Przejdź do treści
21:40 W sobotę 19 lipca w całej Polsce odbędą się demonstracje antyimigracyjne - organizatorem są politycy Konfederacji
18:27 Płonie hala Zakładów Tworzyw Sztucznych w Siemianowicach Śląskich - trwa akcja gaśnicza
17:28 Prezydent Donald Trump: Jeśli w ciągu 50 dni nie dojdziemy do porozumienia z Rosją, nałożymy na nią surowe cła; jesteśmy z Rosji bardzo niezadowoleni
17:23 USA: Prezydent Donald Trump spotkał się z sekretarzem generalnym NATO - w trakcie spotkania zapowiedział przedstawienie nowego planu obronnego dla Ukrainy
14:30 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaproponował wicepremier Julii Swyrydenko, by stanęła na czele rządu
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Klub „Gazety Polskiej” Kościerzyna zapraszają na spotkanie z posłami Mariuszem Goskiem oraz Dariuszem Mateckim, 21 lipca, godz. 16.30, ul. 3 maja 9, Kościerzyna.
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Naimski:To skandal, że ubecy mogą wciąż korzystać z przywilejów

Źródło: Telewizja Republika

Pierwszym gościem redaktor naczelnej TV Republika Doroty Kani w programie "Dziennikarski Poker" był dziś Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej. Piotr Naimski to również jeden z założycieli Komitetu Obrony Robotników. Tematem wywiadu była 44. rocznica powstania tej organizacji, którą dziś obchodzimy.

–Mamy 44. rocznicę wydarzeń czerwcowych w Polsce, wielkiego protestu robotniczego w Radomiu, który spowodował falę represji ze strony komunistycznych władz, który spowodował wręcz ofiary śmiertelne. Ten protest rozlał się na cały kraj, był spontaniczny. W kilkudziesięciu miejscach w Polsce równocześnie robotnicy wystąpili. Zaczęło się w Ursusie i w Radomiu - wspominał minister. 

– Ten protest i represje po nim spowodowały, że w środowisku I Warszawskiej Drużyny Harcerzy zrodził się pomysł zorganizowania pomocy dla rodzin osób represjonowanych, przede wszystkim tych, którzy byli aresztowani, którzy siedzieli w więzieniach - wskazał. 

– W 1907 r. minęły 44 lata od Powstania Styczniowego, a w 1964 r. minęły 44 lata od wojny 1920 r. To jest ta perspektywa w czasie. I oczywiście można w tej chwili rozważać, analizować, na ile te wydarzenia czerwcowe 1976 i zorganizowanie oporu społecznego w sposób jawny po raz pierwszy od dłuższego czasu w Polsce, miały znaczenie i wpływ na dalszy bieg wydarzeń - podkreślił Piotr Naimski. 

 – Nasi koledzy, w pierwszym rzędzie Antoni Macierewicz, brali udział w 1968 r. w wydarzeniach marcowych, organizując strajk na Uniwersytecie. Mieliśmy w pamięci masakrę na Wybrzeżu w grudniu 1970. Wtedy dla nas te wydarzenia miały miejsce „przed chwilą”, a jednocześnie były doświadczeniem, które spowodowało, że Komitet Obrony Robotników Organizowaliśmy w inny sposób - mówił gość redaktor Doroty Kani. 

– Doszliśmy do przekonania, że trzeba stworzyć jawną organizację i postawić Służbę Bezpieczeństwa, czyli władze komunistyczne przed dylematem nie policyjnego, ale politycznego reagowania - wskazał Naimski. 

– KOR był, można powiedzieć, prekursorem działań politycznej opozycji w tamtym PRL-owskim czasie. Jawnych działań antykomunistycznej opozycji. To było zwycięstwo, można powiedzieć, takiej myśli niepodległościowej, która w Polsce nigdy nie zaginęła, także w tym okresie władzy komunistycznej - dodał. 

