Przejdź do treści
Republika W piątek zapraszamy na rozmowy polityczne w Radio Republika. O godz. 6:19 gościć będziemy politologa prof. Jacka Reginia Zacharskiego, o godz. 6:35 - Marka Budzisza, eksperta ds. Rosji, a o godz. 7:10 - europoseł Annę Zalewską, PiS
18:42 CKE: w roku szkolnym 2025/2026 też będą próbne egzaminy ósmoklasisty i próbne matury
18:27 Dyplomacja: Polska przekazała Rosji notę protestacyjną w związku z eksplozją drona pod Osinami
17:52 MF: w 2026 r. podwyżka akcyzy na napoje alkoholowe o 15 proc.
17:45 Reuters: dowódcy z USA i krajów europejskich opracowali opcje militarne w sprawie Ukrainy
17:21 Neneman: będzie podwyżka stawki CIT dla banków
16:34 Legislacja: do Sejmu trafił prezydencki projekt ustawy ws. zamrożenia cen prądu
16:27 Polska: polscy uczniowie z czterema medalami na Międzynarodowej Olimpiadzie Astronomicznej
16:16 Prezydent podpisał ustawę o przetwarzaniu danych dotyczących przelotu pasażera
Wydarzenie Kluby GP New York i New Jersey w imieniu organizatorów zapraszają Polonię na: XXXV Memoriał Kazimierza Deyny – turniej polonijnych drużyn: niedziela 24 sierpnia, Garfield High School, Garfield, NJ, początek 8:00 am
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Częstochowa zaprasza do składania podpisów pod wnioskiem o referendum ws. nielegalnej migracji przez cały sierpień od 12-tej do 17-tej pod Jasną Górą przy wjeździe na parking od ul.Klasztornej
Wydarzenia Klub "Gazety Polskiej" w Sydney zaprasza na manifestację wspierającą żądania Polski o należne reparacje za straty II Wojny Światowej, przed Konsulatem Niemiec, 29 sierpnia (piątek), g. 1-3 pm., 100 William Street, Woolloomooloo, Sydney
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Nielegalne przekraczanie granicy. W stanie wyjątkowym wzrosła skuteczność Straży Granicznej

Źródło: Fot. PAP/Artur Reszko

Po wprowadzeniu stanu wyjątkowego strażnicy graniczni udaremniają 95 proc. prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski; odsunięcie „widowni" dało większy komfort działania funkcjonariuszom – mówił w poniedziałek wiceszef MSWiA Błażej Poboży.

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji ocenił w Polsat News, że dziś już widać, że „decyzja o wprowadzeniu stanu wyjątkowego była słuszna". Jak podkreślił, „współczynnik zatrzymań i udaremnienia nielegalnego przekroczenia granicy" wzrósł do ponad 95 proc.

- Obiecuję, że zawsze będziemy stali za funkcjonariuszami, zawsze będziemy ich bronić. Bo czy naszą winą jest, że jesteśmy wierni rocie Ślubowania? – dodał Komendant Główny SG gen. dyw. SG Tomasz Praga podczas wspólnej z @MSWiA konferencji prasowej w #KPRM.

— Straż Graniczna (@Straz_Graniczna) September 6, 2021

– To pokazuje, że odsunięcie spod granicy politycznych happenerów, odsunięcie tej widowni, tego teatru, zupełnie niepotrzebnego, który organizowali tam niejednokrotnie poważni politycy, także Lewicy, dało większy komfort funkcjonowania zarówno funkcjonariuszom Straży Granicznej, jak i wspierającym Straż Graniczną policjantom i żołnierzom – powiedział.

Zapytany, czy trzeba było „odsuwać" również dziennikarzy, Poboży przekonywał, że dziennikarzem w świetle „bardzo liberalnych przepisów" może być każdy. W jego ocenie też w związku z tym, że przy granicy nie ma mediów, „nie ma tam także polityków i aktywistów". „Oni byli tam dlatego, że właśnie liczyli na te swoje pięć minut sławy" – mówił wiceminister, nawiązując do sytuacji w Usnarzu Górnym, gdzie przy granicy po stronie białoruskiej koczuje grupa cudzoziemców, którzy chcą się przedostać do Polski.

Wiceszef MSWiA zaznaczył, że media mogą relacjonować sytuację na granicy z odległości 3 kilometrów.

