Lisio to jeden z kotów dra Jerzego Targalskiego. Zwierzak nierzadko drzemie na oparciu fotela, na którym rozsiada się gospodarz programu "Geopolityczny tygiel" w Telewizji Republika. Kot doczekał się właśnie debiutu w zagranicznym medium. Nagranie udostępnili holenderscy dziennikarze, który dotarli do dra Targalskiego na rozmowę dot. sytuacji w polskim sądownictwie. Zamieszczony w sieci film stał się hitem!
Dr Targalski, wraz ze swoim ulubieńcem, wystąpili w programie Nieuwsuur, w holenderskiej publicznej telewizji NTR.
– Pan Rudy Bouma (przyp. red. dziennikarz NRT) zadzwonił, czy możemy się spotkać na krótko. Więc przyjechał, spotkaliśmy się, rozmawialiśmy najpierw po angielsku, potem po polsku. Generalnie rozmowa dotyczyła sytuacji w Polsce, konfliktu w Sądzie Najwyższym – mówił dr Targalski.
– Natomiast drugi dziennikarz, który towarzyszył panu Boumie, zaskoczył mnie, gdyż myślał, że na przełomie lat 80-tych i 90-tych 80 proc. sędziów zostało w Polsce wymienionych. I „dlaczego teraz wymieniamy, skoro wymieniliśmy już wtedy”? Więc mu odpowiedziałem, że, niestety, ale żadni sędziowie nie zostali wymienieni, oprócz kilku z Wiesławą Bardonową na czele. I generalnie mówiliśmy o sytuacji w sądownictwie. Ale nie mogli zrozumieć, dlaczego nie chcemy, żeby ci sędziowie, którzy są, pozostali dalej. I tego, tudzież roli służb specjalnych, dotyczyła dyskusja – kontynuował.
Po emisji programu, dziennikarz Bouma podzielił się na Twitterze nietypowym ujęciem. Widać na nim, jak Lisio zuchwale trwa na barkach doktora. Krótki film szybko zdobywał kolejne wyświetlenia. "Polski historyk i politolog dr Targalski pozostaje niewzruszony" – napisał dziennikarz.
De Poolse historicus & politicoloog Jerzy Targalski is onverstoorbaar pic.twitter.com/Gp4aJRhUlS
— Rudy Bouma (@rudybouma) 5 lipca 2018
– Lisio jest jednym z pięciu kotów. Reszta uciekła do ogródka, bo jest ostrożniejsza. One wszystkie występują w Telewizji Republika. A to jest ten, który na ogół śpi na oparciu fotela – mówił dr o swoim pupilu.
Dr Targalski zajmuje się naukowo problematyką przemian ustrojowych w Europie Środkowej i Wschodniej na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych i roli, jaką w tych przemianach odegrały służby specjalne. Jest stałym felietonistą “Gazety Polskiej”, prowadzi ćwiczenia w Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.
Zachęcamy do oglądania "Geopolitycznego tygla", w którym dr Targalski, wraz z nieodłącznymi kotami, analizuje geopolitykę świata w szerokich ramach czasowych.