– Ten nurt niepodległościowy znajdował różne swoje wyrazy. Myśmy także mieli w pamięci doświadczenie ruchu z początku lat 70. oczywiście, protesty robotnicze, 1956 i 1970. rok, ale w sposób zorganizowany z myślą, że to jest element, który będzie prowadził do niepodległej Polski - powiedział. 

- Andrzej Rozpłochowski i Krzysztof Wyszkowski podkreślali w rozmowach ze mną, że to właśnie protesty robotników były siłą napędową opozycji demokratycznej - zauważyła redaktor Dorota Kania. 

 – To prawda, ale równocześnie jest tak, że ten nurt myślenia o niepodległości - jego przykładem, człowiekiem, który reprezentował ten nurt przez cały czas swojej działalności był pan premier Jan Olszewski - jest to rzeczywiście bardzo ważny element. Polacy nigdy nie zrezygnowali z niepodległości i kiedy złożyły się te dwa nurty, ten społeczny, oddolny, spontaniczny, z takim przemyśleniem, analizą sytuacji, która prowadziła do wyboru konkretnych działań i konkretnej drogi. Połączenie tych dwóch elementów zaowocowało dalszymi działaniami - odpowiedział pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej. 

– Można powiedzieć, że te nasze usiłowania stały się komplementarne do tego, co stało się podczas wizyty Jana Pawła II w 1979 r. w Polsce. A później był 1989 r - wskazał. 

-Ludzie odpowiedzialni za Radom, za masakrę na Wybrzeżu, są w dalszym ciągu bezkarni, a teraz, kiedy bronią swoich emerytur, mamy kolejną odsłonę - zauważyła redaktor Kania. 

– To jest jeden ze skandali, które obciążają 30 lat Polski po 1989 r. Sytuacja, w której ubecy mają korzystać ze swoich przywilejów i profitów, wynikających z działalności w organizacji przestępczej to jest skandal. Mam nadzieję, że orzeczenia, które teraz są w tej sprawie podejmowane, nie zostaną utrzymane w mocy - ocenił Piotr Naimski.

 

 

TV Republika

Wiadomości

Alarmująca sytuacja niedaleko Polski: 100 tys. ha zamienia się w pustynię

Gorączka taka, że plony mogą zbierać jedynie nocą

Grecja wysłała okręty wojenne, by dać sygnał imigrantom z Afryki

Rosyjska jednostka wpłynęła bez pozwolenia do irlandzkiego portu

Polacy ocenili dziesięcioletnią działalność Pierwszej Damy

Jak wyjść z trudnej sytuacji życiowej?

Victoria Beckham opublikowała zdjęcie Igi Świątek. Wszystko przez sukienkę!

Strzały na granicy. Żołnierz bronił Polski, a prokuratura Bodnara go oskarża

Internauta pokazuje szokującą znajomość Łukasza Kohuta z KO: dlaczego Pan nienawidzi Polski?

Naciski na Hołownię - Tusk szykował zamach stanu?

„Ostatnie szlify” u Nawrockiego. Kto zostanie szefem kancelarii?

Tak wygląda nowe życie Daniela Martyniuka. Pokazał syna i ukochaną

Granaty hukowe w Markach. Gruzin zatrzymany przez kontrterrorystów

Trump stawia ultimatum Rosji. 50 dni na pokój, inaczej surowe cła

[PILNE] Znów płonie hala! Pożar w Siemianowicach Śląskich

Najnowsze

Alarmująca sytuacja niedaleko Polski: 100 tys. ha zamienia się w pustynię

Polacy ocenili dziesięcioletnią działalność Pierwszej Damy

Jak wyjść z trudnej sytuacji życiowej?

Victoria Beckham opublikowała zdjęcie Igi Świątek. Wszystko przez sukienkę!

Strzały na granicy. Żołnierz bronił Polski, a prokuratura Bodnara go oskarża

Gorączka taka, że plony mogą zbierać jedynie nocą

Grecja wysłała okręty wojenne, by dać sygnał imigrantom z Afryki

Rosyjska jednostka wpłynęła bez pozwolenia do irlandzkiego portu