Na konferencji prasowej z udziałem premiera @MorawieckiM i komendanta T. Pragi przedstawiliśmy materiały @Straz_Graniczna pokazujące jak służby białoruskie wspierają migrantów spod Usnarza. pic.twitter.com/WWHG1u3R2D

— Mariusz Kamiński (@Kaminski_M_) September 6, 2021

Stan wyjątkowy wzdłuż granicy z Białorusią został wprowadzony rozporządzeniem prezydenta Andrzeja Dudy 2 września w 183 miejscowościach. Rząd wniosek do prezydenta w tej sprawie argumentował sytuacją na granicy z Białorusią, gdzie reżim Łukaszenki prowadzi „wojnę hybrydową", używając do tego migrantów, a także zbliżającymi się manewrami wojskowymi Zapad. Wskazywano, że Polska musi zapewnić bezpieczeństwo swojej wschodniej granicy, która jest jednocześnie granicą UE.

Na obszarze objętym stanem wyjątkowym obowiązuje m.in. zakaz przebywania przez całą dobę osób, które tam nie mieszkają, z określonymi odstępstwami. Nie można też w jakikolwiek sposób utrwalać obiektów i obszarów obejmujących infrastrukturę graniczną, w tym również wizerunków funkcjonariuszy Straży Granicznej, policji i żołnierzy WP. Ograniczony został także dostęp do informacji o działaniach prowadzonych na obszarze objętym stanem wyjątkowym związanych z ochroną granicy państwowej oraz zapobieganiem i przeciwdziałaniem nielegalnej migracji.

Ważne słowa Komendanta Głównego @Straz_Graniczna pic.twitter.com/KlK6q5bykX

— Paweł Szefernaker ???? (@szefernaker) September 6, 2021

W poniedziałkowym głosowaniu Sejm nie uchylił rozporządzenia prezydenta o wprowadzeniu stanu wyjątkowego. Za uchyleniem rozporządzenia głosowało 168 posłów, przeciw było 247 posłów, 20 wstrzymało się od głosu. Nie głosowało 25 posłów.

Projekt uchwały w sprawie uchylenia prezydenckiego rozporządzenia złożył w piątek do marszałek Sejm Elżbiety Witek szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski. W uzasadnieniu do projektu uchwały znoszącej stan wyjątkowy podkreślono, że rząd we wniosku do prezydenta ani „w późniejszych komunikatach" nie uzasadnił „w sposób wyczerpujący powodów, dla których miałby zostać wprowadzony stan wyjątkowy".

 

PAP

Wiadomości

Włodzimierz Cimoszewicz

Sąd zdecydował w sprawie Cimoszewicza. Kluczowa opinia biegłych

Leśkiewicz: prezydencki projekt ustawy mrożącej ceny prądu jest kopią zapisów z rządowej ustawy wiatrakowej

PILNE: Putin żąda od Ukrainy rezygnacji z Donbasu i NATO w zamian za tymczasowy pokój

Internauci chwalą prezydenta za weto ustawy wiatrakowej i punktują propagandę Tuska

Trump może ograniczyć udział w rozmowach pokojowych ws. Ukrainy

Niemcy przypominają filmy Barei. Nasi rodacy skarżą się na fatalne warunki życia za Odrą [SONDA]

Gigantyczny dług za rządów Tuska. 204 miliardy w 7 miesięcy

Ks. Turek: do niektórych zadań Bóg powołuje tylko raz

Pietrzak: ten kto wysyła te drony, testuje nas, czy jesteśmy w stanie się obronić

Ukraina prezentuje i zapewnia: to skuteczna broń przeciwko rosyjskim dronom

Kowalski: wypowiedź Szczerby jest wypowiedzią skandaliczną, która nigdy nie powinna paść

Prezydencki projekt dotyczący tarczy ochronnej już w Sejmie. Bogucki: Do pracy Panie Premierze

Prezydencki minister zapowiedział skierowanie do Sejmu ustawy dot. tarczy energetycznej

Siostra zakonna z Kutna odnaleziona

Polska reaguje na wybuch drona w Osinach. MSZ: rosyjska prowokacja i naruszenie prawa międzynarodowego

Najnowsze

Włodzimierz Cimoszewicz

Sąd zdecydował w sprawie Cimoszewicza. Kluczowa opinia biegłych

Trump Zełenski

Trump może ograniczyć udział w rozmowach pokojowych ws. Ukrainy

Niemcy przypominają filmy Barei. Nasi rodacy skarżą się na fatalne warunki życia za Odrą [SONDA]

Tusk zadłuża Polskę w rekordowym tempie

Gigantyczny dług za rządów Tuska. 204 miliardy w 7 miesięcy

Ks. Turek: do niektórych zadań Bóg powołuje tylko raz

Leśkiewicz: prezydencki projekt ustawy mrożącej ceny prądu jest kopią zapisów z rządowej ustawy wiatrakowej

PILNE: Putin żąda od Ukrainy rezygnacji z Donbasu i NATO w zamian za tymczasowy pokój

Internauci chwalą prezydenta za weto ustawy wiatrakowej

Internauci chwalą prezydenta za weto ustawy wiatrakowej i punktują propagandę Tuska