do spraw Wspierania Przedsiębiorczości.
– Obciążenia na ZUS, które teraz są bardzo wysokie i wynoszą 1100 złotych zostaną obniżone i będą wynosiły około 24 proc. – mówi Bartłomiej Wróblewski, poseł Prawa i Sprawiedliwości.
Zgodnie z nowymi przepisami, jeśli w danym miesiącu przedsiębiorca nie zarobi nic, to do ZUS-u nie wpłaci ani złotówki. Zarobek w wysokości około trzech tysięcy złotych oznaczać będzie, że składka na ZUS wyniesie 600 złotych, czyli połowę tego, co płaci się dziś. Firmy, które zarobią ponad pięć tysięcy złotych, ZUS-owi zapłacą 1200 złotych.
Najprawdopodobniej zmiany te wejdą w życie jeszcze w pierwszym kwartale tego roku. Dodatkowo od września tego roku przy przychodach do tysiąca złotych, firmę będzie można prowadzić bez rejestracji i składek na ZUS. Dla nowych firm przedsiębiorstw zwolnienie ze składek przez pierwsze pół roku.