Nie ma większej miłości – cykl wyjątkowych rozmów w Telewizji Republika o beatyfikowanej Rodzinie Ulmów
W niedzielę 10 września w Markowej odbędzie się beatyfikacja Rodziny Ulmów. W całej Polsce odbędą się uroczystości związane z upamiętnieniem rodziny, która za pomoc Żydom podczas II Wojny Światowej zapłaciła najwyższą cenę. Pierwszy raz w historii Kościoła do godności błogosławionych zostanie wyniesiona cała rodzina oraz nienarodzone dziecko.
Już w środę, 5 września, o godzinie 19:10 Telewizja Republika zaprasza na trzeci odcinek cyklu wyjątkowych rozmów o Rodzinie Ulmów. Gościem Adriana
Stankowskiego w programie „Dziennikarski poker” będzie dr Mateusz Szpytma – polski historyk i muzealnik, zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej.
Józef i Wiktoria Ulmowie podczas II wojny światowej w swoim domu w Markowej na Podkarpaciu ukrywali dwie rodziny Żydów. Hitlerowcy dowiedzieli się o tym w wyniku donosu i 24 marca 1944 r. zamordowali przechowywanych Żydów oraz Ulmów wraz z szóstką małych dzieci. Pani Wiktoria była wtedy w 9. miesiącu ciąży.
Historyk, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Mateusz Szpytma, którego babcia była siostrą Pani Wiktorii, przypomniał we wpisie na FB, że poród rozpoczął się podczas zbrodni lub po wrzuceniu ciała kobiety do dołu. „Uznano, że chrzest nastąpił, ale nie z wody lecz z krwi” – zaznacza dr Mateusz Szpytma.
W 1995 r. Wiktoria i Józef Ulmowie zostali uhonorowani pośmiertnie tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.
W 2016 roku w Markowej otwarto Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II Wojny Światowej im. Rodziny Ulmów. W uroczystości wziął udział prezydent Andrzej Duda, przedstawiciele Konferencji Episkopatu Polski z przewodniczącym abp. Stanisławem Gądeckim.
Od 24 marca 2018 roku – w rocznicę bestialskiej śmierci Ulmów – obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.
17 grudnia 2022 roku papież Franciszek zatwierdził dekret o męczeństwie Rodziny Ulmów.
Podczas uroczystości beatyfikacyjnej przedstawicielem Ojca Świętego będzie kard. Marcello Semeraro, prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych. Wraz z nim mszę świętą koncelebrować będzie blisko 1000 kapłanów oraz 80 kardynałów i biskupów z Polski i zagranicy. Obecny będzie też Michael Joseph Schudrich naczelny rabin Polski.