Przejdź do treści
21:30 Słowienia: parlament przyjął ustawę o wspomaganym samobójstwie. W zeszłym roku w ogólnokrajowym referendum w tej sprawie 55 proc. jego uczestników opowiedziało się za przyjęciem stosownych przepisów
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Klub „Gazety Polskiej” Kościerzyna zapraszają na spotkanie z posłami Mariuszem Goskiem oraz Dariuszem Mateckim, 21 lipca, godz. 16.30, ul. 3 maja 9, Kościerzyna.
Wydarzenie Klub „GP” Wejherowo zaprasza na spotkanie autorskie z Adamem Borowskim pt."Losy PEOWIACZEK inspiracją do obrony suwerenności Polski”, 22 lipca (wtorek), godz. 18:00, sala JPII przy Kolegiacie PW. Św Trójcy ul Kościuszki, przy Placu Wejhera, Wejherowo
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Wydarzenie Klub „GP” Milanówek zaprasza na obchody 81. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, 2 sierpnia, g. 15.00 Msza św. w kościele pw. Matki Bożej Bolesnej ul. Szkolna 7. Po mszy uroczystość na cmentarzu w Milanówku przy grobach Powstańców Warszawskich
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej Aleksandrów Łódzki zaprasza na wspólne śpiewanie piosenek powstańczych w dniu 3.08. po mszy świętej o godzinie 12:00 w kościele pw. Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała w Aleksandrowie Łódzkim
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Rośnie opór wobec AI. W Polsce nie ma boomu

Źródło: pixabay.com

Rodzime firmy nie potrzebują zaawansowanych narzędzi sztucznej inteligencji, wystarczy im prosta automatyzacja – wynika z badań, które "Rzeczpospolita" publikuje jako pierwsza. Niechęć wobec tej technologii narasta - czytamy w czwartkowej "Rz".

Badanie przeprowadzone przez firmę Mizzox na 15 tys. podmiotów z sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce, ujawnia, że gdy reszta świata chętnie sięga po sztuczną inteligencję, polscy przedsiębiorcy weryfikują jej użyteczność i szukają przede wszystkim prostych automatyzacji - tłumaczy w "Rzeczpospolitej" prezes Mizzoxu Przemysław Kot.

Dziennik informuje, że przedsiębiorcy nad Wisłą koncentrują się na narzędziach usprawniających procesy operacyjne, które działając niezauważalnie w tle, rozwiążą ich codzienne problemy. Badanie Mizzoxu pokazuje, iż niemal 78 proc. firm skupia się w swojej działalności na podstawowym zarządzaniu dokumentami, a co piąty podmiot na sprawnych płatnościach. Prezes spółki podkreśla, że firmy korzystające z podstawowych funkcji automatyzacji osiągają nawet 20 proc. oszczędności czasu bez konieczności przechodzenia szkoleń czy zmiany procesów.

Prawie połowa pracowników zgłasza, że czuje się niekomfortowo, przyznając się do korzystania z AI swoim przełożonym, w obawie, że mogą być postrzegani jako niekompetentni, leniwi lub nawet posądzeni o oszustwo. Analizy wskazują jednocześnie, że mimo niepewności związanej z tą technologią pracownicy chcą doskonalić swoje umiejętności w tym zakresie.

Korzystanie z zasobów i możliwości sztucznej inteligencji niesie niewątpliwie ogromne korzyści w postaci oszczędności czasu, wzbogacania wiedzy czy rozwijania umiejętności, jednak nie można się nie zgodzić również z obawami związanymi z korzystania z tych dobrodziejstw współczesności. Jeśli AI kontrolowana jest przez kompetentnego pracownika, który ma wiedzę i umięjętności to ten postęp jest korzystny, jeśli zaś AI wykorzystywana jest przez niekompetentną osobę, bez wiedzy, umiejętności, a która właśnie oszukuje swojego pracodawcę, to taka technologia w ostatecznym rozrachunku może przynieśc więcej szkody niż korzyści. 

Polacy niewiele wiedzą o AI – na czym ona polega i jakie ma zastosowania. Jak podaje ARC Rynek i Opinia, trzy czwarte osób w wieku 18–65 lat zetknęło się z pojęciem sztucznej inteligencji, przy czym tylko 15 proc. ocenia swoją wiedzę na ten temat jako dobrą. Do korzystania z AI w pracy przyznaje się jednak już jedynie mniej niż co piąty respondent.

Jak wskazuje "Rzeczpospolita", z najnowszego raportu KPMG wynika, że 28 proc. firm w Polsce zdecydowało się wdrożyć AI, a kolejne 30 proc. to planuje.

Źródło: Republika/PAP

 

Wiadomości

Europosłowie spotkali się z ofiarami „demokracji walczącej” Donalda Tuska

W sobotę pogoda nas nie rozpuści: deszcze, burze, miejscami silny wiatr

To już dzisiaj! Kibice w całym kraju zaprotestują przeciwko napływowi migrantów

Miedwiediewowi puściły nerwy po 18. pakiecie sankcji UE

Hiszpania: 17-latka walczy o życie. Marokańczyk miał być deportowany

Kanonada nad Ukrainą. Miasta pod ostrzałem rakiet i dronów

Zaharowa: kraj ten jest przygotowywany do roli "drugiej Ukrainy"

Dramat w USA. Ukradł auto i doprowadził do tragicznego wypadku

Polskie myśliwce w powietrzu w odpowiedzi na rosyjski atak

Niespodziewany przełom na Bliskim Wschodzie

Koniec próśb o zawieszenie broni. USA przyśpieszają dostawy

Niemcy pozbywają się imigrantów. Hiszpania nowym liderem w liczbie wniosków o azyl w Europie

Śmiertelny powrót zarazy: dżuma zbiera żniwo w Arizonie

Poznaliśmy datę pogrzebu Joanny Kołaczkowskiej

Liverpool upamiętnia Diogo Jotę. Kolejne działania ku czci zmarłego piłkarza

Najnowsze

Europosłowie spotkali się z ofiarami „demokracji walczącej” Donalda Tuska

Hiszpania: 17-latka walczy o życie. Marokańczyk miał być deportowany

Kanonada nad Ukrainą. Miasta pod ostrzałem rakiet i dronów

Zaharowa: kraj ten jest przygotowywany do roli "drugiej Ukrainy"

Dramat w USA. Ukradł auto i doprowadził do tragicznego wypadku

W sobotę pogoda nas nie rozpuści: deszcze, burze, miejscami silny wiatr

To już dzisiaj! Kibice w całym kraju zaprotestują przeciwko napływowi migrantów

Miedwiediewowi puściły nerwy po 18. pakiecie sankcji UE