Sąd w Grójcu skazał na 8 miesięcy więzienia w zawieszeniu na 3 lata, 48-latka oskarżonego o uporczywe nękanie dwóch ekspedientek. Mężczyzna kilka razy dziennie przychodził do sklepu, nagabywał i przynosił kobietom kwiaty. Kiedy odrzucały jego zaloty, stawał się agresywny i im groził.
"Jarosław M. skazany został za zarzucone mu czyny na karę łączną 8 miesięcy pozbawienia wolności, której wykonanie zawieszono na okres 3 lat próby. Sąd oddał przez ten czas oskarżonego pod dozór kuratora" - powiedziała rzeczniczka.
48-latek ma też zakaz kontaktowania się z pokrzywdzonymi i zbliżania się do nich na odległość mniejszą niż 100 metrów przez okres 2 lat.
Jesienią 2023 r., przez prawie półtora miesiąca, Jarosław M. przychodził do sklepu Żabka w Grójcu kilka razy dziennie. Ekspedientki miały dość natarczywego klienta. W pewnym momencie sytuacja stała się dla nich niebezpieczna. 48-latek przyszedł do sklepu z nożem ukrytym w rękawie i groził kobietom.
Mężczyzna został zatrzymany przez grójeckich kryminalnych i trafił do policyjnego aresztu. Usłyszał zarzut uporczywego nękania, naruszania prywatności i wzbudzania w pokrzywdzonych poczucia zagrożenia. Na wniosek prokuratora sąd zdecydował wówczas o tymczasowym aresztowaniu podejrzanego na 3 miesiące.
Stalking to uporczywe nękanie bądź prześladowanie ofiary poprzez dzwonienie o różnych porach, wykonywanie tzw. głuchych telefonów, wysyłanie listów czy maili, zastraszanie. Stalkerzy często wystają w okolicy domu ofiary czy miejsca pracy, próbują nawiązywać kontakt przez osoby trzecie, włamują się do domów lub samochodów pokrzywdzonych albo kupują im niechciane prezenty.
Policja podkreśla, że wszystkie tego typu działania, aby zostały uznane za przestępstwo, muszą odbywać się w sposób uporczywy, wbrew woli i pomimo zdecydowanego sprzeciwu adresata. Warunkiem wypełnienia znamion przestępstwa stalkingu jest to, że poprzez nękanie sprawca wzbudza w pokrzywdzonym uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia.
Zgodnie z Kodeksem karnym, stalking stanowi przestępstwo, za które grozi kara pozbawienia wolności do 8 lat, a w niektórych przypadkach - nawet do lat 15.
W przypadku uporczywego nękania bardzo często jedyną metodą walki ze stalkerem jest zgłoszenie przestępstwa na policji. Mundurowi radzą, by ofiary zachowały dowody popełnianego wobec nich przestępstwa, np. sms-y, maile, listy, nagrania
Najnowsze
Republika zdominowała konkurencję w Święto Niepodległości - rekordowa oglądalność i wyświetlenia w Internecie