Wybór członków Krajowej Rady Sądownictwa został przeprowadzony zgodnie z obowiązującym prawem i ustalonymi procedurami – poinformował w poniedziałek Andrzej Grzegrzółka, dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu. Jest to odpowiedź na insynuacje I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf, jakoby Prawo i Sprawiedliwość zgłosiło swoich członków do KRS-u niezgodnie z prawem.
W poniedziałek I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf zwróciła się do marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego z prośbą o wyjaśnienie wątpliwości dotyczących wskazywania kandydatów do KRS-u.
Gersdorf zawnioskowała m.in. o udostępnienie w formie informacji publicznej dokumentów, na podstawie których dokonano zgłoszenia kandydatów do KRS-u.
Prezes Sądu Najwyższego zaznaczyła, że zgodnie z ustawą o Krajowej Radzie Sądownictwa kandydatów do tej izby może wskazywać klub poselski.
Zaznaczyła też, że jak wynika z treści druku sejmowego, kandydaci do KRS-u zostali wskazani przez posłów Klubu Parlamentarnego PiS i posłów Klubu Poselskiego Kukiz’15.
-Posłużenie się wyrażeniem „kandydat wskazany przez posłów Klubu Parlamentarnego” wywołuje istotne wątpliwości co do tego, czy dochowana została przewidziana w art. 11d ust. 2 ustawy o KRS-ie procedura wyborów członków rady – wyjaśniła Gersdorf.
Na zarzuty prezes SN-u odpowiedziało Centrum Informacji Sejmowej (CIS).
- Stanowisko Kancelarii Sejmu ws. wyboru członków KRS-u jest niezmienne. Wybór na członków Krajowej Rady Sądownictwa został przeprowadzony zgodnie z obowiązującym prawem i ustalonymi procedurami. Dodatkowo na każdym jego etapie staraliśmy się jak najszerzej informować opinię publiczną o tym procesie, uwzględniając jednocześnie przepisy ustawy o KRS-ie – powiedział Polskiej Agencji Prasowej Andrzej Grzegrzółka, dyrektor CIS-u.
Czytaj więcej w dzisiejszej „Gazecie Polskiej Codziennie”.