Profilaktyka powinna być codziennością dbania o nasze zdrowie - napisał w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski na Twitterze, zachęcając do przetestowania kiosków pomiarowych, które stanęły we wszystkich oddziałach wojewódzkich Narodowego Funduszu Zdrowia.
W każdym z nich pracuje profesjonalny doradca, który - jak zapewniają przedstawiciele NFZ - pomoże skorzystać z programów ochrony zdrowia oraz podpowie, jak wykonać podstawowe pomiary w tzw. samoobsługowym kiosku profilaktycznym.
Urządzenie przeznaczone jest dla osób powyżej 18. roku życia.
Z Kiosku Profilaktycznego nie mogą skorzystać osoby posiadające rozrusznik serca, elektroniczne urządzenia wspomagające życie (np. sztuczne serce, sztuczne płuco), przenośne urządzenia diagnostyczne (np. elektrokardiograf, holter).
Niezalecane jest, aby z Kiosku Profilaktycznego korzystały kobiety ciężarne, osoby, które odczuwają duszności, zawroty głowy czy ataki paniki w małych, zamkniętych przestrzeniach i osoby odczuwające drgawki (epilepsja fotogenna) podczas wpatrywania się w ekran.
Niezalecane jest, aby z analizatora składu ciała korzystały osoby powyżej 81. roku życia, osoby z gorączką, osoby będące w trakcie intensywnej budowy masy mięśniowej, osoby dializowane, z osteoporozą w zaawansowanym stadium i obrzękami. Osoby niewidome, głuche oraz z niepełnosprawnością ruchową w stopniu znacznym korzystają z Kiosku Profilaktycznego z pomocą opiekuna.
W przypadku osób z niepełnosprawnością ruchową, niemożliwe jest wykonanie analizy składu ciała przy pomocy urządzenia znajdującego się w Kiosku Profilaktycznym.
Na 30 minut przed pomiarem ciśnienia krwi należy ograniczyć spożycie kawy, herbaty, alkoholu, napojów energetycznych, przed pomiarem nie należy palić papierosów, stosować leków pobudzających lub innych substancji zwiększających aktywność serca oraz ciśnienia krwi w krwioobiegu.
Przed rozpoczęciem pomiaru należy odpocząć około 10-15 minut, usiąść wygodnie, ponieważ stres i pobudzenie mogą wpływać na wynik pomiaru ciśnienia.
Pomiar powinien być przeprowadzony na niedominującej ręce, czyli jeśli jesteś praworęczny, ciśnienie powinno być mierzone na lewej ręce, jeśli jesteś leworęczny zmierz ciśnienie krwi na prawej ręce, należy przyjąć pozycję siedzącą, zaleca się, aby ręka / przedramię było stabilne, wyprostowane, oparte o blat stołu, należy uważać, aby podwinięty rękaw koszuli czy bluzki nie zwinął się tworząc dodatkową opaskę uciskową, przed skorzystaniem z urządzenia należy zdezynfekować dłonie oraz przedramię.
W celu umówienia się na konsultację i pomiary w siedzibie swojego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia należy zadzwonić na Telefoniczną Informację Pacjenta pod numer: 800 190 590 uzupełniając formularz na stronie internetowej oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.
„Zachęcam do odwiedzenia oddziałów @NFZ_GOV_PL i przetestowania kiosków pomiarowych. Profilaktyka powinna być codziennością dbania o nasze zdrowie” - napisał w poniedziałek na Twitterze szef resortu zdrowia Adam Niedzielski.
Polecamy Nasze programy
Wiadomości
Ziobro ukarany za nieobecność na nielegalnej komisji ds. "Pegasusa". Polityk: "ukarała mnie celebrytka TVN"
Dla Tuska Trump to "nakryty na kradzieży złodziej", a dla żony Sikorskiego - "produkt mafijnego świata"
Najnowsze
Ziobro ukarany za nieobecność na nielegalnej komisji ds. "Pegasusa". Polityk: "ukarała mnie celebrytka TVN"
Express Republiki | 09.11.2024 | Republika
Obywatelskie ujęcie kompletnie pijanego... policjanta, który przewoził dziecko
"Budda" miał być szantażowany. Prokuratura potwierdza, że zajmowała się tą sprawą