Dziś rano zmarł wybitny antropolog kultury, etnolog i publicysta, prof. Ludwik Stomma. 22 marca tego roku skończyłby 70 lat. Od lat 80. Stomma mieszkał we Francji.
Antropolog kultury był od 1990 r. związany z tygodnikiem „Polityka”, gdzie publikował felietony. To właśnie redakcja „Polityki” podała informację o śmierci publicysty.
Ludwik Stomma urodził się w 1950 r. w Krakowie. Był antropologiem, etnologiem, publicystą takich tytułów, jak wspomniana już „Polityka”, a także „Elle”, „Przegląd” czy „NIE”. Był również wykładowcą na paryskiej Sorbonie, a w Polsce na Uniwersytecie Jagiellońskim, Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.
Na swoim koncie miał również książki, m.in. „Polskie złudzenia narodowe” oraz „Sławnych Polaków choroby”. W 2000 r. prezydent Aleksander Kwaśniewski odznaczył go Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski „za wybitne zasługi w pracy dziennikarskiej i publicystycznej”. Kwaśniewski podziękował wówczas Stommie za jego „wielki dorobek naukowy, publicystyczny, za istotną obecność w naszym myśleniu przez felietony, książki”.