W poniedziałek poinformowano o przekazaniu do Senatu RP wniosku o uchylenie immunitetu marszałkowi izby wyższej parlamentu Tomaszowi Grodzkiemu Prokuratura Krajowa. Postepowanie wszczęsto po zawiadomieniu radnego gdańskiego sejmiku.
Wniosek dotyczy podejrzenia przyjęcia korzyści majątkowych od pacjentów lub ich bliskich w czasie, gdy Tomasz Grodzki był dyrektorem szpitala specjalistycznego w Szczecinie. W tym samym czasie był ordynatorem Oddziału Chirurgii Klatki Piersiowej.
Śledztwo dotyczące przyjęcia korzyści majątkowej w szpitalu w Szczecinie-Zdunowie w 2009 r. Prokuratura Regionalna w Szczecinie wszczęła 4 grudnia 2019 r.
Senator Marek Pęk twierdzi, że Grodzki powinien zrzec się immunitetu.
- Wniosek prokuratury o uchylenie immunitetu marszałkowi Senatu będzie rozpatrywał .... Marszałek Senatu! W całej procedurze będzie odgrywał aktywną rolę. Uważam, że Tomasz Grodzki powinien wyłączyć się z procedury, a najlepiej po prostu dobrowolnie zrzec się immunitetu - napisał na Twitterze.
Wniosek prokuratury o uchylenie immunitetu marszałkowi Senatu będzie rozpatrywał .... Marszałek Senatu! W całej procedurze będzie odgrywał aktywną rolę. Uważam, że @profGrodzki powinien wyłączyć się z procedury, a najlepiej po prostu dobrowolnie zrzec się immunitetu.
— Marek Pęk (@Marek_Pek) March 22, 2021
Z kolei red. Tomasz Sakiewicz uważa, że w Senacie powinno odbyć się głosowanie w jego sprawie. Sam Grodzki natomiast nie powinien brać w nim udziału. Dodatkowo uważa, że Grodzki powinien zgodzić się, by odebrano mu immunitet.
.@TomaszSakiewicz: Marszałek #TomaszGrodzki musiałby poprosić #Senat o głosowanie w jego sprawie, a potem musiałby się zgodzić, by ten immunitet mu odebrano. Uważam, że powinien on wyłączyć się z głosowania. pic.twitter.com/dDFAo1aqgm
— Polskie Radio 24 (@PolskieRadio24) March 22, 2021
Opozycja murem za Grodzkim
Odmienne zdanie na ten temat ma Borys Budka. Według niego niego cała sprawa jest atakiem politycznym.
- Jestem absolutnie przekonany o uczciwości Marszałka Grodzkiego. Znam go od lat i wiem, jakim jest lekarzem, a przede wszystkim - człowiekiem. To wyłącznie polityczny atak prokuratury Ziobry - poinformował na swoim profilu na Twitterze.
Podobnie uważa Tomasz Lis. Według niego sprawa Tomasza Grodzkiego próbuje przykryć się sprawę związana z Danielem Obajtkiem.
- Przykrywanie Obajtka Grodzkim ma sens tylko o tyle, że osobą o zdecydowanie większym formacie próbuje się przykryć osobę formatu małego. Ale ogólnie to dość obrzydliwa hucpa - napisał.
Przykrywanie Obajtka Grodzkim ma sens tylko o tyle, że osobą o zdecydowanie większym formacie próbuje się przykryć osobę formatu małego. Ale ogólnie to dość obrzydliwa hucpa.
— Tomasz Lis (@lis_tomasz) March 22, 2021
Internauci w sprawie Grodzkiego
Internauci zastanawiają się czy ,,Tomasz Grodzki zachowa się jak człowiek honoru i dobrowolnie zrzeknie się immunitetu".
Nie liczcie Państwo na to, że Tomasz Grodzki zachowa się jak człowiek honoru i dobrowolnie zrzeknie się immunitetu, aby odpowiadać w sprawie #aferakopertowa. pic.twitter.com/hFqtG2CXfT
— Michał Zasucha ???????? (@MichalZasucha) March 23, 2021
#Grodzki powinien przestać być marszałkiem Senatu. Już na najbliższym posiedzeniu izby. To kolejny polityk PO, któremu mają być postawione poważne zarzuty prokuratorskie. Wierzę,że Neumanna, Grodzkiego i Nowaka - całą tą skompromitowaną ekipę PO i Tuska - dosięgnie sprawiedliwość
— Janusz Kowalski (@JKowalski_posel) March 22, 2021
Wszystkie spory na bok. Jeżeli Marszałek Grodzki nie brał łapówek, to niech się zrzeknie immunitetu i pogrąży w sądzie "pisowską prokuraturę", która chce zniszczyć niewinnego człowieka. Sondaże PO pójdą w górę i ja też mu przyklasnę.
— Rambo 2 (@johnsmiths74) March 22, 2021
Przypomnijmy, że przestępstwa przyjęcia korzyści majątkowej zagrożone są karą do 8 lat pozbawienia wolności. Zgodnie z obowiązującymi przepisami uchylenie immunitetu posłom i senatorom jest niezbędne do ogłoszenia im zarzutów karnych.