Najnowszy numer „GP”: Jak przez Bońka przegraliśmy Euro
Już jutro w kioskach będzie dostępny nowy numer tygodnika „Gazeta Polska”. Adrian Stankowski w artykule okładkowym zauważa, że „Boniek zmarnował najlepsze lata najbardziej utalentowanej generacji” Dodaje, że „musi odejść w niesławie”. Dziennikarze zanalizowali też m.in. tajną listę wsparcia Sławomira N. i klęskę Putina w Genewie.
Adrian Stankowski w artykule okładkowym zauważa: „Zbigniew Boniek sam, bez wezwań prasy i kibiców, odejdzie ze stanowiska szefa PZPN. Skończyła mu się kadencja, w międzyczasie udało mu się załapać na tłustą synekurę w europejskiej centrali piłkarskiej. Powinien jednak odejść w niesławie, na jaką zasługuje, po zmarnowaniu być może najzdolniejszego pokolenia polskich piłkarzy”.
Piotr Nisztor pochylił się nad tajną listą wsparcia Sławomira N. „Podejrzany o korupcję Sławomir Nowak dzięki zrzutce zorganizowanej przez polityków PO mógł wpłacić milion złotych kaucji, unikając powrotu do aresztu. Jednak jego dawni partyjni koledzy niechętnie przyznają się do udzielonej pomocy” – napisał.
W materiale „Jak Niemcy prześladowali homoseksualistów” Grzegorz Wierzchołowski stwierdził: „Niemcy, którzy dziś potępiają Polaków i Węgrów za „homofobię” i obwieszając się tęczowymi flagami, jeszcze do 1994 roku skazywali homoseksualistów z tzw. paragrafu 175, wprowadzonego za Bismarcka. Niewiele osób wie, że po II wojnie światowej niemieccy geje uwolnieni z obozów koncentracyjnych trafili w wyniku decyzji władz RFN do więzień, a w sumie między 1950 a 1969 rokiem za homoseksualizm skazano około 20 tys. osób”.
Tomasz Łysiak napisał: „We Włoszech trwa gorąca debata wokół protestu Watykanu dotyczącego zmian w ustawie „antydyskryminacyjnej”. To pierwszy taki przypadek od czasu podpisania Traktatów Laterańskich, by Państwo Kościelne interweniowało drogą dyplomatyczną w sprawie prawa włoskiego. Pokazuje tym samym wagę „antyhomofobicznego” „prawa Zan” – jako swego rodzaju precedensu w UE. Włoski projekt może wyznaczyć kierunek dalszych modyfikacji cywilizacyjno-prawnych i dać asumpt instytucjom unijnym, by za jakiś czas podobnych ruchów oczekiwać od państw członkowskich”.
„Strategiczna klęska Putina w Genewie. Polska ratuje Europę” to materiał Macieja Kożuszka. „Zablokowanie idei szczytu UE–Rosja to niewątpliwy sukces państw naszego regionu, w tym Polski. To jednak też groźny sygnał, że Paryż i Berlin ciągle myślą w kategoriach „normalizacji” stosunków z Moskwą” – zauważył autor.
Magdalena Łysiak napisała o niezwykłej wystawie: „W National Gallery w Londynie trwa właśnie wystawa, na której główną gwiazdą jest obraz Jana Matejki „Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem”. Po raz pierwszy od niemal 150 lat dzieło to opuściło mury Uniwersytetu Jagiellońskiego”.