Jak napisał w piątek szef KRRiT Maciej Świrski w mediach społecznościowych, oddalono wniosek o zarejestrowanie zarządu Polskiego Radio wskazanego przez min. Sienkiewicza. "Brak podstaw prawnych" - dodał.
"Oddalenie wniosku o zarejestrowanie zarządu Polskiego Radio wskazanego przez min. Sienkiewicza. Brak podstaw prawnych" - napisał szef KRRiT Maciej Świrski na platformie X .
Do wpisu dołączył postanowienie Sądu Rejonowego dla m. st. Warszawy w Warszawie.
"Po rozpoznaniu w dniu 11 stycznia 2024 r., na posiedzeniu jawnym, sprawy z wniosku Polskie Radio Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, przy uczestnictwie Prokuratora Generalnego Adama Bodnara, o zmianę wpisu. Postanowienia: Oddalić wniosek" – napisano w postanowieniu sądu. Postanowienie zostało podpisane przez referendarza sądowego Karolinę Ilczuk.
Wniosek został wniesiony do sądu 22 grudnia 2023 r.
19 grudnia Sejm podjął uchwałę w sprawie przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej, wzywającą Skarb Państwa do działań naprawczych. Dzień później resort kultury poinformował, że minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz, jako organ wykonujący uprawnienia właścicielskie Skarbu Państwa, działając na podstawie przepisów Kodeksu spółek handlowych, odwołał 19 grudnia dotychczasowych prezesów Zarządów Telewizji Polskiej S.A., Polskiego Radia S.A. i Polskiej Agencji Prasowej S.A. i Rady Nadzorcze. Minister powołał nowe Rady Nadzorcze ww. Spółek, które powołały nowe Zarządy Spółek.
23 grudnia prezydent Duda poinformował, że zawetował przygotowaną przez nowy rząd ustawę budżetową, która przewidywała m.in. środki dla mediów publicznych na następny rok. Jak uzasadnił prezydent, jego decyzja wiązała się z "rażącym łamaniem konstytucji i zasad demokratycznego państwa prawa" w mediach publicznych.
Po prezydenckim wecie szef MKiDN podjął w 27 grudnia decyzję o postawieniu TVP, Polskiego Radia i PAP w stan likwidacji. Stan likwidacji może być cofnięty w dowolnym momencie przez właściciela – podano w komunikacie MKiDN. Analogiczną decyzję minister kultury podjął 29 grudnia w stosunku do 17 spółek regionalnych rozgłośni Polskiego Radia, wchodzących w skład Audytorium 17.
Oddalenie wniosku o zarejestrowanie zarządu Polskiego Radio wskazanego przez min. Sienkiewicza. Brak podstaw prawnych. pic.twitter.com/D4wKUzGoRl
— Maciej Świrski (@Maciej_Swirski) January 12, 2024