Sejmowa komisja odrzuciła antyreligijną petycję

Sejmowa komisja ds. petycji zajęła się wnioskiem dotyczącym zakazu spowiedzi dzieci. Jej autorzy argumentowali, że "najmłodsi nie są odpowiednio chronieni przed sytuacjami mogącymi naruszać ich dobro" i domagali się wprowadzenia stosownych regulacji. Ostatecznie jednak większość członków komisji odrzuciła petycję.
Petycja o zakazie spowiadania dzieci wpłynęła do sejmowej komisji w październiku 2024 roku. Jej autorzy domagali się zakazu spowiadania najmłodszych, powołując się na "konieczność ich ochrony przed potencjalnie niebezpiecznymi sytuacjami".
Wniosek przedstawiła wiceprzewodnicząca komisji, Urszula Augustyn (KO), która zaznaczyła, że polskie prawo szeroko definiuje ochronę dziecka, odnosząc się m.in. do zapisów Konstytucji dotyczących wolności sumienia i wyznania.
Poseł Marcin Józefaciuk (KO) zaproponował przekazanie petycji do Komisji ds. Dzieci i Młodzieży, a następnie do komisji merytorycznej w celu przeprowadzenia szczegółowej analizy. Zdaniem Józefaciuka, "warto sprawdzić, na ile duchowni są przygotowani merytorycznie do udzielania wsparcia psychologicznego dzieciom i dorosłym".
Odrzucenia petycji domagała się posłanka Prawa i Sprawiedliwości Urszula Rusecka. Jak podkreśliła, sakrament spowiedzi jest kluczowym sakramentem wiary katolickiej, a państwo nie może ingerować w prawo rodziców do wychowania dzieci zgodnie z ich przekonaniami religijnymi.
Spokojne argumenty parlamentarzystki nie wpłynęły na ostudzenie emocji wyraźnie antyreligijnie nastawionych, może dlatego, że znajdujących się w mniejszości, członków komisji. Poseł KO Krzysztof Mieszkowski posunął się nawet do określenia Kościoła jako "instytucji przemocowej". Na skandaliczną "opinię" parlamentarzysty Tuska zareagował natychmiast przewodniczący komisji Rafał Bochenek (PiS), podkreślając, że chrześcijaństwo to religia oparta na wartościach takich jak miłość, szacunek i tolerancja.
Ostatecznie Komisja ds. Petycji zarekomendowała odrzucenie petycji. Za odrzuceniem zagłosowało ośmiu posłów, przeciw dwóch, nikt nie wstrzymał się od głosu.
Przypomnijmy, że wcześniej Biuro Ekspertyz i Oceny Skutków Regulacji w swojej opinii podkreśliło, że zakaz spowiedzi dzieci naruszałby wolność sumienia i wyznania oraz prawo rodziców do wychowania dzieci zgodnie z wiarą. Eksperci uznali również, że wprowadzenie takiego zakazu mogłoby być sprzeczne z obowiązującymi zasadami relacji państwa z Kościołem i innymi związkami wyznaniowymi.
Źródło: Republika, PAP, Radio Zet
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube
Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB