Przejdź do treści
Naimski:To skandal, że ubecy mogą wciąż korzystać z przywilejów
Źródło: Telewizja Republika

Pierwszym gościem redaktor naczelnej TV Republika Doroty Kani w programie "Dziennikarski Poker" był dziś Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej. Piotr Naimski to również jeden z założycieli Komitetu Obrony Robotników. Tematem wywiadu była 44. rocznica powstania tej organizacji, którą dziś obchodzimy.

–Mamy 44. rocznicę wydarzeń czerwcowych w Polsce, wielkiego protestu robotniczego w Radomiu, który spowodował falę represji ze strony komunistycznych władz, który spowodował wręcz ofiary śmiertelne. Ten protest rozlał się na cały kraj, był spontaniczny. W kilkudziesięciu miejscach w Polsce równocześnie robotnicy wystąpili. Zaczęło się w Ursusie i w Radomiu - wspominał minister. 

– Ten protest i represje po nim spowodowały, że w środowisku I Warszawskiej Drużyny Harcerzy zrodził się pomysł zorganizowania pomocy dla rodzin osób represjonowanych, przede wszystkim tych, którzy byli aresztowani, którzy siedzieli w więzieniach - wskazał. 

– W 1907 r. minęły 44 lata od Powstania Styczniowego, a w 1964 r. minęły 44 lata od wojny 1920 r. To jest ta perspektywa w czasie. I oczywiście można w tej chwili rozważać, analizować, na ile te wydarzenia czerwcowe 1976 i zorganizowanie oporu społecznego w sposób jawny po raz pierwszy od dłuższego czasu w Polsce, miały znaczenie i wpływ na dalszy bieg wydarzeń - podkreślił Piotr Naimski. 

 – Nasi koledzy, w pierwszym rzędzie Antoni Macierewicz, brali udział w 1968 r. w wydarzeniach marcowych, organizując strajk na Uniwersytecie. Mieliśmy w pamięci masakrę na Wybrzeżu w grudniu 1970. Wtedy dla nas te wydarzenia miały miejsce „przed chwilą”, a jednocześnie były doświadczeniem, które spowodowało, że Komitet Obrony Robotników Organizowaliśmy w inny sposób - mówił gość redaktor Doroty Kani. 

– Doszliśmy do przekonania, że trzeba stworzyć jawną organizację i postawić Służbę Bezpieczeństwa, czyli władze komunistyczne przed dylematem nie policyjnego, ale politycznego reagowania - wskazał Naimski. 

– KOR był, można powiedzieć, prekursorem działań politycznej opozycji w tamtym PRL-owskim czasie. Jawnych działań antykomunistycznej opozycji. To było zwycięstwo, można powiedzieć, takiej myśli niepodległościowej, która w Polsce nigdy nie zaginęła, także w tym okresie władzy komunistycznej - dodał. 

– Ten nurt niepodległościowy znajdował różne swoje wyrazy. Myśmy także mieli w pamięci doświadczenie ruchu z początku lat 70. oczywiście, protesty robotnicze, 1956 i 1970. rok, ale w sposób zorganizowany z myślą, że to jest element, który będzie prowadził do niepodległej Polski - powiedział. 

- Andrzej Rozpłochowski i Krzysztof Wyszkowski podkreślali w rozmowach ze mną, że to właśnie protesty robotników były siłą napędową opozycji demokratycznej - zauważyła redaktor Dorota Kania. 

 – To prawda, ale równocześnie jest tak, że ten nurt myślenia o niepodległości - jego przykładem, człowiekiem, który reprezentował ten nurt przez cały czas swojej działalności był pan premier Jan Olszewski - jest to rzeczywiście bardzo ważny element. Polacy nigdy nie zrezygnowali z niepodległości i kiedy złożyły się te dwa nurty, ten społeczny, oddolny, spontaniczny, z takim przemyśleniem, analizą sytuacji, która prowadziła do wyboru konkretnych działań i konkretnej drogi. Połączenie tych dwóch elementów zaowocowało dalszymi działaniami - odpowiedział pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej. 

– Można powiedzieć, że te nasze usiłowania stały się komplementarne do tego, co stało się podczas wizyty Jana Pawła II w 1979 r. w Polsce. A później był 1989 r - wskazał. 

-Ludzie odpowiedzialni za Radom, za masakrę na Wybrzeżu, są w dalszym ciągu bezkarni, a teraz, kiedy bronią swoich emerytur, mamy kolejną odsłonę - zauważyła redaktor Kania. 

– To jest jeden ze skandali, które obciążają 30 lat Polski po 1989 r. Sytuacja, w której ubecy mają korzystać ze swoich przywilejów i profitów, wynikających z działalności w organizacji przestępczej to jest skandal. Mam nadzieję, że orzeczenia, które teraz są w tej sprawie podejmowane, nie zostaną utrzymane w mocy - ocenił Piotr Naimski.

 

 

TV Republika

Wiadomości

Działał zgodnie z prognozą, tak jak ją rozumiał

Zła i dobra wiadomość. Co z Wrocławiem?

Wrocław czeka ale nie ludzie. Bez wytchnienia umacniają wały

Uruchomiono dwa kolejne poldery zalewowe pod Wrocławiem

Usuwanie skutków powodzi. Jakie uprawnienia ma twój pracodawca?

Zmarł Toto Schillaci, bohater mistrzostw świata 1990

Libicki: Henning-Kloska wykazała się całkowitym brakiem wyczucia

Nie wstyd panu, panie Donaldzie?

Kosztowniak: Chaos, dezinformacja, degrengolada i upadek - tak w sytuacji kryzysowej działa Tusk

Szokujące słowa ekologa! Niemiecki wywiad werbował do protestów przeciwko budowie zbiorników retencyjnych!

Trump i Duda spotkają się w Amerykańskiej Częstochowie – kluczowe wydarzenie przed wyborami w USA

Dzisiaj informacje TV Republika

Dlaczego luksusowy resort w Jeleniej Górze przerwał wał powodziowy?

Kowalski: Tusk powinien być natychmiast zdymisjonowany

Myślano, że obok wiecu Trumpa są materiały wybuchowe. Policja wkroczyła do akcji

Najnowsze

Działał zgodnie z prognozą, tak jak ją rozumiał

Usuwanie skutków powodzi. Jakie uprawnienia ma twój pracodawca?

Zmarł Toto Schillaci, bohater mistrzostw świata 1990

Libicki: Henning-Kloska wykazała się całkowitym brakiem wyczucia

Nie wstyd panu, panie Donaldzie?

Zła i dobra wiadomość. Co z Wrocławiem?

Wrocław czeka ale nie ludzie. Bez wytchnienia umacniają wały

Uruchomiono dwa kolejne poldery zalewowe pod Wrocławiem